Robert E. Howard Kimdir? Kılıç ve Büyü Türünün Öncü Yazarına Detaylı Bakış

Psikolojisi sağlıklı olan birinin kesinlikle söyleyeceği şey değil “Türkleri severim ama yok edilmeleri hayırlı olur.” :slight_smile: Howard mektuplaşmaları sırasında Lovecraft’ten etkilenmiş ve biraz da onun suyuna gitmek için abartmış olabilir elbette.

Katılıyorum. Lovecraft’in mizantropluğu zaten meşhur.

2 Beğeni

Doğu öyküleri kitabı da Türklerle ilgili çok öykü var, Borak diye bir öyküsü var diye hatırlıyorum. Zaten öykülerinin bir kısmı tamamlanmamıß yada kısa öykülerden oluşuyor.

1 Beğeni

Rica ederim hocam. .

1 Beğeni

Orada pek bir bilgim yok. Doğu Öyküleri’ni okumadım ama karakterin ilk görünüşü de olabilir, yani tahminim öyle.

Siparişi verdik artık. Geç gördüm uyarını ama olsun en azından bir Conan hikayesi okuyup evrene giriş yapmış olacağım. Teşekkürler. :smiley: :smiley:

2 Beğeni

Elinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Takdir etmemek haksızlık olurdu.

1 Beğeni

Teşekkürler. :heart_eyes: Burroughs’dan geldiniz sanırım.

Cahillime verin ama anlamadım.

1 Beğeni

Estağfurullah.

Şuradan bahsediyorum. :slight_smile:

Yoo gene kendimi yanlış anlattım. Uzun yıllardır bu forumun üyesiyim ve Öykü Seçkisine denemelerimi göndermeye çalışıyorum. yani az çok forumu tanıyorum. Son zamanlarda forum yerine KR sitesine daha çok girmek gerektiğini düşünmeye başladım. Şaşırdığım nokta şu; önce Edgar Rice Burroughs konusuna bakıp oradan bu konuya geçtiğimi nasıl anladınız.

1 Beğeni

Anlamadım, sadece tahmin. Yazının başında bu yazının bağlantısı vardı yani daha önce burayı okumamış biri kolayca orada görüp buraya bakabilir. Tabii daha önce okuyup yorum yapmayı da unutmuş olabilirdiniz. Ben de %50 şansımı denedim. :joy:

1 Beğeni

Emrecan Doğan, Howard’ın doğu halkları ile ilgili fikirleri, o dönemde revaçta olan Rudyard Kipling, Harold Lamb, Sax Rohmer gibi oryantalistlere dayanır. Yazarın temelde politik olarak genel geçer algılara yakın, muhafazakar bir güneyle ailesinde yetişmiş bir genç olduğunu unutmamak gerekir. ABD’nin güney eyaletlerinde doğmuş biri olarak, zencilere yönelik bir küçümsemesinden de söz edilebilir. Neredeyse tüm zenci karakterleri kaba veya aptaldır. Irkçı olarak tanımlanabilir belki… Zira karakterlerinin büyük bir bölümünün mensup olduğu aryan ırkı üstünlüğünü öykülerinde ima etmekten fazlasını yapar. Fakat o zamanlarda Childe, Kossina gibi önemli tarihçilerin bile antropolojik tasnifler yapmaya çalıştığını unutmamak gerek…

El Borak’ı çevirdim ama yayınlanmadı… Bence en rahatsız edici öyküsü, Son of White Wolf, Beyaz Kurdun Oğulları. Çevirime almadığım Intrique in Kurdistan öykü taslağı da hayli can sıkıcı… Çocukça önyargılarını karakterine yansıtmış bunlarda… Yayınlayacak olsam belki Beyaz Kurt’u da kapsam dışı bırakabilirdim. Belki de El Borak’a hiç Türkçe konuşmama cezası da verilebilir diyeceğim neredeyse…

8 Beğeni