Rexx Sineması Yıkılıyor: Kadıköy'ün Sembolüne Veda

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/rexx-sinemasi-yikiliyor-kadikoy/

İstanbul’un kültür merkezlerinden birisi olan Kadıköy’de bulunan Rexx Sineması yıkılıyor. Bahariye Caddesi’ndeki bağımsız sinemada yıkım işlemleri başladı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle bağımsız sinemaların zor günler geçirdiği biliniyordu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bağımsız işletmeler sıkıntılı süreçler yaşadı. Yaşamaya da devam ediyor. Rexx’in de geçen mart ayında, yüksek kira bedelleri sebep gösterilerek kapatma kararı alındığı açıklanmıştı.… (DEVAMI…)

2 Beğeni

AST’de Ihlamur sokak da olan salonlarını kapatma kararı almışlar. 17-20 yaş aralığında o salonda çok şey izledim, dinledim. Özellikle o yıllar da Tolga Çandar dinlemeyi çok severdim iki gün arka arkaya AST’de sahneye çıksa gidiyordum.

Belki tüm şehirler için bu durum geçerli olabilir, son 15-20 yılda Ankara çok hızlı değişti/değişiyor, simgeleri birer birer kayboluyor buna direnen birkaç yerde salgın ile birlikte kaybolmaya başladılar.

Ben de On Sineması müdavimiydim. MATRIX, YUZUKLER iki seriyi de orada izlrmiştim baştan sona. Ne var ne yoksa gitti. Varsa yoksa Cinemaximum heryer.

2 Beğeni

Cinemaximum’dan 50 liraya mısır yer film izleriz artık na’palım. :slight_smile:

Son senelerde Ankara’nın simgesi transformers ya da dinazor değil miydi?

1 Beğeni

:slight_smile:

Ayrıca fışkiye de vardı ama onu kırmışlar.

1 Beğeni

Kentsel dönüşümle ilgisi var sandım. Her neyse üzücü.

Yahu dinazor minazor değilde SGK iş hanı vardı… Yani isim ve içerik uyumsuzluğu bu kadar olur.:sweat_smile: Diskoda kafa sallayıp,çıkışta halay çekersin…

1 Beğeni

:slight_smile: Öyleydi ama o halinin de ayrı bir güzelliği vardı.

Mahalleden Grup Dalga’dan bir abimizin ortak olduğu bir bar vardı. İzmir grubu olan Umuda Ezgi 1-2 ay da bir sahne alırdı o barda ve çok kalabalık olurdu barın içi ve dışı. Bizim barın hemen yanında disko bar tarzı bir yer vardı. Böyle günlerde iki farklı dünyanın insanları karışırdı birbirine.

Yerine şöyle kocaman bir avm yapılması yok mu?