Polisiye Roman Önerileri

Ölü Ruhlar Ormanı pek beğenilmemiş onu hatırlıyorum, ben sevmiştim ama :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Siyah Kan’ı pek beğenemedim ben. Sonunda güzel bağladı ama kitabın çok bunaltıcı bir havası vardı.

Bitmelerinden korktuğum için tüm kitapları okuyamadım :sweat_smile: ama yine de Kızıl Nehirler’in bir başyapıt olduğunu düşünüyorum

2 Beğeni

Siyah Kan Grange’ın en sevdiğim romanıdır ancak klasik anlamda bir polisiye değil, katilin kim olduğunu bulma şeklinde ilerlemiyor. Daha çok katilin neden öldürdüğü, ne amaçladığı üzerinde ilerliyor. Beklentiniz klasik bir polisiye ise Kızıl Nehirler, Kurtlar İmparatorluğu gibi romanlar daha uygun olabilir. Öte yandan, genelde Grange’ın en iyi kitapları arasında sayılmasa da, fantastik öğeler içerdiği için Taş Meclisi de size hitap edebilir. :slight_smile:

Yazarın görece daha zayıf gördüğüm romanları ise Koloni ve Ölü Ruhlar Ormanı.

3 Beğeni

Hatırladım, bu kitap için eleştirilmişti. :slight_smile: Önerilere göre seçim yapacağim, çok teşekkür ederim herkese.

3 Beğeni

Bende Geange’i önerecektim ancak zaten önerilmiş.

Bu soruya bende cevap vermek istiyorum. Son 3 4 kitabı hariç diğerlerini okudum. Kendi 3’ümü yazmak isterim .

1. Kızıl Nehirler . ( Bence enniyi kitabı. Ki asıl ismini bu kitapla duyurdu sayılır.)
  2. Leyleklerin Uçuşu. ilk yazdığı roman . Bundada pek çok ülkeye uğrayıp, pek çok kültür ve insan tanıyıp, bir kovalamacanın içine giriyorsunuz.
  3. Taş meclisi. Bu en az sevilen kitabıdır pek çokları tarafından . Sonu hariç geri kalan her yeri çok iyiydi bence.
4 Beğeni

Celil Oker’den hangi kitabı önerirsiniz arkadaşlar? Böyle polisiyenin arka planda kaldığı, on planda insanların geçmişleri ve tarihin olduğu Ahmet Ümit kitapları (İstanbul Hatırası, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi v.b.) gibi kitapları var mıdır? Umarım ne aradığımı anlatabilmişimdir.

Celil Oker polisiyesi Ahmet Ümit polisiyesine pek benzemiyor.

Politik ve güncel göndermeleri çok azdır.

Celil Oker’in tüm kitapların baş karakteri Remzi Ünal. Şart değil ama karakteri daha iyi tanımak için çıkış sırası ile okunsa daha iyi olur.

2 Beğeni

Önce storytel’de dinle bence. Beğenirsen alabilirsin.

1 Beğeni

Ben zaten Storytel’de dinlemek için sordum. :slight_smile: Hangisini dinleyeyim önce? Öykü olmasın ama lütfen.

3 Beğeni

Kurgu kitapların sadece “Beyaz Eldiven Sarı Zarf” öykülerden oluşuyor. Diğerleri Roman. Tekrar ediyormuş, aynı cevapları yazıyormuş gibi oluyorum ama yine de yazayım.

Elbette şart değil ama çıkış sırası ile okunsa daha iyi olur.

1. Çıplak Ceset - 1999
  2. Kramponlu Ceset - 1999
  3. Bin Lotluk Ceset - 2000
  4. Rol Çalan Ceset - 2001
  5. Son Ceset - 2004
  6. Bir Şapka Bir Tabanca - 2005
  7. Yenik ve Yalnız - 2010
  8. Beyaz Eldiven Sarı Zarf (Öyküler) 2011
  9. Ateş Etme İstanbul - 2013
  10. Sen Ölürsün Ben Yaşarım- 2015
4 Beğeni

Yok ya olur mu öyle şey, üşengeçlikten google’da arama yerine burada hazıra konmaya çalışıyorum sadece. :slight_smile: Teşekkürler yanıt için, Storytel’de hangisi varsa mecburen onu okuyacağım (kronolojiye uyarak elbette).

3 Beğeni

O zaman şanslısın. Artık hepsi var.

1 Beğeni

Ian Rankin den John Rebus serisi oldukça tatmin edici bir polisiye roman serisi. Baş karakter, türün diğer örneklerin de olduğu gibi üstün zekalı ve hiçbir problemi olmayan bir dedektif değil, özel hayatındaki problemleri de roman boyu çözmeye çalışan daha insani bir karakter. Bundan dolayı diğer serilerden daha fazla ilgi çekici geliyor bana. Alfa yayınevi de serinin devam kitaplarını basmaya devam ediyor. Okumaya değer bir seri olarak görüyorum.

4 Beğeni

@isos81 Wolfgang Schorlau sizin için biçilmiş kaftan. İletişim seri olarak çeviriyor.

2 Beğeni

Şuanki storytell polisiye kitaplarından hangi kitapları önerirsiniz? Grange dinledim ve çok beğendim. Agathalarıda dinledim. Aslinda daha cok tess gritsen ve jo nesbo için soruyorum. Grange gibi mi yoksa bambaska mi ?

1 Beğeni

Agatha’nın on zenci adası harikadır. Ama şimdi ırkçılıktan dolayı ismi on siyahi adam.

1 Beğeni

“On Kişiydiler” desek daha doğru olur gibi.

1 Beğeni

Evet yeni ismi oymuş teşekkürler.

1 Beğeni

Arkadaşlar Jo Nesbo ve Jane Casey tarzı polisiye seri arayışındayım. Yardımcı olabilir misiniz?
Not: Tess Geritsen, Grange Simon Beckett okundu.

1 Beğeni

Harry Bosch serisi var. Şimdilik sadece ilk kitabını okudum ama beğendim, devam edeceğim. Yazar Michael Connelly.

2 Beğeni