Peter Pan Karakterinin Karanlık Yönü İlk Defa Ortaya Çıktı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/peter-pan-karanlik-yonu/

J.M. Barrie’nin 1911 yılında kaleme aldığı Peter Pan romanına ait orijinal bir el yazması, karakterin günümüzdeki çizgisinden çok daha az sevimli olduğunu ortaya koydu. (DEVAMI…)

8 Beğeni

Orjinalini geçtim (okumamama rağmen) okuduğum hali bile bence ürkünç ve bencilce karakterlere sahipti. Frankenstein çok ayrı bir dünya.

1 Beğeni

Fareli Köyün Kavalcısı’nda, Kırmızı Başlıklı Kız, Uyuyan Güzel ve Hanse ve Gratel romanında da buna benzer bir durum vardı. Aslında neredeyse tüm çocuk hikayelerinde bu tür karanlık tema var. Çoğu sanırım korkutmak amaçlı yazılmış masallar.

4 Beğeni

Yalan değil çocukluğumun geçtiği kitapların bu şekilde düşünülerek yazılması beni üzüyor ama çevirisi olursa kesinlikle okurum. Malum o 1000 adetten almak istesem bile bana düşmez.

1 Beğeni

Bana kalırsa gerçek korku/gerilim edebiyatı da böyle ortaya çıkıyor. İnsanın karanlık tarafla olan sınırlarına dokunmak okuyucuyu en çok ürküten şeylerden biri bence.

1 Beğeni

Haklısınız ama bahsi geçen çocuk edebiyatı olunca karanlık tarafla olan sınırlara dokunmak canice. Kaba, kötü tavrı normalleştirmek gibi.

İnanırım. Eskiden beri zaten hiç gözüm tutmamıştı o bebeyi… Aslında masallarda masum olmayan bir çok karakter ve tema gerçekten vardır. Özellikle Grimm masalları çok ürkütücüdür.Okuyabilirseniz.