Philip K. Dick Kitapları (Altıkırkbeş Yayınları)

Philip K. Dick

BİYOGRAFİSİ

Philip Kindred Dick (d. 16 Aralık 1928 - ö. 2 Mart 1982), Amerikalı bilimkurgu yazarı. 44 roman ve 121 hikâye yazdı. Dick hayattayken hikâyelerinin çoğu bilimkurgu dergilerinde yayımlandı.

Hayatının büyük bölümünü Kaliforniya’da geçirdi. Bir plakçı dükkânı işletmesi ve radyoda klasik müzik programları yapması dışında, başlıca uğraşı yazarlık oldu. Kırka yakın bilimkurgu romanı dışında ana akım romanları da yazdı, ancak pek başarılı olamadı. Ölümünden sonra beş cilt halinde toplanan yüz civarında öyküsü vardır.

Ölümünden önce fazla tanınmayan bir yazar olan Dick’in roman ve kısa hikâyelerini bir kısmı ölümünden sonra senaryolaştırılıp film olarak büyük beğeni kazanmıştır. Bunların arasında en ünlüleri, yönetmen Ridley Scott tarafından Blade Runner adıyla 1982 yılında çekilen Do Androids Dream of Electric Sheep? ve 1965 yılında yazdığı We Can Remember It For You Wholesale öyküsünden yola çıkılarak yönetmen Paul Verhoeven tarafından çekilen 1990 yapımı Total Recall filmleridir. Her iki film yapılmış en iyi bilimkurgu filmleri arasında yer almaktadır. PKD’nin 1956 yılında yazdığı The Minority Report adlı öyküsü yönetmen Steven Spielberg tarafından 2002’de filme alınmıştır.

Dick’in yazdığı bilimkurgu romanlarını türünün diğer örneklerinden ayıran en önemli özellik, gelecekte gerçekten olması muhtemel olaylarla birlikte toplumsal değişimleri genellikle “çalışan sınıf” çerçevesinde ele almasıdır. Dick toplumsal konuların yanı sıra siyasi ve metafizik konuları da ele almış, romanlarında tekelci şirketler ve otoriter hükümetler bolca yer bulmuştur. Özellikle erken dönem romanları, “gerçeklik” kavramının sorgulanması üzerine kuruludur.

Kaynak: Philip K. Dick - Vikipedi

NOT: Kitaplar ilk çıkış tarihine göre sıralanmıştır. Listede Türkiye’de çıkan kitaplar yer almaktadır.

ÇIKAN KİTAPLAR:

 1. Çığrından Çıkmış Zaman
 2. Yüksek Şatodaki Adam
 3. Simulakra
 4. Palmer Eldritch’in 3 Stigmatası
 5. Mars’ta Zaman Kayması
 6. Şizofreni ve Değişimler Kitabı
 7. Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?
 8. Ubik
 9. Aksın Gözyaşlarım Dedi Polis
 10. Karanlığı Taramak
 11. Timothy Archer
 12. Albemuth Özgür Radyosu
 13. Kozmoloji ve Kozmogoni
 14. Android ve İnsan
 15. Tefsir

CEP BOY VERSİYON:

 1. Simulakra
 2. Mars’ta Zaman Kayması
 3. Albemuth Özgür Radyosu

5 Beğeni

Allah iyi ki canım PKD’yi şu yayından kurtardı. Bu kadar önemli bir yazar ancak bu kadar kalitesiz basılabilirdi. Konu güzel ve faydalı bu arada.

7 Beğeni

Hepsi cep boy değil mi? (Hepsi öyleydi.)