Prospero Serisinde Tekinsiz Kitap: "Bayan Caliban"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/prospero-bayan-caliban-rachel-ingalls/

Jaguar Kitap’ın Prospero Kitaplığı’nda 5. kitap Rachel Ingalls’ın tekinsiz ve gerçeküstü romanı “Bayan Caliban” oldu. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Kitabı az önce bitirdim. Jaguar Prospero kitapları dizisinde yayınlanmış olan 5 kitabı almıştım ama okumamıştım. Tersten başlayarak :slight_smile: seriden ilk olarak 5. kitabı okudum.

Dizi hakkında çok bilgim yoktu ve aklımda bilim kurgu kitapları olarak kalmıştı. Bayan Caliban kitabına da bilim kurgu ağırlıklı bir kitap beklentisi ile başladım ama kitap bilim kurgu değil.

Kitabı okuduktan sonra forumda aradığımda bu haberi buldum ve evet gerçeküstü roman demek daha doğru bir tanımlama. Bu arada tekinsiz ile de galiba “tabu(*)” kastediliyor.

Toplumsal cinsiyet, aşk, evlilik ilişkileri gibi konular gerçeküstü bir atmosferde anlatılıyor. Yine hikaye içerisinde farklı olanın dışlanması, medyanın bir şeyi kötü olarak işaret etmesi sonrasında toplumun buna uygun şekillenmesi, bilim adına hayvan deneyleri gibi konular da hikaye içinde öne çıkıyor.

Kitap 118 sayfadan oluşuyor ve kısa sürede okunmasına rağmen yarattığı etki daha uzun sürüyor.

(*) sıfat

toplumca ya da bir toplumsal kümece yasaklanarak, yaptırımlara bağlanarak korunan, dokunulması, eleştirilmesi, değiştirilmesi olanaksız olan (insan, davranış, sözcük, kavram, nesne vb.).

6 Beğeni