Ronnie James Dio

Kanımca Rock-Metal müzik tarihindeki en güçlü vokallerden biridir, ses yelpazesi de çok geniştir. Tize iner, basa çıkar, sesini çok iyi kullanır. Canlı performansları da çok fenadır diye duydum. Gitmek nasip olmadı ama kayıtlarını izlediğim kadar duyumların boş olmadığını söyleyebilirim.

Normalde Rockabilly/Rock’n Roll yaparak başlıyor. Örnek olarak şu parçayı vereyim. Bildiğimiz Dio ile pek alakası yoktur. Zaten parçanın uzunluğu da bildiğimiz Dio müziğinin altındadır.

An angel is missing from heaven tonight
And if they start counting they’ll see that I’m right
No she’s not in heaven how could she be
When that angel is here with me?

Ronnie Dio and The Red Caps - An Angel Is Missing

Dio bir süre bu müziği yapıyor ama bir türlü kirişi kıramıyor, bundan kastım tanınamıyor. En son Deep Purple elemanlarıyla tanışıyor. Purple diyor ki “Abi sen bu sesle nasıl ünlü olmadın?” ve Dio’nun o dönemki grubu (Grubunun ismi ya The Electric Elves ya da The Elves idi.) Purple konserlerinde ön grup olarak çıkmaya başlıyor.

Ayrıca şu :metal: (Devil Horns) işareti bulan kişidir.

Yanlış hatırlamıyorsam The Elves isminin kısalıp Elf olması hikayesi de şöyle. Bunlar çok fena bir kaza yapıyorlar. Dio ölümden dönüyor, komada falan kalıyor bir süre. Gruptan biri kurtulamıyor. Ondan sonra grubun adı Elf oluyor. Müziği de Deep Purple’la yata kalka şu tarza evriliyor.

Can’t remember how I got from here to there
Isn’t any reason
Plain and simple I can’t recall any more
Would be misleading
Lead me on

Elf - Never More

Daha da sertleşiyor ve müzik daha da uzuyor, esniyor bir nevi. Sonra Rainbow’a katılıyor Blackmore sayesinde. Onu Rainbow başlığı açınca yazayım. Orada Blackmore’la kavga ediyor. Black Sabbath’a katılıyor ve ünlü Heaven and Hell albümü çıkıyor. Orada da anlaşmazlık yaşıyor, ayrılıyor ve kendi grubunu kuruyor. Tabii yıllar içinde müziği daha da sertleşip uzuyor ve bildiğimiz Dio’ya evriliyor ve bize müthiş eserler bırakıyor.

3 Beğeni

Bruce Dickinson ile birlikte en sevdiğim bir diğer müzik insanıdır. Konunun açılışını da mükemmel bir parçasıyla yapalım bari.
Müziği söylemiyor, adeta yaşıyor.

1 Beğeni

Keşke Rainbow ile bir kaç albüm daha kaydetseydi.

1 Beğeni

Müthiş bir insandır Rainbow grubuyla yaptığı işler harika Black sabbath ile yaptığı işler başka harika dir özellikle Heaven and Hell ve Children Of Sea şarkılarına bayılırım . Ayrica kendisi metalcilerin antik çağlardan beri kullandığı kutsal Devil Horn işareti i bulan kişidir .

Son olarak Ozzy ile Dio yu kiyaslayin insanlara şunu söylemek istiyorum , Dio ses bakımından Ozzy ise şarkı sözü yazımı bakımından iyidir .

2 Beğeni

Bunu ben de isterdim açıkçası. Ama Blackmore’a fazla bile katlandı.

1 Beğeni

Black sabbath geçmesi en iyisi oldu bence .

Heaven and Hell gerçekten iyi albümdü de Mob Rules’u çok sevemedim ben. Rainbow’a girme ve Rainbow’dan ayrılma kararları kariyerinin kırılma noktalarıydı. Her ikisinde de doğru kararı verdi adam. Helal olsun.

Heavy Metal tanrısı olmadan önce böyle şarkılar yapıyormuş. :slight_smile:


Başkasi olsa -ehm Axl Rose ehm- tekme tokat girişirdi ama üstad hiç bozuntuya vermemiş.

1 Beğeni