R.A.Salvatore Drizzt Efsanesi Serisi (İthaki Yayınları)

1. kitap, koskoca drow ömrü bitti ama orklar bitmedi :smiley:
1 Beğeni

aslında 39. kitapta sanırım drizzt yaklaşık 200 yaşında ama drowlar 600-700 yıl yaşayabiliyorlar diye biliyorum, anlatacak daha çok hikaye var.

1 Beğeni

Bir yanım sonsuza devam etsin isterken bir yanım da artık yeter, başka karakterler, yeni bir olaylar zinciri ve özellikle de Diyarlar’ın daha önce görmediğimiz kısımları diyor. Bu sene Erevis Cale üçlemesini de deneyeceğim inşallah.

1 Beğeni

The Companions serisinde olan karakterlerden miydi o?

Evet, Sundering’in ikinci kitabı The Godborn bu serinin baş karakterinin sonraki bir macerası. Çok güzel şeyler okudum hakkında.

1 Beğeni

Sundering serisinde bulunan karakterlerin kendi kitaplarının övüldüğünü ben de birkaç yerde okumuştum. Aklımda bir ara okumak ama zaman bulamadım. Sanki çok boş zamanım varmış gibi Unutulmuş Diyarlara çıkmış kitapları kronolojik olarak okuyayım diyorum ama Drizzt’ler bile yarıda.

Hocam, artık Malazan okusan mı diyorum ? :slight_smile:

Kasım 22 itibarı ile 295 kitap sadece. :slight_smile:

Motivasyon lazımsa şansımı deneyebilirim.

Ay Bahçeleri’ni okudum, sonra İngilizcesine geçince bi tökezledim dile alışana kadar, araya başka şeyler girdi derken bekliyorum şimdi biriksin diye. Daha almadım bile 2 ve 3ü hâttâ. :sweat_smile: Başlayınca devamını hızlıca getirmek istiyorum, o yüzden savsakladım biraz.

Barut Büyücüsü’nün devam serisine başladım bu arada, okumuş muydun sen ? Muazzam gidiyor Sins of Empire.

Feci Malazan’a sardım, 4 .kitap ingilizce okuyorum sonra TOR re-read yapıyorum. O arada 4 tane Drizzt okudum. Barut Büyücüsü ise Malazan 5 ve Drizzt 11-12-13’ten sonra okuyacağım seri. Türkçe 3 kkitabı almıştım, seri total kaç kitap? Ona göre kuzenime ingiltereden getirteyim.

1 Beğeni

Maşallah, güzel de programa koymuşsun. :+1: Barut Büyücüsü’nün devamı tek bir üçleme, Gods of Blood & Powder. Yazar farklı bir evren yaratıp yeni bir seriye başladı ama daha ilk kitabı çıktı sadece, The Glass Immortals diye.

1 Beğeni

Sundering ( yoldaşlar ) tek kitap nasıl iki ya da daha fazla kitap oluyor, salvatore kitaplarından bahsediyoruz değil mi ? Bu arada erevis cale kim ? Ben okudum sundering i hatta şu anda daha ilerdeki bir kitaptayım ama hiç böyle bir isim geçtiğini hatırlamıyorum.

Arkadaş daha iyi cevaplar ama ben görünce yazayım dedim. Sundering serisi aynı Marvel Avengers gibi Unutulmuş Diyarlar’ın ünlü savaşçı ve büyücülerinin diyarları etkileyecek bir olay için bir araya gelmesi gibi bir şey.

Cale de bu kahramanlardan birisi.

2 Beğeni

Selamlar.
Normalde yarım kalmış ya da tamamlanmamış serileri okumaya girişmiyorum hiç ama bu seriye başlayasım da var. Serinin henüz basılmayan kitaplarıyla ilgili olumlu ya da olumsuz bir bilgi var mı, ne kadar zamanda tamamlanılması düşünülüyor mesela?

The (Second) Sundering, bütün dünyayı etkileyen büyük eventlerden bir tanesi. DnD zaman zaman böyle büyük eventler tasarlıyor. Drizzt kitaplarında denk geldiklerimiz: (Drizzt’in dilimize çevrilen kitaplarının tamamını ve Avatar üçlemesini okumamış arkadaşlar için spoiler!!!)

• Time of Troubles/Sıkıntılar Zamanı (1358 DR) (Bruenor’un Matron Baenre’yi öldürmesi de Sıkıntılar Zamanı’na ait bir eksibüyü artifacti ve Errtu’nun yardımı ile ile oluyordu)
    Kader Tabletleri’nin çalınması sonucu baş tanrı AO bütün tanrıları dünyaya(Toril)
    ölümlü avatarlarına hapsolmuş şekilleriyle sürgün eder ve tabletler bulunmadan geri dönmelerini yasaklar.
    . Ana olayın romanları dilimize Avatar üçlemesi olarak çevrildi.

• Spellplague (1385 DR) (Bkz. Catie-Brie ve Regis’in ruhlarının Mielikki tarafından alındığı zaman.) Toril ve başka bir boyutsal cepte yer alan ikiz gezegeni Abeir’in bazı parçalarının Mystra’nın ölümü üzerine yer değiştirmeye başlaması, Gölge çöküşü de deniyor sanırım Kışgörmez kitaplarında

• Second Sundering (1487 DR) (Kışgörmez serisi + The Companions kitabı)
    Büyü vebasında birleşmeye başlamış gezegenlerin baş tanrı olan AO’nun kader tabletlerini onarmasıyla eski haline dönmeye başlaması.

Sorunuzun cevabına gelirsek Sundering 6 yazara ait 6 farklı kitaptan oluşan bir seri.

Her kitap az ya da çok bilinen kahramanların bu olaylar ile ilgili maceralarını içeriyor. DnD bu kitapları yazarlara sipariş ederek yazdırıyor. Misal Elminster’in de bir macerası var seride, final olan 6. kitap Elminster gibi Forgotten Realms’in de yaratıcısı olan Ed Greenwood’a ait.

Ayrıca Toril’in tarihini merak edenler için 2007’de bir kitap da yayınlanmış.

Aslında detaylı bir yazıyla yakın tarihi hazırlamak istiyorum uzun zamandır ama detaylar o kadar fazla ve dilimize çevrilen kitaplar o kadar az ki hiç elim gitmiyor. Belki bir gün diğer yazarların kitaplarını da okudumda. :slight_smile:

3 Beğeni

En iyi ihtimal ile 23e kadar eksik olan kitaplar basılır ve bırakılır. Ama kendi içindeki seriler sonlanıyor yeterince, yani basıldığı yere kadar gelip bırakabilirsiniz.

2 Beğeni

Son Eşikten sonrakiler basıldımı?

Hayır, ve açıkçası ihtimal vermiyorum çok başarılı bir dizisi ya da filmi çıkmadığı sürece.

2 Beğeni

Şimdi taşlar yerine oturdu. Çünkü son eşik sonrası kitapları türkçeye çevirirken sundering serisi içinde diğer kitaplar çıktı karşıma ama baktım yazarları başka, olaylar ana kahramanlarla alakalı değil baktım başka isimler var ne bunlar diyip çevirmemiştim. Şimdi anladım neden sundering ikinci üçüncü kitap vs. deniyor.

Sanırım ana hikayeye ve salvatoreye odaklı gittiğim için şaşırdım ben. Aslına bakarsan ilk hazırlayacağın ya da hazırlanacak şey bence şu olmalı, tüm olayların 1-38. kitap arası olayların kronolojik sıralaması, hangi kitapta ne var ya da hangi yıl ne oldu gibi. Bunun içine örümcek kraliçe savaşı da dahil olmalı diye düşünüyorum. Bir de dikkatimi çeken bir şey var salvatore son kitaplarında hep başlangıç kısmında kim kimdir yazmış. Sanırım o kadar seri oldu ki bunu yazma gereği duyuyor artık. Bu bahsettiğim kronolojik sıralamaya isimlerde eklenebilir.

1 Beğeni

Tamamen sürprizbozan olur böyle bir yazı, okumamış olanlar için hoş olmaz diye düşünüyorum. İthaki sağolsun seriyi kesintisiz okumak mümkün değil, keza Örümcek Kraliçe’nin Savaşı serisi de aynı durumda.
Örneğin Drizzt Kelvin Yığınında Dahlia tarafından ölüme terk edildi desek şok olur insanlar. Spoiler’a alarak belki kısaca özet olabilir, biraz düşüneyim bunu.

2 Beğeni