Philip K. Dick Külliyatının Yapı Taşlarından Biri Daha Bizlerle: "Sokaktan Gelen Sesler"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/philip-k-dick-kulliyatinin-yapi-taslarindan-biri-daha-bizlerle-sokaktan-gelen-sesler/

Bilimkurgu edebiyatını sevenler bu sıralar hayli mutlu olacak gibi görünüyor. Alfa Yayınları’nın özenli baskısıyla severek okuduğumuz Philip K. Dick kitaplığına yeni bir parça daha eklendi! (DEVAMI…)

5 Beğeni

Uzay Piyangosu’ndan başlayarak, Alfa’dan çıkan -ve çıkacak- kitapları okuyasım var. Gelecek seneye artık.

Umarım baskıları hemen tükenmez ya da en iyisi mi bitti mi tekrar basılır, öyle faydalanırız. Yayınevi kazanınca, Dick amcamız daha çok kitabına kavuşabiliriz.

Alfa PKD’nin daha çok 50’lerde yazdıklarını bastı şu ana kadar ve onlar da daha çok macera yönü ağır basan güçlü romanlar ama bugün insanların PKD deyince akıllarına gelen yazı stiline 60’larda ve 70’lerde kavuştu. Bunu bilerek okumanızı tavsiye ederim.

3 Beğeni

Bilgi için çok sağ olun.

Yapabiliyorsam, yazarların gelişim süreçlerini takip ederek yazdıklarını okumayı severim. Bu durumda Alfa’nın şu ana kadar çıkardığı işler, tam da arzuladığım gibi demektir.

Hakkı olan bir yaklaşım. Ama PKD’nin 60’lar ve 70’lerdeki en iyi işlerinin 6;45 tarafından basılmış olması şansızlık. Öte yandan daha henüz PKD’nin son romanlarından olan Valis’in çevrildiğini öğrendim. 6;45’in basmadığı tüm romanları basacaklarsa takip edilmek için harika bir dizi olacak demektir.

Sokaktan Gelen Sesleri’i Uzay Piyangosu’ndan önce yazdı onu da belirteyim.

2 Beğeni

O zaman ilk önce, SGS.

Umarım bir gün, sadece iki cildinin çıkabildiği öykü derlemesi de tamamlanır. Bizdeki umut işte.

Ben ilk Uzay Piyangosu sonra Vulcan’ın Çekici’ni okudum çok beğendim.Sırada hangisi okusam karar veremiyorum :grin:.Keşke daha önce başlasaymışım okumaya :smile:

Fiyatı görünce tüm hevesim söndü açıkçası.

Alfa Ayının Kabilelerini tavsiye ederim, hoş hepsi bambaşka bir dünya!..

6:45 in bastıklarının çeviri düzeyi nasıl acaba ? okunabilirliği var mı yoksa William Gibson’a çektirdikleri gibi mi?

6.45’ten çıkan kitapların çoğunluğunu okudum, evet hatalar vardı, hatta acaba kafaları güzelken mi çevirdiler diye de düşündüm; ama okutturdu da kendini. Çok büyük bir problem olmamıştı benim için.

1 Beğeni

Neuromancer gibi okunmaz düzeyde değil. Gayet okunup keyif alınabilir düzeyde ama iyi oldukları da söylenemez. Ben okuyup sevmiştim o kitapları.

1 Beğeni

Onun tamamlanacağına dair hiç inancım kalmadı benim. Özellikle son üç cildini merak ediyordum öykülerin. Kitap basıldıktan yıllar sonra siparişt ettiğimde gelen baskının 1.cilt olmasından belli satmadığı.

1 Beğeni

Vulcan’ın Çekici PKD’nin 50’li yıllarda yazdıkları arasında Çığrından Çıkmış Zaman ile en iyisi bence. O iki romanda ilerleyen yıllarda çıkmış yapımlara esin kaynağı olabilmiş kitaplar ama benim için PKD’nin 60’larda yazdığı eserlerin farklı yapılarını ya da 70’lerde yazdığı eserlerinin uçuk yapılarını hissetirmediler. Güçlü ve kaliteli macera romanları olarak gördüm hep onları. Neyi okusam diye düşünüyorsanız 60’larda yazdıklarından ‘‘Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?’’ ile Simulakra’ya da bir bakmanızı tavsiye ederim. PKD’nin bir de o yönünü görmeniz açısından güzel bir başlangıç olacaklarına inanıyorum.

2 Beğeni

O 2 kitap Altıkırkbeşte çevirilerine çok kötü diyorlar. Siz okunabilir demissiniz ama Kararsız kalıyorum almakta.Belki Alfa yayınları onlarında haklarını alırmıştır.Tabi beklersek çok zaman geçebilir.En azından diğerleri aradan çıkarayım :smiley:

Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?'nin Kavram baskısını e-kitap olarak okumuş ve beğenmiştim çeviriyi. Onu da düşünebilirsiniz. Simulakra’nın çevirisinin iyi olduğu iddia edememem ama okurken beni rahatsız etmemişti ya da keyfimi baltalamamıştı. Yine de sana kalmış tabi. PKD’nin tüm kitaplarını tavsiye ederim bu arada. Hepsi 8 üzeri puan alabilecek kitaplar gözümde. Hangisini okuyacağınızı bilemediğinizi söyleyince onları tavsiye edeyim demiştim sadece. Yoksa diğer kitaplarının onlardan aşağı kalır yanı yok.

2 Beğeni

Elimde Alfa Yayınları’nın hepsi mevcut.Sadece hangisini okusam sırasında kararsız kalıyorum.Yanlış anlatmış olabilir yukarıda.Açıklamalarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Neuromancer ilk baskısı okurken hiç birşey anlamamıştım. Okumaya o kadar uğraşmaya değmez deyip kitabı birilerine verdim. Sonra kitapçıda tekrar kitaba göz atarkan, daha okunabilir olduğunu farkettim. Aydınlanmış olabilirdim, algımda bir sorunda ama biraz dikkat edince kitabın 3. Baskı olduğunu farkettim.
Kitabi almama karşın okumadim bir köşede bekliyor. Ama okumayı düşünürseniz aklınızda olsun.

Ben 3. baskıyı okumuştum. Hayatımın en zor okuma tecrübesi olduğunu ve birşeyleri zar zor anlayabildiğimi söyleyebilirim. Önceki çevirilerde olan bir hatanın da bu metinde olması bana çevirinin baştan yapıldığını değil de eski çevirinin elden geçirilmesi şeklinde yapıldığını düşündürttü.