Percy Jackson Dizisinde Annabeth'i Canlandıracak Oyuncu Gelen Eleştirilere Cevap Verdi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Percy Jackson Oyuncusu Eleştirilere Yanıt Verdi – Kayıp Rıhtım

image

Percy Jackson ve Olimposlular dizisinde Annabeth karakterini canlandıracak olan Leah Sava Jeffries sosyal medyada kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Genç oyuncu eleştirilerin kendisini üzmek isteyenler tarafından yapıldığını ancak bundan etkilenmediğini dile getirdi. Rick Riordan tarafından kaleme alınan fantastik seri Percy Jackson ve Olimposlular ilk defa 2005 yılında okuyucuları ile buluştu. Yunan mitolojisini güncel zaman dilimi… (DEVAMI…)

Kimsenin oyuncuyla bir derdi ve sorunu yok, siyahi olması onu bunu değil ki sorun. Kitaba uygunluğu tartışılıyor burada; tasvir edilen karakterle alakası bile olmadığı için serinin hayranları tabii ki tepkilerini gösterecek. Tepkimizi algı oyununa çevirmeleri cidden inanılmaz. Irkçılığı yapan dizinin kendisi zaten. Filmler gibi beklendiği ilgiyi göremeyecek bu durumda. Yine izlerim tabii, ama keyif alarak takip edebileceğime şu cümleleri yazarken bile inanmıyorum nedense.

7 Beğeni

Günümüz dizi/film yapımcıları bunu hep yapıyor zaten artık maalesef. Kaynak materyale uygunluk tartışması çıktığında kendilerini savunmak için toksik bir şekilde kaynak materyali savunanları ırkçı ilan ediyorlar. İşin kötüsü yazarın da bunu yapması. Madem siyahi bir oyuncu seçecektin neden karakteri sarışın yazdın o zaman? Bu tip durumlarda hayranların korkusu oyuncu seçimlerinin ardından gelebilecek olan sapmalar aslında, ki Zaman Çarkı’nda bunun ne derecelere varabileceğini görmüştük.
Percy Jackson okurken çok keyif aldığım muhteşem bir seri ancak dizi konusundaki umutlarım yavaş yavaş sönüyor.
Düzenleme: Şimdi düşündüm de bu bir tür PR çalışması bile olabilir. Mesele diziyi gündeme getirmekse tebrikler, başardılar.

4 Beğeni

İşte verdiğiniz bu tepki oyuncuya gayet yansıyor. Kızın kendini hedef görmesi kadar doğal bir şey de yok.

Hala şunu anlamıyorsunuz ki Annabeth hala Annabeth? Oyuncu sadece karakteri canlandırıyor. Annabeth’in karakteri hala aynı.
Kitaptaki her şeyi birebir görmek isteyen kitabı okumaya devam edebilir.

Bir sonraki tepkinizi verirken “Acaba 13 yaşındaki bir kıza ten renginden dolayı ayrımcılık yapıyor muyum?” diye sorabilirsiniz. Güzel bir oto kontrol olur.

2 Beğeni

Annabeth karakteri Athena’nın kızı. Ve Athena kızlarının hepsi fiziksel olarak aynı yani beyaz tenli sarışındır. O zaman Athena’nın ve diğer kızlarının da ten rengini değişmeleri gerekecek. Ayrıca karakterin kişiliği bu fiziksel özelliklerinden çok ciddi etkileniyor. Çoğu değişikliğe laf etmiyorum ama bu sefer hikayede yeri olan bir fiziksel özelliği değiştirmişler. Bu hatadır. Mesela Sandman’de Ölüm’ü siyah yapmak hata değildir. Veya Harry Potter’da Hermione’yi siyah yapmak hata değildir. Ama Harry Potter’ın göz rengini yeşil dışında bir şey yapmak hatadır. Çünkü bu özellik hikayede de yer tutar.

2 Beğeni

İlla direk oyuncuya nefret söylemi yapan vardır ama benim yurtdışındaki hayran yorumlarından vs gördüğüm kadarıyla çoğunluğun derdi yok. Destekleyeni de az değil. Dram yapılmış biraz ya da yukarıda söylendiği gibi PR için de olabilir. Bu saatten sonra bu oyuncuyu Annabeth olarak görmemiz ve sevmemiz için uber iyi oynaması gerek rolü. Rick de “ben oyuncular arasındaki kimyaya bakarım, kişilerin role uygunluğuna bakarım” diyip durdu. Bakalım oyuncular gerçekten dediği kadar iyi olacak mı?

Kişisel olarak ben uyarlamaları hiçbir zaman %100 beğenen biri değilim. Bu seriyi de çocukluğumdan beri çok severim ama bunun uyarlamasına bile beklentim epey düşük.

Söyledikleriniz insanların eleştirdikleri konuyla tamamen alakasız.Ekrana uyarlanan yapımların kitaplarını okuyan kişiler gerekli olmadıkça değişiklik yapılmasını istemez doğal olarak.Çünkü öteki türlü uyarladıkları eseri değil yapımcının kendi eserini izlemiş oluyoruz.Annabeht’i oynayan kişiyi siyahi ve Percy’i oynayan kişiyi sarışın yapmak tamamen gereksiz bir değişiklik.Eğer bu değişikliğin doğru düzgün bir sebebi olsaydı zaten 12 yaşındaki bir çocuğa açıklama yaptırtmazlar kendileri açıklama yapardı.Üstelik bunlar eserin hikayesini bozan değişiklikler.Bu durumu görüp eleştirenlere direkt ırkçı yakıştırması yapmak da saçmalık.İnsanlar okuduğu ve sevdiği şeyi ekranda görmek istiyor.Bu kadar basit.

4 Beğeni

Hahaha. Bu tarz değişiklikler “eserin hikâyesini” bozuyormuş. :smiley: Eserin yaratıcısı Rick Riordan’ın başından sonuna sürecin parçası olduğu bir ortamda, bu denli iddialı yorumlar beni güldürüyor. Demek bazılarımız hikâyeyi yazarından daha iyi biliyor.

Kitapları yazan, tasarlayan, senaryoda ve uyarlama aşamasında doğrudan söz sahibi olan kişinin onay verdiği cast tercihini uygun bulmayan yüce okurlarımız… Ellerde meşale, doğru stüdyoya! :smiley:

İnsanlar kaynak materyal ile "uyarlama"nın farklı içerikler olduğu bilgisine ne zaman kavuşacak merak ediyorum. Neyse ki dünya böyle sığ fikirlere paye vermiyor da daha zengin bir kurmaca evreni deneyimleme fırsatına sahip olabiliyoruz.

2 Beğeni

Oyuncuyla derdimin olmadığını açık bir dille ifade ettiğim için sizinle kelime oyununa girmeyeceğim. Irkçı olmadığım için hiç üstüme de alınmıyorum. Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim :blush:

2 Beğeni

Hahahaah ne kadar komik :joy: Hiçbir konuda fikrinizi, yorumunuzu ve paylaşımınızı göremedim çünkü nerede sizin sevdiğiniz kaos ortamı var oradasınız sadece. Egonuzu tatmin etmeye geliyorsunuz buraya anladığım kadarıyla. Kendi kendinize konuşmaya devam edin :smile:

8 Beğeni

Ben bu tarz değişiklikleri şuna benzetiyorum artık. Kız istemeye gitmişiz ama önümüze kahve yerine çay konmuş gibi. Yani çayın hiç hakkı yok mu hep kahve konuyor kız istemelerde deseler ben orayı terk ederim çünkü bu işin doğası gereği kahve konulur. He kız evi kızı vermek istemez, önümüze çay koyar. Zaten onun adı da kız isteme olmaz başka bir şey olur. Normal şartlarda çay da kahve de eşittir ama her eşitlik her alanda uygulanacak diye bir kaide yok. Ne zaman çay hakkıyla gelir ve işin usulü haline gelir o zaman benim de itirazım olmaz.

Burada çay siyahileri temsil etmediği gibi kahve de beyazları temsil etmiyor. Yani Black Panther de gidip beyaz olacak deseler bir 10 sene sonra yeni modaya uyarak ona da itiraz ederim. Demek istediğim torpille, değer kasmayla iş başına gelmek yerine bileğinin hakkıyla geldiği sürece sıkıntı yok ama şunu belirtmeden geçemem. Bu değer kasmalar öncesi dizi- filmlerle şimdi değer kasmalı dizi- filmler arasında hem senaryo hem oyunculuk olarak dağlar kadar fark var açıkçası. Örnek olarak Person of Interest dizisini verebilirim. Orada da Taraji P. Henson siyahi bir dedektifi canlandırıyordu ve hakkını veriyordu rolün ve benim de favori oyuncularımdandır . Bugün malesef değer kasmalı dizilerde böyle bir kaliteyi göremiyoruz. Hem kalite yok üstüne bir de torpilli-biz-değer-kasmasak-sen-bu-rolu-nh-alırdın tarzı oyuncu seçimleri işin suyunu çıkarıyor.

Ayrıca bizim ırkçı olmamız imkansız çünkü bizim memleketimizde yaşayan siyahi azınlık veya çoğunluk yok. Durduk yere niye ırkçı olalım ki bu insanlar ülkemizde yaşasa bile ırkçı olamayız. En azından ben ırkçı olamam, imkansız yani. Sonuçta ilk insan Afrikadan çıktı ve gayet doğal olarak siyahiydi. Ne yapayım atamamı söveyim sen siyahiydin diye. Bu mesajin derdi insanın her dönem farklı ve gün geçtikçe tuhaflaşan şeylere alet olmasını vurgulamak. Oyuncu kızımızla alıp veremediğim bir şey asla olamaz. İyi oynarsa iyi oynamış, kötü oynarsa kötü oynamış derim geçerim. Benim derdim torpille.

1 Beğeni

Son on yıldaki işlere baktığımızda söylediğinizin tam tersini görüyoruz :stuck_out_tongue:

Şuana kadar bunun tersi açıklanan uyarlama görmedim :stuck_out_tongue: Dizi-film bittikten sonra eğer berbatsa açıklıyorlar beni dinlemediler diye. Ha Rick Riordan’ın ilk uyarlamadaki rezaletten sonra yine dinlenmeyeceği bir sözleşmeyi imzalayacağını sanmıyorum, muhtemelen bu sefer doğrudur o ayrı bir konu.

Kimse kitabın aynısını görmek istemiyor, esere mümkün olduğunca sadık bir uyarlama görmek istiyor.

1 Beğeni

Son on yıldaki işlere baktığımızda söylediğinizin tam tersini görüyoruz :stuck_out_tongue:

Bahsettiğiniz filmlerden/dizilerden hangileri oyuncunun ‘yanlış’ ten rengi nedeniyle kötüydü, açıklayabilir misiniz? Mesela Kara Kule film uyarlamasının rezalet bir yapım olmasının ardında Idris Elba mı vardı? O rezalet senaryoda Roland kitaptan çıkıp bizzat kendisi oynasa fark yaratabilir miydi?

Benim konuşmak istediğim her zaman bu. Hikâye kötüyse oyuncunun hiç önemi kalmıyor. Tamamı beyhude bu tartışmaların.

Dediğiniz gibi, film faciasından sonra muhtemelen Riordan süreci çok daha sıkı yönetmiştir. Zaten yazarın blog güncellemelerinden takip ettiğim kadarıyla adam bu sefer gerçekten işin içinde. Bu da kitaplarda yarattığı evreni dizi dünyasında geliştirme imkanı veriyor. Kitaptaki aynı hikayeyi görmektense geliştirilmiş bir versiyonunu, daha yeni bir şeyleri görmeyi tercih ediyorum.

Yazarın Türkçe’ye çıkan kitaplarını bir kaç ek kitap hariç okudum. Kitapları okurken yazarın Percy Jackson serisi sonrası kitapları var olan duruma göre değiştirdiğini, daha önce tercih etmeyeceği durumları kabul ettiğini fark ettim. Bunu yapan yazar ne kadar işin içinde olursa şu anki film dizi dinamiklerinin tersi bir yönü kitaplarda böyle değil diye kabul edeceğini sanmıyorum. Orta Dünya ve Zaman Çarkı evrenlerinde olmayan kitaplara sadık olma durumunun bu evrende olacağını hiç sanmıyorum.