Patrick Rothfuss'tan Kralkatili 3. Kitap Yorumu: "Önemsemeseydim Çoktan Elinizdeydi"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/patrick-rothfuss-kralkatili-3-kitap-aciklamasi/

Patrick Rothfuss, Kralkatili Güncesi 3. kitabı The Doors of Stone (Taş Kapılar) hakkında yeni ve samimi açıklamalarda bulundu. Patrick Rothfuss’un serinin ilk kitabı olan Rüzgarın Adı’nı yayımlayıp fantastik edebiyata yeni bir soluk getirmesinin üzerinden 14 yıl geçti. O zamanki plana göre 2009’da yayınlanması planlanan 3. kitap The Doors of Stone (Taş Kapılar), hâlâ ufukta gözükmüyor.… (DEVAMI…)

4 Beğeni

En azından yan hikayeleri devam ettirip, onlar baskıya gönderilseymiş 3. kitap gelene değin onları okurduk. Hem bekleyişimiz bezdirici olmazdı hem de evrenden kopmazdık.

4 Beğeni

Dördüncü bir kitap yazmayı düşünür müsün?

Dördüncü kitap şimdiden var. Bu üçleme kendi içinde bir bütün ama dünyayı onlarca kitap yazacağım kadar büyük yaptım.

Diğer kitaplara ömür mü yeter.

2 Beğeni

Umarım Tolkienin Orta Dünyası gibi adeta kendi başına yaşayan bir mitoloji olacak kadar dünyası hakkında yazar Patrick ve biz de ketifle okuruz.

2 Beğeni

Sanderson: işte, Patrick tembel yazar karşınızda.
Rothfuss: Neden öyle dedin şimdi.

:slight_smile:

16 Beğeni

Okunacak yüzlerce farklı kitap ve seri var kitap yeter ki çıksın ben beklemeye razıyım.

2 Beğeni

Yazarın açıklamalarından anladığım. Bla, bla, bla… Onlarca kitaptan bahsediyor bir de. 12 senede bir kitabı yazamadı, yaşı 50’ye dayandı. Bu üçlemeyi bitirip bir üçleme daha yazsa öpüp başına koysun. Onlarca kitapmış! Tamam eserinin kusursuz olmasını istiyor bunu anladık. Ama mesele şu bence, adam yazmıyor. Oyun oynuyor , çizgi roman senaryosu yazıyor vs. Zerre saygım yok bu kişiye. Martin’e de kızıyorum ama o bundan iyi bence. Adamın bağımsız dört beş romanı ve bir sürü hikaye derlemesi var. Ateş ve Kan, Dunn ve Egg’i var. Patrick iki kitap ve bir yan kitap dışında ne yapmış, boş boş oyun oynamış. Tabiki kendi hayatı, isterse 100 yaşına kadar oyun oynayıp Twich yayını yapar. Kendimce eleştiriyorum ben.

6 Beğeni

Katılıyorum, çok kafaya takmamak lazım çıktığında okuruz. Kitap kıtlığı yok neticede :stuck_out_tongue: :slight_smile:

1 Beğeni

Bunun da farkında zaten. Bu üçlü beni bitmemiş seri almaya tövbe ettiediler. Yine Lynch’in son kitabın taslağı vardı. Ben misal taht oyunlarını okuyalı o kadar uzun zaman oldu ki hiçbir şey hatırlamıyorum.

Şahsen beklemeye hiç niyetim yok ya. Gelirse bu seriye başlarım, Centilmen Piç’e başladığıma bin kere pişmanım buna başlamayacağım.

Ömür kısa bir kitabı on sene bekleyecek kadar sabrım yok açıkçası. Çok da mühim değil açıkçası dünya harikası değil.

Ben bu kadar kızıyorum ama seriyi henüz okumadım. Kitapları alali yıllar oldu. Arada bir elime alıp biraz okuyup geri bırakıyorum. Çok merak ediyorum seriyi ama yazar 3. kitabı yazamadığı için başlayamıyorum. Buna rağmen bu kadar tepkiliyim. Kitapları okumuş olsaydım tepkim daha da büyük olurdu. O hatayı Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde yaptım. Bir daha yapmamayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Aynı durumdayız işte. Ben şimdiki aklım olsa hayatta okumam ASOIAF’ı. Şimdi yeni kitap gelse eski kitapları okuyacak, hatırlamak için araştırma yapacak hevesim bile yok. Ben ki on yıllarca Half Life 3 bekleyip sabrettim, daha bir şeyi beklemem.

1 Beğeni

ASOIAF’ın kredisi sonsuz bende. En sevdiğim seri. Ama beklemeyi ben de bıraktım. Gelirse de kitapları baştan okumayı düşünüyorum ama hangi enerjiyle bilmiyorum. Çünkü bir izlediğimi bir daha izleyememe ve bir okuduğumu bir daha okuyamama sorunum var. Velhasılı çok ayıp ediyorlar çok!

1 Beğeni

Sırf o yüzden taht oyunlarının serisi kitaplığımda bile yok. İlk kitabın özel basımı var sadece. Epsilon basmaya niyetli değil sanırım ama çıkarsa devamları o şekilde alırım. Belki o zamana kadar diğer kitapları da yazar dede.

3 Beğeni

:hanci:
Dördüncü kitap şimdiden var. Bu üçleme kendi içinde bir bütün ama dünyayı onlarca kitap yazacağım kadar büyük yaptım.

:krs:

1 Beğeni

Bir şeyi çok iyi öğrendim: Bir konuda ilham geldiyse hemen yazmam gerekiyor. Yoksa bütün öykü sonsuza kadar yok olur. Oldu da. Eğer birden gelen istekle oturup yazsaydım şimdi en az bir tane daha kitap çıkmış olurdu.

Aha, ben.

Not: Ben yazsam da çıkmayacak nasılsa diye daha kolay oluyor.

4 Beğeni

Aradan kaç yıl geçmiş. Tamam son kitabın çok iyi olması için uğraşıyor ama uğraştığı süre çok fazla. Sakallarında ak çıkmaya başlamış daha çıkardığı kitapların sayısı beş parmağımı geçmiyor bu evrenle ilgili onlarca kitap yazacağım diyor. Saçma sapan cevaplar.
Allahtan Scott Lynch bunun gibi tembellik etmedi . 2021 de çıkaracak dördüncü kitabı.
Bu konu hakkında Patrick’e o kadar çok sinirliyim ki tepki olarak üçüncü kitabı almayı düşünmüyorum.

2 Beğeni

Scott tarih vermedi hala. Ben mi kaçırdım yoksa? ilk kitabını okudum bıraktım bir kenara. Korktum açıkçası gelmeyecek devamı diye. Bu üçlü lanet ettirdiler bana seri alma bekleme konusunda.

1 Beğeni

Seneye hepsi çıkar inşallah. Bendeki iyimserlik de sınır tanımıyor…

1 Beğeni

Benim bildiğim Dördüncü kitap 2021 yılında çıkacak ve Bir savaşı konu edinecek.

1 Beğeni

7 yıl önce ilk okuduğumda da aynı şeyleri söylüyordu şimdi de aynı şeyleri söylüyor. Yok çok kitap yazacakmış,yok yeni evren falan kuracakmış. Bu saatten sonra zerre inancım yok. 1 kitap ne kadar güzel olursa olsun 10 yılda yazılmalı. Bu ise hala ilham bekliyorum diyor. Patrick en fazla 3. kitabı çıkarır,okuyucular o kadar sene bunu mu bekledik diye taşlar seri de biter. Evren falan kuramaz bu adam. He bu dediklerini yapsa bile ben gidip kitabını satın almam.

3 Beğeni