Roland Emmerich: "Marvel ve Star Wars, Film Endüstrimizi Mahvediyor"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/roland-emmerich-marvel-ve-star-wars-filmleri-hakkinda-konustu/

image

Roland Emmerich, sinema endüstrisinin geldiği noktadan memnun değil. Ünlü yönetmen ve yapımcı, Marvel ve Star Wars filmlerinin sektöre zarar verdiğini düşünüyor. Roland Emmerich, Independence Day, The Day After Tomorrow, 2012 ve Kurtuluş Günü’nün devamı olan Independence Day: Resurgence filmi de dahil olmak üzere, son otuz yılı tanımlayan felaket filmlerinin birçoğunun arkasındaki yönetmen olarak biliniyor. Yönetmen… (DEVAMI…)

Belirli aralıklarla çıkan Marvel kötüleme haberi çıkmış. Bakalım sıradaki kötüleyen kim olacak?

1 Beğeni

Tamamen gündem yaratma hileleri. Aynısı Martin Scorsese röportajında da olmuştu. Özellikle ters tuzak sorular sorup bu filmler için olumsuz yorum alıp gündem yaratıyorlar.

Uzun uzun ve keyifle hakkında yazılabilecek bir konu bu. Kısa kısa ama en azından bana keyif verecek şekilde yazayım.

1- Sinema bir panayır eğlencesi olarak doğmuştur.
2- MCU -orjinal materyal daha farklı bir konu- Aristo’nun Poetikasına son derece uygun katarsis bazlı filmler yapar. Sanat olarak değilse de zanaat ve formülasyon bakımından diğer aksiyon filmlerinden çok da farklı değillerdir.
3- Yorumu yapan adam 90’ların en geyik ve şövenist gişe filmlerini yapan adamdır. Bugün MCU bir filmi kendisine yönettirse bütün kahramanlara Kaptan Amerika kostümünün versiyonlarını giydirip dev soundtrack temaları eşliğinde panayır kurguları yapar.
4- Yine de hakkını yemeyeyim, daha ziyade MCU’nun sanatsal yanı ile ilgili değil, kendi saçma filmlerine yer bırakmadığı için “orjinallik” maskesi içinde eleştiri yapmış.

Roland Emmerich!!! :laughing: :see_no_evil:

1 Beğeni

Yeni filmi çıkacak gündem olmaya çalışıyor demişti birisi Twitter’da, büyük ihtimalle ondandır. Oysaki kendi filmleri pek bir çeşitlilik ve özgünlük sunmuyor seyirciye.

Sinema sektörünün yeni eğlencesi veya sporu Marvel filmlerine daha doğrusu çizgi roman veya popüler kültür ürünlerine söz söylemek galiba. Söyleyenlerin bir yere kadar gelmiş bir meslek hayatları var ancak sürekli aynı formüllerle aynı filmleri yaptıklarından kendilerinden sonra gelip çıtayı yükseltenlere söz söylemeye başlıyorlar. Mesela The Day after Tomorrow ve 2012 aynı filmler. Birisi dünyayı soğutarak birisi ısıtarak yapılmış felaket filmleri o kadar. Ridley Scott The Martian’ı yine bu zamanlarda çekmedi mi veya Doug Liman Edge of Tomorrow’u? Doug Liman’ı ayırarak konuşursak film beğenilince yaptım oldu beğenilmeyince taşlar popüler kültüre. Baskı altında tuttukları sinema ödüllerinde bile baskılarının yersiz olduğu görülmeye başlandığı bir zamanda gündem olmaya çalışmak için böyle konuşmalar çok yersiz duruyor.

1 Beğeni

Dünyayı çekirdeğine kadar kazip sonunu getirecek matkap yolun %99’unda durduğu (hatta matkabın motoru dünyanın yüzeyinde bombalandığı saniye çekirdeğin dibine kadar gelmiş matkabın da moment filan neymiş der gibi anında durduğu şekilde hatta) için dünyaya hiçbir şey olmadığı, bilmem kaç yüz bin yıl önceki uzaylıların galaksilerin farklı kısımlarına portal açmak için kullandığı geçitlere kablo takarak bilgisayara bağlayıp tam operasyonel şekilde kullanıma açan tiplerin olduğu, New York’un göbeğine kadar bir değil iki tane gökdelen boyunda Godzilla gelmişken, hatta bir tanesi şehrin altını oya oya yuva yapmışken kimsenin duruma uyanmadığı (uyansalardı ordunun onları New York’un girişinde değil ta Pasifik’de karşılaması gerekiyordu), bu Godzilla’lardan birisinin neredeyse tüm New York’u dümdüz ettikten sonra iki, bilemediğin üç tane boktan konvansiyonel torpido ile mevta olabildiği vs filmleri çeken adam söylüyor bunu.

Tıklayıp okumaya bile elim gitmedi!

1 Beğeni