Robert Jordan'ın Daha Önce Hiç Yayınlanmamış Bir Kitabı Basılıyor!

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Robert Jordan'ın Daha Önce Hiç Yayınlanmamış Bir Kitabı Basılıyor! – Kayıp Rıhtım

image

Zaman Çarkı’nın serisinin yazarı Robert Jordan’ın daha önce hiç basılmamış bir fantastik romanı yurt dışında okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. (DEVAMI…)

14 Beğeni

Ben yazarın sadece zaman çarkınk yazdığını sanıyordum

Çok merak ettim. Muhtemelen epey bir merakta kalmamız gerekecek ama değeceğini düşünüyorum. Güzel haber için teşekkürler. :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Tolkien’in tahtı bir kere daha sallanacak. :slight_smile:

Sanırım bu kitapla ilgili herhangi bir gelişme yok yurt dışında.
Bu arada bu haberin üzerinden daha 6 ay geçmiş. Halbuki bana 16 ay geçmiş gibi geliyor. Heralde bize gelene kadar 6 yıl geçer.

:joy::joy::joy: Ne güldüm ya.Tolkien’in tahtı niye sarsılsın.O ayrı bir evren Tolkienin ki ayrı ve banbaşka bir evren.Kaç kişinin haberi olacak o bile değil bu kitab’dan.

1 Beğeni

Bu kadar gülecek ne vardı Yossi? :smiley: Evrenler bir diye değil zaten, epik fantezi türüne ait oldukları için. Epik fantezi de yazılan her eser bir şekilde Tolkien ile karşılaştırılır ama çok azı onunla boy ölçüşebilir. Sadece ben değil herkes Robert Jordan’ı öyle görüyor. Tahta bir şekilde talip. Bir de Michael Moorcock var tabii oraya layık görülen.

2 Beğeni

Bence Tolkien’in tahtı sallanmaz çünkü tahtı yok. O tahtta Robert Jordan oturuyor. Olsa olsa RJ tahtını sağlama alır diyelim.
Gerçi böyle yazınca sanki çok ağır oldu ama …

7 Beğeni

Katılıyorum. Yirmi karakter.

7 Beğeni

@Husey Gördünüz mü efendim, bundan söz ediyorum. Bazıları çoktan tahtı Jordan’a ya da Moorcock’a devretti bile :smiley:

@Xerhias bence Tolkien o tahtı henüz kaptırmadı. Neden derseniz, Robert Jordan eserini tamamlayamadan vefat etti ve işin finali Sanderson’a kaldı. Ama Tolkien yayımlanmamış ama yazılmış pek çok eser bıraktı ardında. Sadece bir araya getirip yayımlamak oğluna kaldı. Jordan’ın sıkıntısı şu ki yarattığı evren Tolkien kadar detaylı değil. Tolkien evreni ise o kadar detay içeriyor ki “Acaba böyle bir yer var mı?” noktasına geliyorsun. Tamam, 10 bin sayfadan oluşan bir seri yazmak fazlasıyla görkemli ama ne anlattığı ve nasıl anlattığı da önemli. Kusura bakmayın ama Tolkien’in olduğu bir Dünya’da Moorcock,Jordan ya da Martin tahta çıkamaz, ancak uç beyi olur. :smiley: Gerçi zevkler tartışılmaz, başkası da adı duyulmamış birini en iyi ilan edebilir ama bence durum bu.

3 Beğeni

Tolkien çok detaylandırmış olsa da karakterleri yaşamıyor, Zaman Çarkı’ndaysa karakterlerin ikilemlerini, hatalarını ve doğrularını görebiliyor, kendinizi onların yerlerine koyabiliyorsunuz. Yüzüklerin Efendisi’ne baktığımızdaysa yaşayan karakterlerden çok arketipler görüyorum ben.

6 Beğeni

Tek ve gerçek kral (Stannis) GrrMartin. :slight_smile:

3 Beğeni

Aslında bu onun için büyük şansızlık oldu buna katılıyorum ama futbolla ilginiz varsa şöyle bir örnek vereyim Messi mı Ronaldo mu sorusuna hala Ronaldinho diyenler var. Halbuki Ronaldinho da üst düzey çok oynamadı ama oynadığı yetti.

1 Beğeni

Pele de iyidir, yaşadığı dönemin futbol kuralları içinde iyi iş çıkardı. Tolkien de ona benziyor. Kendi ortamında efsanevi bir iş çıkardı ama ondan sonra daha edebi eserler de geldi. Yine de sadece salladılar onu. Hem edebi hem de onun gibi legendarium yazan biri olsa tadından yenmez.

@cankutpotter Kesinlikle edebilik konusunda Jordan fark atıyor ama Tolkien de halk edebiyatını kaynak aldığı için böyle.

1 Beğeni

Aslında üç aşağı beş yukarı aynı şeyi söylüyoruz gibi ama ulaştığımız sonuç farklı onu da daha önce dediğiniz gibi zevkler ve renkler belirliyor.

1 Beğeni

Şu silmarilloun çıksa da film olarak ben sizi görürdüm:) Ne derseniz diyin Tolkien’in düzeyine kolay kolay kimse ulaşamaz.Zaten az bir zaman kaldı zaman çarkı için ak kara ortaya çıkar:)

Neden hep bir kişi bir tahtta oturmak zorunda anlamıyorum… Nedir bu birilerini zirve yapma çabamız? Herkesin tahtına kimse karışmasın. Her birinin pozitif ve negatif yönleri var. Göreceli zevkler var. Hepsinden farklı bir tat alıyorum ben. Binlerce sayfalık veya detaylı evrenler yaratmak tek kıstas olamaz. Hepimiz bambaşka kişiliğe sahip farklı insanlarız. Kimisi yüz sayfalık bir eserde kendisini büsbütün bulur ve nice binlerce kelimelik eserler ona bir şey ifade etmez. Önemli olan kişiye ne ifade ettiği. Bahsedilen üç yazarı da düşünüyorum. Her birisine saygı duyuyor ve başarılı buluyorum. Sanırım bu noktada hepimiz aynı fikirdeyiz aşağı yukarı. Bundan sonrası özel zevke giriyor. Benim bir tahtım yok mesela. Benim bir mekanım var ve hepsiyle birlikte oturup sohbet etmeyi seviyorum. :slight_smile:

11 Beğeni

Ne demek Stannis tek gerçek kral değil?:thinking::joy: Gaspçının tarafında mısınız yoksa ???:thinking::joy:

Krallara ve Kraliçelere inanmam. :smirk:

2 Beğeni

Silmarillion dahil edilmezse Tolkien tahtı çoktan kaptırmıştır ama Silmarillon dahil edilirse ne Jordan ne Martin ne de diğerleri taht salonuna bile giremez.

1 Beğeni