Richard Dawkins Kitapları

Richard Dawkins

Biyografi

ÇIKAN KİTAPLARI

1. Gen Bencildir (1976)
  2. Genişlemiş Fenotip Gen Bencildir’in Devamı (Alfa Yayınları) (1982)
  3. Kör Saatçi (1986)
  4. Cennetten Akan Irmak (Varlık Yayınları) (1995)
  5. Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak (1996)
  6. Gökkuşağını Çözmek (1998)
  7. Bir Şeytan’ın Papazı (2003)
  8. Ataların Hikayesi (2005)
  9. Tanrı Yanılgısı (2006)
  10. Yeryüzündeki En Büyük Gösteri (2009)
  11. Gerçeğin Büyüsü (2011)
  12. Merak Tutkusu (2013)
  13. Ruhtaki Bilim (2018)
  14. Dört Atlı (Daniel C. Dennett , Richard Dawkins , Christopher Hitchens , Sam Harris) (2019)
  15. Tanrıyı Aşmak - Bir Başlangıç Kılavuzu (2019)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

13 Beğeni

Ataların Hikayesi kitabını baya merak ediyorum, listemde olan bir kitap. Okuyanlar genel olarak fikrini söyleyebilir mi? Kitap, çeviri, baskı kalitesi vs.

Ataların Hikayesi’nin çevirisinin sorunlu olduğunu çeşitli sitelerde okumuştum, kitabı ben de merak ediyorum çeviriden ötürü alamıyorum. Gerçi 4. baskı yenilenmiş olarak çıktı ama çevirmen değişmedi, aynı kişi kötü bir çeviriyi ne kadar düzeltebilir bilemiyorum.

Denemeden bilemeyiz. Ayrıca bu tarz bilimsel ya da tarihi kitaplarda çok çok büyük yanlışlar olmadığı sürece çevirinin fazla sorun olacağını düşünmüyorum. Sonuçta akıcılık aranmıyor romanlarda olduğu gibi.

Kitabı birkaç gün önce okumaya başladım ben. Çeviri ara sıra rahatsız ediyor ama genel olarak okumaya engel bir durum teşkil etmiyor diyebilirim şimdilik.

2 Beğeni

İlerledikçe konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca birkaç fotoğraf çok iyi olur.

Tabii ki. Müsait bir zamanda fotoğraflarla güncelleyeyim bu mesajı. Kitap hakkında da ileride yorum yaparım.

Kuzey yayınlarına yeni baskılar için sorduğum soruya gelen cevabı bu başlığa da ekleyeyim.

Birkaç ay sonra Tanrı Yanılgısı, Kör Saatçi ve Gen Bencildir ciltli basılacak. Ciltleri Bir Şeytanın Papazı ile aynı şekilde ve ebatta olacak. Sonra diğer kitaplarını da sırayla basacağız. Bu kitapların çevirilerinde de ayrıntılı incelemelerle en iyi hale getirmeye çalışacağız.
Ciltli olarak bir de Dört Atlı kitabımız var şu an satışta.
Saygılarımızla

3 Beğeni

Teşekkürler sevinirim.

Ataların Hikayesi 2016 yılında telif haklarına sahip olan kuruluş ile anlaşmalı olarak tekrar çevirilmiş. Daha eski baskıları bilmiyorum ama ben çeviride aman aman bir sıkıntı görmedim. Öte yandan Ciltli baskı tam manasıyla rezalet. Kitabın daha 5’de 1’ine gelmeden durum bu.

110 TL fiyat etiketi ile satılıyor bu kitap :face_with_symbols_over_mouth: Hil Yayınlarına bugün mail atıcağım. Gelişmeleri paylaşırım…

6 Beğeni

Hocam kitabı birkaç hafta önce aldım ben. Direkt cildinden kopmuş şekilde geldi bana. Kidega’yla kavga ettik bir süre ama baskı da çok sağlam değilmiş demek ki. Rezalet resmen.

1 Beğeni

Geçmiş olsun, demek ki genel bir hata var ciltli baskılarda. Sayfaları cildine tutkalla yapıştırmamışlar. Cildinden tutup sallayınca sayfalar kopup ayrılıyor ciltten. Değişim talep edicektim ama gelen kitapta böyle çıkacak belli ki. Güya ciltli daha dayanıklı olur diye ciltlisini almıştım. Karton kapaklı olanla değişim talep ediyim bari.

1 Beğeni

Çok teşekkürler hocam kesinlikle ciltli alırım diyordum ama biraz araştırdım karton kapakta bu soruna rastlayan görmedim karton kapak alacağım.

1 Beğeni

Merhaba,

Richard Dawkins’in bütün kitaplarını okumuş bir insan olarak söyleyebilirim ki, çok iyi bir biyologdur. Ancak ateizmi propaganda hâline dönüştürmek zorunda kaldığını düşünüyorum. Karşılaştığı karşıt görüşlü insanları sadece ikna etmek üzerine yoğunlaşan bir kaleme sahip olduğu sonucuna vardım. Yine de Gen Bencildir, Tanrı Yanılgısı ve Bir Şeytanın Papazı adlı kitaplarını hayranlıkla okudum. Ataların Hikâyesi ve Gerçeğin Büyüsü ise rengârenk, fevkalade kitaplardır.

Sevgiler,

1 Beğeni

Şu kitap sırtı yazılarını da değiştirseler artık. Aşağıdan yukarı değil yukarıdan aşağı olsa…

1 Beğeni

Öyle tahmin ediyorum ki bugün “Tanrı Yanılgısı” ciltli baskı satışa çıkar.

@fortknoxt nasıl tahmin ettiğimin sırrını açığa çıkarma. :slight_smile:

3 Beğeni

Kuzey yayınları geçenlerde gördüğümde kitap sırtı yazılarını düzeltmişti. Ciltli çıkarsa alır mıyım bilmiyorum ama özellikle Kör Saatçi’yi almak için düzelmesini bekleyeceğim. Garip bir takıntı oldu bende bu olay. Sırf hepsi aynı yönde gözüksün diye İthaki"nin eski kitaplarını vs. ters koyuyorum.

Yok yok merak etme :joy: :joy: :joy:

1 Beğeni

İletişim yayınları, Cumhuriyet yayınları kitaplarının sırtları da ters, ben de genelde ters olarak diziyorum.

Hepsini ciltli çıkaracaklar.

2 Beğeni

Galiba Kuzey Yayınları yakın zaman da Dawkins’in anılarının devamı olan “Brief candle in the dark” kitabını basacakmış.

Seni duymuşlar özgür :slight_smile: Tanrı Yanılgısı yeni ciltli baskı senin istediğin gibi olmuş.

3 Beğeni