Philip K. Dick Kitapları (Alfa Yayınları)

Gelecek Seneyi Bekle kitabını bitirdim dün gece, okuduklarım arasında Vulcan’ın Çekici ve Gökteki Göz ile birlikte beğendiğim PKD kitapları arasına girmeyi başardı. Kitapta klasik PKD anlatısından bekleyebileceğimiz her şey var, uyuşturucular, paralel evrenler, uzaylılarla savaş, politik oyunlar vs.
Çok sürükleyici ve hareketli bir roman olduğunu söyleyemem hatta kitapla ilgili tek sıkıntım temponun hiç yükselmiyor oluşu, kitap finalde dahi bir zirveye ulaşmıyor, başladığı gibi ilerliyor ve bitiyor. Bunun yanında kitapta çok sevdiğim birkaç şey vardı. Mesela PKD hiç bitmeyecekmiş gibi duran savaş ortamında insanların gittikçe paranoyaklaşmasını, umudun yavaş yavaş nasıl yittiğini güzel yansıtmış, bu açıdan romanın atmosferi oldukça başarılıydı bence.
Bir de PKD’in anlatısıyla şov yaptığı kısımlar vardı. Zamanda ileri-geri gitmeyi sağlayan uyuşturucunun etkisini anlattığı kısımlar çok iyiydi mesela.
Genelde PKD’in kitaplarında karakterleri anlatı boyunca süren psikolojik bir çözülmeyle kendi yıkımlarına doğru giderler. Bu kitapta da farklı olacağını beklemek saçma olurdu fakat ben kitabın sonundan daha olumlu mesajlar aldım diyebilirim. Bunu sevdim aslında, birazcık duygusallık iyidir. Sonuç olarak oldukça beğendiğim bir kitap oldu.
Ha son olarak kitaptaki yazım hatalarına gelince… Malesef burada da paylaşılan o kısım kitaptaki tek hata değildi. Noktalama işaretlerinin yanlış yerlere konulması, bazen hiç konulmaması, bir kelimenin iki kere yazılmış olması falan çok sinir bozuyor gerçekten fakat bence kusuru direkt çevirmende bulmak doğru olmaz, sorun daha çok kitabın düzelti sürecinden ve son okumanın yapılmamış olmasından (yapılmadığını varsayacağım eğer yapıldıysa daha fena) kaynaklanıyor.

3 Beğeni

Alfa gibi büyük bir yayınevine yakışmıyor bu durum. Keşke bundan sonra dikkat etseler.

1 Beğeni

Uzaydaki çatlak’ı okuyan var mı? Nasıl?

Toplu Öyküler serisinde bir öykü olarak okumuştum. Hoşuma gitmişti. Roman olarak okumadım ama. Konusu ve PKD’nin anlatımı gerçekten çok iyiydi.

1 Beğeni

Yeni PKD kitabı “Kozmik Kuklalar” matbaaya gönderilmiş bilginiz olsun.

8 Beğeni

Alfa PKD Toplu Öykülerin 4. Cildini unuttu mu acaba?

1. cilt için bir süre daha varmış. 4. cilt gelene kadar 2-3 PKD kitabı daha görecekmişiz. Bu arada Kozmik Kuklalar dan sonraki kitap editörde imiş şu an. Uzunca bir zaman olmayacak yani.
2 Beğeni

Yok kısa süreli PKD kirapları çıkarmaları iyi aslında ama araya kaynamasın endişesi var bende de. :smiley:

O zaman araya kaynamadığını söyleyebilirim. Üzerinde çalışıyorlarmış şu an. :slight_smile:

Teşekkür ederim. Kozmik Kuklaların konusu bir yerden tanıdık geliyor gibi ama yaptığım ufak araştırmam sonucu bu romanın öykü halinde Toplu Öyküler serisinde olmadığını öğrenmiş oldum. Tabi 4. Seride öykü olarak mevcut mu bilemiyorum.

1 Beğeni

Bende adını duyunca araştırdım, sanırım Türkçe’ye kazandırılmamış daha önce ya da ben göremedim. :slight_smile:

Önceki çıkan birkaç kitabı Toplu Öyküler serisinden vardı. Bunlar; Sondan Bir Önceki Gerçek ve Uzaydaki Çatlak kitaplarıydı.
Bakalım daha kaç kitap çıkacak merak ediyorum. Alfa’nın hızı iyi ama son çıkan kitaplardaki hatalar bu hızı gölgelendiriyor açıkçası. Vitesi biraz düşürüp daha dikkatli olurlarsa tadından yenmez yeni kitaplar.

2 Beğeni

resim resim resim

Valis Üçlemesi de gündeme gelmeye başlamış bu arada yayınevinde, çok uzak olmayan bir zamanda görürüz umarım. :slight_smile:

8 Beğeni

Kozmik Kuklalar inşallah gerçekten editördedir. Malum, daha önce bastıkları bazı PKD’lerin editörün yanından geçmedikleri çok belli de. :grin::grin:

2 Beğeni

Kozmik Kuklalar matbaada imiş şu an. Sonraki kitap editörde imiş. :wink:

Hee, pardon. Aslında farketmez. Yani bütün kitapları için editörlük işini uygulasa çok iyi olur. Yoksa iyi çevirileri bile okunmaz halde sunuyorlar okuyucuya. Daha önce İki Şehrin Hikayesi’ni Alfa’dan okumaya çalışmış fakat 100 küsur sayfadan sonra Charles Dickens fobim oluşmuştu. Uzun yıllar Dickens okumayı da düşünmüyorum. Kitap o kadar zorlamıştı beni. Kitabın editörlük ve son okuma görmemesi yüzünden böyle oldu diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Evet bu haklı eleştiriyi yapmak gerekiyor. PKD dizisi çok iyi başladı, hızlı gidiyor o da güzel ama editörlük konusuna biraz daha ağırlık vermeliler.

Yine de google translate modundaki Altıkırkbeş yerine Alfa tercihimiz tabiki. :slight_smile:

2 Beğeni

6:45 konu dışı zaten. Kesinlikle katılıyorum. :slight_smile: Umarım Alfa bundan sonraki kitaplara gereken özeni gösterir.

1 Beğeni

Toplu Öykülerde bulunan ve ayrıca basılan sadece iki kitap mı oldu şimdiye kadar?

Sanırım evet ben başka görmedim. Diğer yandan seride yer alan birkaç öykü de Elektrikli Düşler adlı derleme içinde yer alıyor.

1 Beğeni