Print on Demand (PoD) Sistemi Yayıncılığın Geleceği Olabilir mi? | Soruşturma

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Print on Demand (PoD) Sistemi Yayıncılığın Geleceği Olabilir mi?

image

Print on Demand sistemi dünyada giderek yaygınlaşıyor. Ekonomik kriz gölgesindeki Türkiye’de ise yayıncılık için yeni yollar, farklı enstrümanlar aranıyor. Ülkemizdeki yayıncılara, bu gölgeyi kaldırmakta etkili bir araç olabilecek talep üzerine baskı modeli hakkındaki görüşlerini sorduk. Türkiye’de birçok sektörde olduğu gibi yayıncılık da ciddi bir açmazın ortasında. Tüm unsurları dövize endeksli olan yayıncılık dünyasında yeni yazarlar… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Bu baskılar videolardan izlediğim kadarıyla söylüyorum pek kaliteli değiller gibi duruyor, matbaa baskı daha iyi gibi ve fiyat olarak kdy hiç uygun değil. İlk kez kitap yazmış birinin kitabı yine piyasa da çok tanınmış bir yazarın kitabıyla aynı fiyatlardan çıkıyor, haliyle yeni yazar kitap çıkartmanın sevincini yaşıyor evet ama kendisini okura tanıtamıyor maalesef.
E-kitap ise bazı yararlarına rağmen bana hiçbir zaman cazip gelmeyecek. Elimde gerçekten bulunmayacak sanal bir şeye para vermek benlik değil. Bir kitapçıya gidip kitabı fiziksel inceleyip sonra, o zaman e-kitabını alayım buradan demem yine gider gerçeğini alırım. Kitap elimde olacak, onu hissedeceğim. E-kitaba para verirsin biri fişini çeker bir bakarsın kitap yok çünkü sanal ama kitaplığında durursa ne zaman istersen o kitap orada. Bataryası bitmez, bozulmaz anca biraz sararabilir :slightly_smiling_face:

Sanal mürekkep, sanal kağıt, sanal kitap :-1:

7 Beğeni

Evet kitapların baskı kalitesi hiç güzel değil Orhan Duru’nun Tango Geceleri’ni gördüm korsan kitap gibi bi garip baskısı.

3 Beğeni

Karton kapak kitaplara olan tavrım videonun sonunda. :slight_smile:

3 Beğeni

Güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, sektörün içinden kişilerin yorumları çok iyi bir bakış oluşturmuş biz okurlar için. Elinize sağlık.

Ben bu sistemi dropshipping muhabbetlerinde t-shirt, bardak vs işlerde duymuştum, ülkemizde romancılığa girdiğinin farkında değildim. Demek KDY ile kitap bastırmacalar bu sistem ile oluyormuş :smile: .

Sektörün genel çerçevesini değiştirmeyecek olsa da düşük miktarlı baskılar için güzel bir alternatif olmuş belli ki. Yeni yazarlar ve düşük tirajlı olacağı belli kitaplar için bir şans olmasının yanında küçük çaplı yayınevleri için de ciddi bir maliyet artısı getiriyor gibi. Büyük yayınevlerinin gerek duymayacağı bir yöntem gibi duruyor.

Gelecekte bu sistemde ciddi maliyet düşüşleri olabilirse ancak o zaman yayıncılığın ana alternatifleri arasına girer bence.

1 Beğeni

Kindle ile tanışana kadar bende senin gibi düşünüyordum. Ama şimdi fikirlerim değişti. Romanlar için ekitap çok uygun bir seçenek. Türkiye de yaygınlaşmamasını yayıncıların olduğunu düşünüyorum. Yurt dışında Amazon başta olmak üzeri yayıncılar e kitap çıkartıyorlar. Teknoloji ilerliyor ekitapların tekliğini ve kopyalanması önlenebilir.

1 Beğeni

Seveni vardır, hatta dediğim gibi iyi kısımları da var ama bana o hissiyatı okurken veremedi, keyif alamadım. Tercih edilmesi ve yaygınlaşması için basılı kitap ile arasında iyi bir fiyat farkı olması lazım ama o da yok. E-kitap okuyucular için zaten şu an ne kadar olmuştur bilmiyorum ama şu an biraz pahalıdır diye tahmin ediyorum ve bunun dışında e-kitaplarında basılı kitap ile aralarında çok fazla fiyat farkı da yok. Basılı ile e-kitap arasında büyük bir fiyat farkı olmadıkça pek fazla yaygınlaşma şansı yok.

Bunu hiçbir zaman başarabileceklerini sanmıyorum :sweat_smile:

2 Beğeni