Reşat Nuri Güntekin Kitaplığı (İnkilap Kitapevi)

1-Reşat_Nuri_Bey_Güntekin

BİYOGRAFİSİ

1889’da İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Babası, askeri tabip Nuri Bey, annesi Kars valisi Yaver Paşa’nın kızı Lütfiye Hanım’dır. Reşide adlı kız kardeşi çok genç yaşta hayatını kaybetti, tek çocuk olarak büyüdü. Babası askeri doktor olduğu için öğrenim hayatı boyunca birçok il gezen Reşat Nuri, ilköğrenimine Çanakkale’de başladı. Çocukluk yıllarında okuduğu Fatma Aliye Hanım’ın Udi isimli romanı hayatına iz bırakıp,sanata heveslendiren eserleri arasına girdi. Babasının Çanakkale’deki evlerinde zengin bir kütüphanesinin olması onu kitaplara iten ve yazı yazma kültürünün gelişmesini sağlayan bir araç oldu. İzmir’deki Frerler okulunda bir süre öğrenim gördükten sonra İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde öğrenim gördü. Yüksek öğrenimini Darülfünun Edebiyat Şubesi’nde 1912’de tamamladı. Böylece öğrenim hayatını yirmi üç yaşında bitirmiş oldu.

1927’ye kadar Bursa ve İstanbul’da çeşitli okullarda Fransızca ve Türkçe öğretmeni ve müdür olarak görev yaptı. Görev aldığı okulların bazıları Bursa Sultanisi, İstanbul Beşiktaş İttihat Terakki Mektebi, Fatih Vakf-ı Kebir Mektebi, Akşemseddin Mektebi, Feneryolu Murad-ı Hâmis Mektebi, Osman Gazi Paşa Mektebi, Vefa Sultanisi, İstanbul Erkek Lisesi, Çamlıca Kız Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Erenköy Kız Lisesi’dir. 1927’de Erenköy Lisesi’nden yeni mezun olan öğrencisi Hadiye Hanım ile evlendi[2].

Öğretmenlik mesleğinin yanı sıra edebiyatla uğraşan Reşat Nuri, Halit Ziya’nın eserlerinden aldığı ilhamla hikâye yazma hevesi duymaktaydı. Daha sonra tiyatro edebiyatını benimseyerek bir tiyatro yazarı olmak için uğraştı. Yazı hayatına I. Dünya Savaşı sonlarında başladı. Başlangıçta “Eski Ahbap” (1917) gibi uzun hikâyeler, “Hançer”(1920) ve “Eski Rüya” (1922) gibi sahne eserleri, “Gizli El” (1924) gibi romanlar yazan, tiyatro eleştiri ve araştırmaları yayınlayan sanatçı “Çalıkuşu” adlı romanının 1922’de Vakit Gazetesi’nde tefrika edilmesiyle şöhrete kavuştu.

Güntekin, 1931’de maarif müfettişi oldu ve bu arada Dil Heyeti’yle birlikte bazı çalışmalarda bulundu. Anadolu’yu baştan başa dolaşmasına neden olan müfettişlik görevi sayesinde ülkenin gerçeklerini yakından görme ve tanıma imkânı buldu. 1939’da ise Çanakkale milletvekili olarak TBMM’de bulundu. Bu görevini 1946’ya kadar sürdürdü. 1941’de tek çocuğu olan kızı Ela dünyaya geldi. Yine 1947’de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara’da yayımlanan Ulus gazetesinin İstanbul kolu olan Memleket gazetesini çıkardı. Güntekin daha sonra müfettişlik görevine geri döndü ve 1950’de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye temsilciliği ve öğrenci müfettişliği görevleriyle Paris’e gitti. Paris kültür ataşeliği yaptı. 1954’te ise yaşından dolayı bu görevden ayrılmak zorunda kaldı. Emekliliğinden sonra bir süre İstanbul Şehir Tiyatrosu edebi heyeti üyeliği yaptı.
(Kaynak: Wikipedia)

ÇIKAN KİTAPLAR

 1. Acımak
 2. Akşam Güneşi
 3. Anadolu Notları - I-II
 4. Ateş Gecesi
 5. Bir Kadın Düşmanı
 6. Çalıkuşu
 7. Damga
 8. Değirmen
 9. Dudaktan Kalbe
 10. Eski Hastalık
 11. Gizli El
 12. Gökyüzü
 13. Harabelerin Çiçeği
 14. Kan Davası
 15. Kavak Yelleri
 16. Kızılcık Dalları
 17. Leyla ile Mecnun
 18. Miskinler Tekkesi
 19. Olağan İşler
 20. Salgın-Madalyonun Ters Tarafı
 21. Son Sığınak
 22. Sönmüş Yıldızlar
 23. Tanrı Misafiri
 24. Yaprak Dökümü
 25. Yeşil Gece

AcımakAkşam GüneşiAnadolu Notları - I-IIAteş GecesiBir Kadın DüşmanıÇalıkuşuDamgaDeğirmenDudaktan KalbeEski HastalıkGizli ElGökyüzüHarabelerin ÇiçeğiKan DavasıKavak YelleriKızılcık Dalları)Leyla ile MecnunMiskinler TekkesiOlağan İşlerSalgın-Madalyonun Ters TarafıSon SığınakSönmüş YıldızlarTanrı MisafiriYaprak DökümüYeşil Gece

6 Beğeni

Geçen gün yazılı sorumdu

Reşat Nuri Güntekin’ in eserlerini yazınız ?

1 Beğeni

Keşke önce ekleseymişim . Kopya olurdu. :slight_smile:

1 Beğeni

Ölümünden 70 yıl sonra telif haklarının düşmesi Reşat Nuri Güntekin için de geçerli mi?? Kitapları çok pahalı olduğu için sıfır alamıyorum, ikinci el aranıyorum. 2026’yı bekleyekleyip ölmez sağ olursam kitaplarını kitaplığıma ekleyeyim /:

1 Beğeni