Pusula

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/pusula/Her yere uzak o kasabada, sonbaharın ilk günleri ağır ağır yaklaşıyordu. Kasabayı çevreleyen tarlalar, bağlar ve bahçeler çoktan hasat edilmiş, daha birkaç ay önce tüm doğurganlığıyla yeşeren doğa, ışıltılı bağrını mutsuz ve yavan bir sarılığın hükmüne terk etmişti. Eylülün sonlarına yaklaştıkça, yazın sıcağı yerini serin akşam esintilerine çoktan bırakırken insanların yüreğine kışın ezgilerini fısıldıyordu. Telaşlı… (DEVAMI…)

Son derece tutarlı, yer yer olağanüstü gerçekçi yer yer ise sürreal manzaralar sunan bir öyküydü. Çok acıydı aynı zamanda. Karakterlerin gerçekliği çok etkileyiciydi. Uzun olmasına rağmen insanı içine alan da bir temposu vardı. Yazar bunları yaşamış sanırım diye düşündürdü bana o derece gerçek bir öyküydü, eğer öyleyse çok iyi bir gözlemcisiniz, yok siz kurguladıysanız çok ciddi bir kurgu/hayal gücünüz var demektir.

Bu arada ben Başak’ın bunalımdan çıkmış ve büyümüş hali için pek sevinmedim aksine üzüldüm. Bu bir eleştiri değil sadece çocukluğunun erken bitişi üzdü beni.

1 Beğeni

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Öyküde gerçekleştirmeye çalıştığım etkiye dair dönüt almak o kadar değerli ki.
Aslında bu bir kurgu ama bir yerlerde bir Başak’ın olduğu da gerçek.
Ne güzel demişsiniz; beni de öyküde üzen şey babasının ölümünden çok Başak’ın çocukluğuna veda etmesi. Yine de öykü yapısı içinde bu zaruriydi çünkü böylesine büyük bir acı insanı ister istemez büyütür. Hepimiz bir şekilde benzer deneyimlerle büyümedik mi?
Tekrar teşekkür ediyorum. Dönütlerinizi mürekkebime kattım.
Kemal Sinan Özmen

Sevgili @Kemal_Sinan_Ozmen

Bu ayki secki de hayal guclerimizin kesistigini kesfettigim nadir yazarlardan birisin. Umarim.firsat bulur ve oykumu okursun. Ikimizin hikayesindeki ana direkler ayni ama yaptiklari secimler tamamen farkli. Keske benim karakterimde Basak gibi akli basinda kararlar verseydi diye dusundum. Ayni zamanda Oyun elementini de cok guzel bir sekilde kullanmissin. Belki bir de benim versiyonumu okumak istersin.

Bunlarin disinda uzuldum, bir yandan Basak’in aklina ve saf durustlugune hayran kaldim. Gulyabani icin kurdugun karakter de cok basariliydi.

Anlatiminizin yer yer yavasladigi ve cok fazla duygu yuklendigi icin okuyucuyu zorlayabilen yerlerden sonra hikayenin hizlanmasi bize biraz daha rahat nefes aldirdi.

Elinize ve dus gucunuze saglik
Sevgiler
Dipsiz

1 Beğeni

Merhaba @Dipsiz,

Öykünü ve diğer öyküleri büyük keyifle okumuştum. Diğer yazar ve okurların yorumları da eli kalem tutan herkes için oldukça kıymetli, diye düşünüyorum.

Oyun, çocuk dünyasının doğal bir parçası ve fantastik elementleri öyküye etkin bir biçimde yerleştirmek için bize fırsat tanıyor, ki yaptığımız aşağı yukarı bu. Öykünüzün genel atmosferini, okuru hazırlıksız yakalayan incelikli kurgusunu, baharat niteliğindeki şiirsel unsurları ve en çok da sabırla inşa ettiğin karakterleri zevkle okudum. Nazım’ın kelimeleriyle “satırların nescine…” koyduğun efsunlu sözleri de gördüm, okudum. İyi bir öyküydü.

Son söz: Karakter yaratmak öykünün her katmanında büyük yaratıcılık ve emek istiyor; hele kısa öykü türünde. Sanırım karakter inşası için iki öykü de beş bin kelime lüksünün tadını çıkarmış. Sonuçta keyifle okunacak bir öykü sunmuşsunuz.
Teşekkür ediyorum.
Sinan

1 Beğeni