Premier League Sevenler Cemiyeti

(fatih) #252

(Okan Akıncı) #253

Önümüzdeki sezon VAR sistemi Premier League’e de geliyor. Umarım hakem kararlarını düzeltirken oyunun akışını yavaşlatıp ligin keyfini kaçırmazlar.

(Okan Akıncı) #254

Liverpool FC Türkiye resmî taraftar grubu Turkish Reds, Şampiyonlar Ligi finalini birlikte izlemek için bir organizasyon düzenlemiş. Katılmak isteyen arkadaşlar aşağıdaki linke göz atabilirler. Sadece Liverpool değil, Tottenham taraftarlarına da kapı açıkmış.

Fiyatı pahalı bulanlar için de bir açıklama yapmışlar:

(Okan Akıncı) #255

Yukarıdaki tablo Turkish Reds’in Twitter hesabında paylaşıldı. Bu tablo Premier League’in neden dünyanın en iyi ligi olduğunun açıklamasıdır. Türkiye’de şampiyon olan takım bile herhâlde İngiltere’deki lig sonuncusu kadar kazanmıyordur.

Bu sene 20 takıma toplamda 2.396.600.000 sterlin dağıtılmış.

Tabloda dikkat çeken bir şey var: Gelir paylaşımındaki adalet. Takımlara üç ayrı kalemde para veriliyor.

1. Sabit gelir: Bu kalemdeki gelir bütün takımlara eşit dağıtılıyor. Birinci de sonuncu da aynı parayı alıyor. Bu sene bu kalemde bütün takımlara ayrı ayrı 79,4 milyon sterlin verilmiş. Böylece takımlar sadece bu lige katılmış oldukları için bile iyi para kazanıyorlar. Bu yüzden bu ligde bulunmak için mücadele ediyorlar.

2. Yayın gelirleri: Bu kalemdeki gelirler Türkiye’de şampiyonluk sayısına göre dağıtılıyor. İngiltere’de ise takımın maçı kaç kere yayımlanmışsa ona göre para veriliyor. Mesela Liverpool’un 29 maçı TV’de yayımlandığı için en çok parayı o almış. Bournemouth, Southampton ve Huddersfield’ın maçları sadece sekizer kez yayımlandığından en az parayı onlar almış. Böylece maçı izlenmeyen, seyirci tarafından talep edilmeyen takım hak ettiğinden fazla para kazanamazken, maçı en çok izlenen takım da hak ettiğinden az kazanmıyor. Maçının daha çok izlenmesini isteyen takımlar ise başarılı olmalılar ve taraftar kitlesi oluşturmalılar. İlginçtir, ikinci sırada bulunan Liverpool, birinci sırada bulunan City’den daha çok kazanmış.

3. Sıralama gelirleri: Bu kalemde ise takımlar, ligi hangi sırada bitirirlerse ona göre para alıyorlar. Manchester City ilk sırada bitirdiğinden en çok parayı, Huddersfield son sırada bitirdiğinden en az parayı almış. Bu kalem de rekabeti sağlıyor. Orta sıralarda bulunan, Avrupa’ya gitme şansı olmayan ama ligden düşme potasında da olmayan takımların, düşmesi kesinleşmiş takımların, Avrupa’ya gitmeyi garantileyen takımların hâlâ sıkı bir oyun sergilemesi, sadece bir sıra daha üste çıkmak mücadele etmeleri işte bundan kaynaklanıyor.

İkinci ve üçüncü maddeler ilk başta adaletsiz gibi görünebilir, güçlü takımın güçlü kalmasını sağlıyormuş ve rekabeti öldürüyormuş gibi görünebilir ama öyle değil. Bu paralar sezon sonunda dağıtılıyor. Yani baştan dağıtılarak onların önü açılmıyor. Sezonun başında takımlar, kendi maddi imkânlarını saymazsak eşit durumdalar. (Lige yeni çıkan takımlar istisna, ona aşağıda yer verdim) Başarıları sezon sonunda ödüllendiriliyor. Ayrıca son sırada bitiren takımlar da çok iyi para kazanıyorlar. Akıllıca kullanırlarsa her sene üstüne koyarak iyi işler başarırlar.

Bu arada o tabloda olmayan bir şey daha var: İngiltere Futbol Federasyonu, lige yeni yükselen takımlara sezonun başında fazladan destek ödemesi yapıyor. Böylece onlara bu ligde tutunmaları için bir şans veriliyor. Çıktıkları gibi düşmeleri istenmiyor. Yukarıda verdiğim 2 milyar küsürlük rakama bu rakam dâhil değil.

(Okan Akıncı) #257

Yukarıda ben de ondan bahsetmiştim ama tutarı bilmiyordum.

Gerçekten çok büyük bir para verilecek. Verilen bu yardım, doğru kullanılır ve doğru transferler yapılırsa lige yeni yükselen takımları ilk yıllarında şampiyonluk için aday yapmaya yeter.

(Okan Akıncı) #259

Kimler finali izliyor?

(Buyici) #260

Ohoio Chelsea bam bam bam.

(Ahmet Boyraz) #261

Gol yağmuru resmen. Ş. Ligi finali de böyle olur umarım.

(Okan Akıncı) #262

Arsenal çok kolay pozisyonları harcadı.

(Okan Akıncı) #263

Bu maç böyle bitmez.

(Erdem) #264

Böyle giderse Tottenham bir gol daha yer gibi geliyor bana.

(Okan Akıncı) #265

Ben az önceki mesajı attığımda Tottenham iyi saldırıyordu ama şimdi rüzgâr tersine döndü.

(Erdem) #266

İki takımda tehlikeli her an ardı ardına goller gelirse de şaşırmam ama şimdiye kadar Liverpool daha istekli oynuyor. Tabi daha ilk dakikadan verilen penaltının etkisi var bunda.

(Okan Akıncı) #267

O penaltı maçın havasını biraz bozdu bence.

(Erdem) #268

İzleyemedim o pozisyonu ama haksız diyordu arkadaşlar. 2. yarı defansı çözmek için Tottenham bir şeyler yapmazsa maçı verir.

(Okan Akıncı) #269

Penaltı bence haksız değil ama 2. dakikada da gol olmamalı.

(Buyici) #270

Lucas Moura totemi yapılır. 2.yarı daha bir heyecanlı olur.

(Erdem) #271

Onsuz olmayacak gibi.

(Buyici) #272

Çok heyecansız oynuyor Tottenham. Sanki 10 yıldır finale çıkıyormuş gibi. Haddinden fazla soğuk kanlılar. 2.yarı biraz kaos yaparlarsa Ajax maçı gibi heyacan gelir maça.

(Erdem) #273

Herhalde 25. saniyede gelen penaltının şokunu atlatamadılar. Bir durgunluk var, zevksiz geçiyor final.