Rıhtım Kamarası

Aynen yazılan yapılan benzetmeler aslında çok yerinde güzel işlenmişti. Ama metin çok zordu bazen okurken çok düşünmek istemiyorum belki o zamanıma geldi :slight_smile:

2 Beğeni

Şimdi de hoşuma gitti. Hayret bir şey gerçekten. :joy: Sanırım alacağım… Teşekkürler. Hep derim bazen bazı kitapların zamanı gelmemiştir o yüzden hitap etmezler. Demek ki Scalzi’nin zamanı şimdiymiş. Her halükarda aldım, ettim derken 15 gün geçer. En iyi ihtimalle o da.

5 Beğeni

Tam da onu diyecektim, John Scalzy okuma zamanı gelmiş senin için. :slight_smile:

3 Beğeni

Beşinci kitap hala gelmedi, şimdi kapaklar da değişiyor…5 . kitabın kapağı yeni kapaklara uygun gelecek, Tövbeler olsun bir daha tamamı basılmamış serilerden alırsam.

Gerçi başlık " Dök İçini" değil ama, denk geldi yazayım istedim.

5 Beğeni

Robin Sloan diye bir adam var. Yirmi Dört Saat Açık Kitapçının Sırrı diye de bir kitabı vardır. Zamanında Trend Yayınları’ndan çıkmıştı. Çok sevdiğim bir kitaptır.

Kitabın son cümlesi, “Doğru zamanda doğru kitap,” idi. O geldi şimdi aklıma.

O kitaba da bir bak :slight_smile: Urban fantasy sayılabilecek, hatta bence tam bir modern zaman FRP senaryosu tadında bir kitaptır:) Nedense çok kimse bilmez. Ben de bilinmediği için üzülürüm:)

4 Beğeni

Bilimkurguya ciddi uzun bir ara verdim. Yıllar var ki dönmedim. Şimdi de dönesim var ama üşengeçlik ağır basıyor. Diğer yandan da kararsızlık var. Geçenlerde Geliş filmine rast geldim televizyonda. Onu izlerken fark ettim özlediğimi. Aslında bana kalsa yine izlemeyecektim kitabını okumadım diye ama eşimle inatlaştık. Sen bunu izledin dedi. Ben de hayır izlemedim daha kitabını bile alamadım dedim. Bak uzaylıları görünce hatırlayacaksın filan derken ben hatırlamadım tabi. Spoiler da vermedi çünkü sonunu hatırlamıyordu. Ben de oturup izledim. Oldu olan artık diye. :joy: Sonra işte bilimkurguyu özlemişim. Biraz sert bi terk ediş oldu zamanında ama iyi de olmuş. Şimdi daha bir özlemle okuyabilirim.

@alper Yarım derken? Kapak derken? Bekleyeyim o vakit? Kapak filan değişecekse kindle’dan bulabilirsem okuyabilirim.

@Asli_Dagli Nedense ismi bir tanıdık. Baktım bunu da not ettim.

Okunacak tomarla kitabım varken ben yenilerini alacağım. :joy: Harika.

3 Beğeni

Bu kitap sanırım.Bende varmış siz yazınca tanıdık geldi bakınca buldum. En altlarda kalmış sanırım okumam diye ayırmışım. Madem güzel bende bakıyım. Tavsiye için teşekkürler :slight_smile:

2 Beğeni

Ya açıkçası çok muhteşem karakter derinlikleri olan, acayip doyurucu, şaheser bir kitap değildir. Ama kafanızın dolu olduğu bir zamanda, ne bileyim hazır bahar gelmişken balkonda güneşin altına kıvrılıp ya da yazın bir deniz kenarında etrafta gürültü varken okunabilecek keyifli bir kitaptır. Ben severim. Ama sevmemin nedeni onu doğru zamanda okumuş olmam da olabilir:)

3 Beğeni

Seri 6 kitap olması lazım (buçuklar sayılmaz, :smile: Gavurca bilenler bakabilir :slight_smile: )

İthaki 4 kitabı bastı, 5’i de bugün yarın basacaklar diye umut ediyorum ( Yazarın başka bir serisinin ilk kitabı olan Sendrom kitabında yazar biyografisinde basılacaklar arasında gördüm )

Bu ilk 4 kitabı bastıklarında olan ilk kitabın kapağı

Şimdi kapakları yeniliyoruz dediler ve ilk kitabın yeni baskısı bu kapakla çıktı

Diğer kitaplarınında kapaklarını yenileyecekler, haliyle 5. kitap da bu kapaklara uygun bir kapakla gelecek.

Evet…

Çok da önemli değil ama bitmemiş serilerde bunu yapmayın arkadaş, bitirin seriyi, ondan sonra ne… yaparsanız yapın, dilediğiniz gibi at oynatın…

Seri bitmeden kapak, boyut, yarım bırakma, kitabı bölmek… vb. yayınevlerinin bu davranışları acayip sinirime dokunuyor.

6 Beğeni

Hımmm… Gıcık bir durum gerçekten ben de nefret ediyorum bundan. Sendrom çıktı diye biliyorum ama haberini okuyalı çok oldu ve kapağı da bambaşkaydı. :joy:

2 Beğeni

Sendrom başka bir seri; sinirden :grinning: detaylandırmadan yazdım, yanlış anlaşıldı.

Sendrom kitabının yazar biyografi bölümünde, yazarın İthaki’den çıkacak kitaplarında gördüm…

3 Beğeni

Ha anladım… Madem durum bu maalesef yayınevi ayırmayacağım. Bu kapak meselesi ve seri tamamlama mevzusu bir bütünlük gösterince alacağım. Bekleyecek bu sebeple. Yarımmış bir de hiç sevmem. Hani sıralı okuma huyum çok azdır ama bazen de insan peş peşe okumak istiyor ve ben cins insanım. Şimdi devamı yok ya kesin hepsini okuyasım tutar. Ruh sağlığım için uzak durmamda fayda gördüm.

4 Beğeni

Herhangi bir yayınevini koruyor gibi algılanmak istemem (ama bebeğim İthaki’yi korurum! :relieved:) ama sektörün biraz içinde olduğum için birkaç kelam etmek isterim.

Kapağın değişmesinin nedeni bilmediğimiz binlerce şey olabilir. Tamamen atıyorum: Serinin yeni kitaplarının anlaşması yapılırken ajans ille de kapağı ben seçeceğim demiştir, ne bileyim kapakların görseliyle ilgili telif meselelerini içeren bir sorun olmuştur, vs. Bence İthaki de halihazırda kapağı varken ve önünde yapması gereken milyonlarca iş varken, “Ay şu kapağı da bi’ değiştireyim çünkü canım öyle istedi,” demez.

Boyut değişikliklerinden ben de hiç haz etmiyorum:)

Seriyi yarım bırakma mevzusu biraz kısır döngüleri andırıyor. Üç kitaplık bir serinin ikinci ve üçüncü kitaplarını basabilmek için paraya ihtiyaç var. Lakin pek çok insan serinin tamamlanmasını beklediğinden almıyor. E almayınca ikinci ve üçüncü kitabı yapacak para kazanılamıyor. Başka bir kitaptan kazanılan para oraya aktarılsa bu sefer o kitabın devamında sıkıntıya düşülüyor.

Bizler kitabı tutku olarak gördüğümüz için, kitapsız yaşayamayacağımız için, kitap diye bileklerimizi kestiğimiz için okuyor olabiliriz ama bu zımbırtı, tüm yayınevleri için yalnızca para demek. Eğer bizimle aynı tutkulara sahip editörler varsa o zaman her çıkacak kitabı dört gözle bekler oluyoruz. Ama o tutkunun hayata geçirilmesi için yine de serinin ilk kitabının satması gerekir:)

4 Beğeni

Doğrusu kafama takılan bir konuydu. Yaşlı Adamın Savaşı’nı iki farklı kapakla görmüştüm. Bunun nedenini merak ediyordum, verdiğiniz bilgiler açıklayıcı olmuş. Yaşlı adamın savaşını sipariş vermiştim, devam kitapları için acele etmeyeyim, yeni kapaklar çıkınca alırım :slight_smile:

2 Beğeni

İthaki’yi ben ve herhalde ( en çok ithakinin bastıklarını konuşuyoruz) kayıp rıhtım forum ahalisinin de en çok sevdiği yayın evi. Ama kötü bir alışkanlıkları var; seriler yerine sürekli yeni kitaplar basıyorlar. Tamam, biliyoruz ticari başarı olacak ki, yayın evi yaşasın ama bir şekilde her serinin bir şeyinde problem çıkıyor ve kitapları gecikiyor.

Yaşlı Adam’ın 5. kitabı yeni bir kitap değil 2 tane yeni Scalzi serisi bastılar, benim İthaki’yi düşündüğüm kadar İthaki okurunu düşünmüyor, bu da son zamanlarda benim artık hoşuma gitmemeye başladı.

@Blackheart mantıklı olanı o olur, çünkü kapaklar değişti, Belki Aslı hanım’ın dediği gibi ajans nedeniyle belki İthaki’nin elinde olmayan bir nedenle ama neticede kapakları yeniliyorlar. Beklemek en mantıklısı olur.

4 Beğeni

Kendimi İthaki’nin bir parçası olarak gördüğümden ve orada çalışan insanları da şahsen tanıdığımdan böyle bir durumu öğrendiğimde ilk aklımdan geçen şey, “Keyfi değildir, bir şey olmalı,” oluyor. Çünkü kim satan, sorunsuz bir seriyi basmaya ara verir ki? Diyelim ki bakkalsınız ve çeşit çeşit süt satıyorsunuz ama Aslı Sütleri en çok satıyor. Durduk yere onu satmayı keser misiniz? Size geldiğimde artık Aslı Sütü bulunmuyorsa ya tedarikçide sorun vardır, ya fiyatı arttırmışlardır, ya üretici kaynaklı bir sorun vardır. Haliyle siz de basamıyorsunuzdur (satamıyorsunuzdur!). O esnada siz de para kazanmaya devam etmek için Ahmet Sütleriyle, Alper Sütleriyle, Agape Sütleriyle anlaşma yapıp onları satmak zorunda kalırsınız.

Ekleme: Hepimizi süt yaptığım için üzgünüm:))))

5 Beğeni

Hak veriyorum amaaaa… Eğer istikrar sağlanırsa kapak ve boyut konusunda ben satın alıyorum ve bekliyor mesela. Bu şekilde bekleyen yüzlerce kitabım var. Elric, ilahi kentler, drizzt, asimov, halka dunya, dune, brandon sanderson, taht oyunları vs vs vs… Bunlar ilk aklıma gelenler. Daha ilk kitabında olanlar da var. Mesela buna Nightingale da eklenecek. Gün geçmiyor ki bu eklentiler azalmıyor. Bunları çıkınca okuyacak kitaplar azalıyor fakat bunlar da orada yer işgal ediyor. Sırf bu sebeple satın alıyorum kendi adıma ki satılmadı diye basılmadı mevzusunda parmağım olmasın. En azından vicdanım rahat ama kafam rahat değil… Sanki beynimin içi yarım serilerle dolmuş gibi. Sürekli de bir endişe var. Tamamlanacak mı? Ya tamamlanmazsa? Ben açıkçası aynet buynet görüntüden haz etmiyorum. Kapaklar değişse bile sırtlarında bir uyum olmalı. Yarısı uzun, yarısı kısa, birinin sırtı başka tasarım, öbürü alakasız olsun istemiyorum. Bir uyum olmalı. Özellikle İthaki gibi bir yayınevinde bu kesinlikle olmalı. 38 yıllık 7 yayın markalı akılçelen olsaydı sinirlendirir ama hayal kırıklığına uğratmazdı. :sweat_smile: Ama Ithaki kalp kırıyor, üzüyor, hayal kırıklığına uğratıyor. İnsan sevdiğine kırılır ne de olsa. Bir de sizin adınızı daha ön kapağa koymadılar mesela. Mevzular derin… Gidip pimi çekip kendimi patlatayım ben en iyisi. Bugün mü bacağıma sıkarlar yoksa yarın mı sıkarlar diye yaşayamayacağım artık. :sweat_smile:

6 Beğeni

Hemen şuna açıklama getireyim. Üç kitabı da ardı ardına çevireceğim ve kısa aralıklarla ardı ardına yayınlanacak:) Ondan emin olabilirsiniz. Tıpkı Peregrine’de olduğu gibi. Onda mesela kimseyi bekletmedik :slight_smile: Ha siz beni yeterince sevmediğinizden (buraya ağlak smileyler gelecek) seriyi okumamış olabilirsiniz… o ayrı.

İlahi Kentler’in son kitabının çevirisinin bittiğini biliyorum. O konuda da içiniz rahat olsun.

Asimov’la ilgili sorunların ailesinden kaynaklandığını biliyor olsanız gerek.

5 Beğeni

Hepsini biliyorum ama beklemek de mecburiyetinde hissediyorum.

Farklı basımlar şey gibi hissettiriyor. Hani bir kumaş takım siparişi vermişsinizdir. Pantolon kumaştır ama ceketin yarısı kottandır. Yarısında kumaş değişmiştir mesela. :joy: Böyle bir görüntü olmamalı. Yarım seriler el mecbur bekleyecek okunmayı. Tamamlanınca içim rahat edecek çünkü. Alacağım ama okumak için hepsinin bitmesini bekleyeceğim.

Gençliğimde maddi durumum kitap almaya el vermezdi sağdan soldan toplardım ve bu Asimovlar filan hep bende tek tük idi. Mesela Dune Corrin Savaşı var sadece. Halka dünya 2 var. Vakıftan 1 ve 3 var. Hep böyle imkansızlıktan abuk subuk okudum haliyle hiçbir şey anlamadım. Artık buna tahammülüm yok sanıyorum ki. Sonrakini okumak istediğimde üç-beş ay beklemek istemiyorum. Bu tamamen kişisel bir tercih tabii. Satın alıp bekliyorum ama kitaplıkta yarısı başka diğer yarısı başka olunca da yıllar içinde baka baka asap bozuyor. :slight_smile:

4 Beğeni

Yorumumdaki EN EN EN EN CİDDİ, EN EN EN HAYATİ konuyu göz ardı ettiğinizi görüyorum. :expressionless::expressionless::expressionless::expressionless:

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları serisini okudunuz mu? :expressionless::expressionless::expressionless::expressionless::expressionless:

2 Beğeni