Peter Jackson: "Hobbit'i Çekerken Ne Halt Ettiğimi Bilmiyordum"


(M. Ihsan Tatari) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/roportaj/peter-jackson-hobbiti-cekerken-ne-halt-ettigimi-bilmiyordum/Ünlü yönetmen Peter Jackson, Hobbit üçlemesinin aldığı kötü eleştirilere “Filmleri çekerken ne halt ettiğimi bilmiyordum,” şeklinde yanıt verdi. (DEVAMI…)


(Cemalettin Sipahioğlu) #2

Jackson çaresizliğini güzelce özetlemiş. Normalde bu türden büyük projeler, bahsi geçtiği gibi, uzun hazırlık aşaması gerektirir. Buna ek olarak, çekim süreci de bir takım aksiliklerden dolayı sekteye uğrayarak, çekim takvimi uzayabilir. Buna, Jackson’a tanınmayan, yaratıcı süreci de ekleyince, süreç normalinde biraz daha uzayabilir.

İlk üçleme vesilesiyle çocuğu gibi gördüğü projeyi sahipleneyim derken, sonuç haliyle istemediği biçimde şekillenmiş. Tatsız olsa da, bu da kariyeri için bir deneyimdir. Amazon’un dizi projesine doğrudan dahil olmamasını bu tecrübesinden geliyor olabilir. Tabii işin o kısmında, kendisinin televizyoncu değil sinemacı olmasının da payı büyük, olsa gerek.

Şükür ki, kariyerini bitirecek bir noktaya taşınmadı. Yani, öyle olduğunu umuyorum.


((Eski Nick İBow) Emre) #3

Özür sayılmaz. Ben takip ediyordum, yanlış hatırlamıyorsam bu herif projeye katıldığında daha üçleme olmamıştı, iki filmdi seri. Hiç mi bir etkisi mi olmadı bu adamın? Boş yere uzat babam uzat mantığıyla eklenti yaptılar da yaptılar. Hobbit kitabında kadın karakter olmaması Tolkien’in yaptığı bir yanlışlık. Senin uyarlama yaparken bunu kurguyu bozmayacak şekilde düzeltmen gerekiyor, imkansız zorlama bir aşk hikayesi için sallama karakter eklemek değil.


#4

Bunu yanlışlık olarak değerlendiremem. Zira hikayenin ekseriyeti kibirli ve agresif cüceler, orklar, bir kısım yaratıklar, bir hobbit ve bir büyücünün; dağlar, ovalar, mağaralarda başlarından geçen mücadele ve savaşlarla şekillendiği için olay örgüsünde kadın karakterin olmaması bana normal geliyor. Hikayenin içeriği buna elverişli değil. Ha cücelerden biri kadın olabilir miydi? Eğer “erkek gibi kadın” arketipinde olsa belki, o da yine içeriğe uygun olacağından. Ama mevcut hikayede, yani bir grup erkek çocuğunun başından geçenlerin anlatıldığı bir hikayede, kadın karakterin olmaması eksiklik olarak değerlendirilmemeli kanaatindeyim.


((Eski Nick İBow) Emre) #5

Şimdi direkt Tolkien’e yapılmış bir eleştiriyi göğüslemek için mi atıldınız emin olamadım ama sizden o havayı aldım.
Kitapta hiç kadın karakter yok. Bakın ben macera yaşayan grupta falan demiyorum. Hiç yok. HİÇ. Herhangi bir maceranın da yaşanmadığı Elf mekanları da dahildir buna, Ayrıkvadi’de Elrond’u ziyaret ediyordu mesela grup haritanın gizemini çözmek için.
Bakın yazdığım şeyi daha önce ayrıntılı görmüştüm bir yerde, şimdi hafızamı tazeledim. Kaynak sıkıntılı olabilir, yanlışsam üyeler düzeltsin.
https://www.quora.com/Are-there-no-female-characters-at-all-in-The-Hobbit-As-far-as-I-can-recall-there-is-nothing-except-a-brief-mention-of-Bilbos-mother-and-her-sisters-She-is-long-dead-when-the-book-starts-so-she-does-not-count

Hobbitteki dişi karakterler ne kadar mı eksik?

  1. Hiçbir tane dişi karakter yok, isimli ya da isimsiz(Sadece ölmüş birinden bahsediliyor ki o da kitapta karakter olarak yer almıyor.)
  2. Kitabın herhangi bir yerinde, herhangi bir konuşmada geçen sadece 1 isimli bir kadın/kız var, Belladonna Took(Bilbo’nun annesi)
  3. Kız(girl) kelimesi romanda bir kez kullanılmış. ("[Gandalf] had been away over The Hill and across The Water on business of his own since they were all small hobbit-boys and hobbit-girls.")
  4. Kadın(woman-women) kelimesi 2 kez kullanılmış.(Göl Kasabasına saldırı kısmında geçiyor.)
  5. She(dişiler için kullanılan zamir) zamiri bir kez kullanılmış( Belladonna Took için.)
    Sen normal görüyorsan bir şey diyemem, ben normal görmüyorum. Hiç ama hiç kadın karakter olmaması Tolkien’in eksikliğidir bence.

#6

Sizin de yaptığınız gibi şahsi görüşümü beyan etmek için “atıldım”. Neticede bunun yeri burası, siz “neden hiç kadın karaktere yer verilmemiş” dediniz, ben de Tolkien holiganı olmaksızın “eksikliğini hissetmedim” dedim. Bundan ibaret.


(Gökhan ) #7

Kitabi okurken böyle birşey hiç hissetmedim. Tolkien yüzük serisine galadriel, eowyn ve arven gibi karakterleri koymuş böyle bir art niyeti olduğunu sanmam.


((Eski Nick İBow) Emre) #8

Ben de Yüzük serisini okudum, okumadım değil. Gene de burada bir kasıt olduğunu düşünüyorum, niyeti ne olursa olsun. Karakter olarak değil zamir olarak bile 1 avuç kullanımdan bahsediyoruz(3,4,5. maddeler). Bu kitapta böyle yaptığını söylemek bütün eserlerinde böyle yaptığını göstermediği gibi Yüzük’te bu kullanıma gidilmemesi de burada yapılan şeyin yanlış olduğu gerçeğini değiştirmiyor.