Pixar'ın Yeni Filmi "Lightyear"a 14 Ülkede Yasaklama Geldi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/lightyear-filmi-14-ulkede-yasaklandi/

image

Lightyear filmi 14 ülkede yasaklandı. Pixar imzalı yeni Toy Story spin-off’una içerdiği eşcinsel öpüşme sahnesi nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan dahil olmak üzere birçok ülkede vizyona girmeyecek. Işıkyılı filminin, Çin’de de yasaklanabileceği iddia ediliyor. Disney ve Pixar’ın merakla beklenen yeni filmi Lightyear, Oyuncak Hikâyesi’nin baş karakterlerinden Buzz Işıkyılı’nın maceralarını konu alıyor. İlk duyurusu… (DEVAMI…)

Çocuk filmlerinde herhangi bir şekilde cinsel içeriklerin bulunması yanlış, homoseksüel cinselliğin bulunması bir o kadar daha yanlış.
Çeksinler yaş sınırını +18’e sonra gitsinler isterseler Rule34 artistlerini çalıştırsınlar, o zaman hiç sorun olmaz. Ama çocuk işi sakat.

Homofobik değilim bununla birlikte farklı cinsel yönelimlerin de her alanda gözüme sokulmaya çalışılmasından hoşlanmıyorum. Bilhassa değinmek istediğim nokta lgbtq karakterlerin eserde yer alması değil, içerik üreticilerin “BAAAKIIIN BİZİİİM ÜRÜNÜMÜZDE LGBT VAAR, LGBT’Yİ EN ÇOK BİİİZ SEVİYORUUUZ” şeklindeki tutumlarıdır.
(Son parsgraftaki yorumum bahsi geçen animasyon filmi özelinde değildir.)

7 Beğeni

Yalnız şöyle bir şey var Pixar animasyon yapıyor diye bunu çocuklar için yapıyor anlamına zaten gelmez.Animasyon bir tür sanattır,çocuklara yapılıyor algısının acilen yıkılması lazım.

3 Beğeni

Bu yıl en iyi animasyon oscar ödülünü sunarken Halle Berry de çocuk filmleri gibi bir şey demişti. İşin asıl saçma yönü de adaylar arasındaki filmlerden birinin yetişkin animasyonu olmasıydı. Yani sunucu sunacağı kategorinin adaylarını bile izlememiş. Beş tane film var ve işi filmlerde oynamak olan bir insansın zaten tören öncesinde en azından sunacağın kategorinin adaylarını izlemek ne kadar zor olabilir ki?

3 Beğeni

Heteronormatiflik insanların beyinlerini eritmiş cidden. Bir karı kocanın olduğu film asla cinsellik içeriyor diye yadırganmaz ama iki erkek veya iki kadının evli olduğu durumlar birden cinsellik içeriyor olur, çocuklarımızı özendiriyorlar olur. Garip bir ikiyüzlülük. İnanılmaz Aile ve onun gibi onlarca Pixar animasyonu heteroseksüelliği ne kadar özendiriyorsa, bu filmdeki lezbiyen çift de eşcinselliği o kadar özendiriyor. Derdiniz varsa, ikisiyle de olsun.

Ya da açıkça diyin ki homofobiğim, eşcinselliği doğru bulmuyorum. Onu tartışalım. Meseleyi evirip çevirmeye, çocukların özendirilmesi gibi saçma bir bahaneye çekmeye gerek yok.

10 Beğeni

Son yılların çocuklar tarafından en çok ilgi gören ve izlenen filmi olan Frozen’da (Türkiye’deki adıyla Karlar Ülkesi) öpüşme sahnesi olunca kimse konuşmuyor ama konu eşcinsel iki kişinin öpüşmesi olunca cinselliğe karşıyız deniyor asla anlam veremiyorum. Sizin mantığınıza göre ikisi de cinsellik değil mi? Homofobiğim eşcinsel iki kişinin öpüşmesini tasvip etmiyorum diyip geçin kimse sizi düzeltmeye zahmet etmez zaten.
Bu bir yana dümdüz bir öpüşme sahnesinin çocukları neden ve nasıl kötü etkileyeceğini de aklım almıyor. Sanki buna aşırı anlamlar yüklüyormuşuz gibime geliyor.

7 Beğeni

Yeni bir kılıf mı çocuklara kötü örnek oluyor demek?
Birçok animasyon filminde “sevgi” amaçlı öpüşme gibi ufak durumlar var. Bu zamana kadar ses çıkarmayıp eşcinsel bir sahne içeren filmi yasaklamak ikiyüzlülükten başka bir şey değil. Pornografik bir görüntü mü? İstismar veya yaralamamı mı var?
Sevgiden bu kadar nefret eden bir çağ görmedim.

Kendini tanımaya çalışan, farklı bulan, hislerini anlayamayan birçok çocuk var. Şahsen ben kendilerini daha normal karşılayacaklarını inanıyorum bu sayede.
Heteroseksüel olmak bir kanun mu?

Çok üzücü.

7 Beğeni

Buzz’ın seslendirmeni ne zamandan beri kaptan amerika? Bu filmle mi değişti acaba?

Evet, bu film aslında Toy Story evreninde Buzz’ın oyuncağının yapıldığı film, yani Andy o filmi izliyor sonra Buzz oyuncakları çıkıyor o da bir tane alıyor ve biz evindeki Buzz figürünün sesini duyuyoruz. Tamamen aynı karakter değil anlayacağınız.

4 Beğeni

Fragman falan da izlememiştim hiç. Şimdi taşlar yerine oturdu. Zaten diyorum bunlar iki sokak yol alınca bile film yarılanıyordu, Buzz tüm arkadaşlarını bırakıp uzaya ne ara gitti, nasıl gitti? Kaptan amerika nereden çıktı? Teşekkür ettim. Senaryo güzel bağlanmış bence.

2 Beğeni