Restorasyon, Tarihi Köprüyü "Fayanslı Köprü"ye Çevirdi!

(Elif ) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/restorasyon-tarihi-kopruyu-fayansli-kopruye-cevirdi/

Topraklarımız yanlış restorasyonların uğrak adresi olmaya devam ediyor. Tarihi yapı düzenlemeleri arasına yeni bir skandal daha Gaziantep’te eklendi. (DEVAMI…)

(Pelin ) #2

Asıl konuyla doğrudan ilgisi olmasa da iki şeyi düzeltmek isterim. Sözkonusu Bakanlığın adı değişti, yeni adı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün tek işinin yol yapmak olduğu ifadesi de yanlış. Yolla birlikte her türlü köprü, menfez, kısaca sanat yapılarının yapım işi de KGM’ nin görevleri arasında. Tarihi Köprüler Şubesi Müdürlüğü’nün işi de tarihi köprülerin restorasyonunu yaptırmak.

Elbette bu bilgiler, tarihi bir köprünün nasıl bu hale geldiğinin açıklaması değil. Bu konuda birinci ağızdan kesin bir bilgi öğrenirsem burada paylaşırım.

Bu haberi önceki haftalarda görmüştüm ben. Ve insan ne diyeceğini bilemiyor. Pes doğrusu…

Yanlış hatırlamıyorsam, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kuruluş kanununda maddelerin birinde “Tarihi köprülerin onarılması Karayolları Genel Müdürlüğü’nün görevidir.” gibi bir madde olduğundan, tüm ülke çapında tarihi köprüler sadece KGM’ye bağlı maalesef. Bu durum ancak yasanın o maddesinin kaldırılarak, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın kuruluş kanununa eklenerek çözülebilir. Yani çözüm Meclis ve Cumhurbaşkanlığı, maalesef kimsenin yapabileceği bir şey yok :disappointed_relieved: