Pazartesi Sabahı

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Pazartesi Sabahı – Aylık Öykü Seçkisi

image

Pasaport dairesi 08.00’de açılıyor, işimi çabucak halledebilirsem, yirmi dakika da yol desek 09.00 olmadan işe varırım. Evraklarımı koyduğum dosyayı ve el çantamı alarak arabadan iniyorum. Kötü bir yere kötü bir şekilde park ettim ama daha iyi bir yer bulup daha iyi park etmeye çalışmak bana zaman kaybettirecek. Risk alıyorum. Kilitle. Aslında emniyet müdürlüğü yeni binasına… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merhaba Şehnaz,

Öyküdeki ilk hikayen olduğunu görüyorum. Öncelikle aramıza hoşgeldin. Burası küçük bir yazım atölyesi gibi olduğunu düşünmüşümdür hep. İlk öyküden başlayarak yazarların nasıl geliştiklerini, nerelere doğru evrildiklerini ve bu yolculukta önemli olanın sonuç değil de sürecin kendisi olduğunu fikrini edindiğimi söylemeliyim. Umarım bu öyküyle beraber uzun ve güzel bir macera olur senin için.

Öykünün geneli anlatım bakımından tutarlı, birinci ağızdan ve öznel; aynı zamanda çok içimizden -yani günlük hayatta karşılaşılabilecek-, bildiğimiz bir dünyadan ancak doğaüstü.

Üstelik doğaüstülüğü elementi de öykünün geneli öyle normal bir şekilde yedirilmişki sanki gerçekten böyle bir tecrübeye sahip biri çıksa hiç şaşırmam.

Bununla beraber, bir hikayede öyküyü anlatırken kullanılan araçların bir anlamı olmasını beklerim. Hep veriyorum bu örneği; hikayede duvarda asılı bir tüfek var ise hükayenin başında-ortasında-sonunda bir şekilde patlamalı.
Senin, öykün 1 saatlik bir zamanda geçiyor ve bu sıkı sıkıya takip ediliyor. Bu yüzden saat 09.00 olarak geçip hikaye bittiği için biraz şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Bu saatin sayımını bir nedene bağlanacağını bekliyordum sanırım. Okuyucu olarak, yazar neye önem vermemizi istiyorsa ona önem veririz. Çünkü bir yerde yazar o konuyu önümüze koyacağını düşünürüz.

Bende de böyle bir beklenti oldu. Bilmeni istedim.

Tekrar hoşgeldin
Eline ve düşgücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

Merhaba,

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Öykü Seçkisinin uzun süredir takipçisiyim. Yayınlanan öyküleri keyifle okuyorum. Burada güzel bir iş ortaya çıkarıldığını düşünüyorum. Bu yüzden ben de içinde yer almak istedim. Umarım sizin de değiniz gibi, benim için de güzel bir yolculuk olur. Öykümü okumaya değer bulduğunuz ve görüşünüzü paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Sevgiler
Şehnaz