RTÜK Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırmasının Sonuçları Paylaşıldı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/rtuk-televizyon-izleme-egilimleri-arastirmasinin-sonuclari-paylasildi/RTÜK’ün televizyon izleme eğilimleri üzerine yaptığı araştırma sonuçları paylaşıldı. Değişen prime-time sürelerinden, internet yayınlarının denetlenmesi gerekliliğine kadar pek çok satır başlığı gündem konusu oldu. (DEVAMI…)

2 Beğeni

At yalanı derler ya bir denetleme araştırma yalan dolanlarla paylaşmış. Ktük iyi araştırma yapmış:-) images images%20(1)

2 Beğeni

Bu hesaplamaya konu olan halk nerede oturuyor acaba ya? Ben çok merak ediyorum bu insanları. Benim sağımdan solumdan hiç kimse ya bugün de şunun anketine katıldım demiyor. Kim bu insanlar?

3 Beğeni

Mezardakilerle yapmışlar heralde :slight_smile: nasıl ölü bu ülkede oy kullanıyorsa anketede katılmışlardır o ölüler :face_with_raised_eyebrow:

1 Beğeni

Acaba iş yerinde oturup dururken; hadi arkadaşlar bugün de şunun anketini yapalım bir havamız değişsin mi diyorlar. Artık böyle düşünüyorum. :sweat_smile: Ulusal amaçlara ve kamusal çıkarlara ters seçim yapanlar işten atılıyordur belki :smiley:

1 Beğeni

Bu araştırmanın sonucuna yürekten inananlar beğensin.

80 milyonluk bir ülkede yapılan anketlere sizin veya tanıdıklarınızın katılma ihtimali çok azdır. Anketler az kişiyle yapılır maliyetin düşmesi için. Farklı kesimden ama olabildiğince az kişiyle yapılır. Şahsen ben üniversite gençlerinde sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı ile alakalı ankete katılmıştım.

@AeroKnight-sama hocam araştırma sonucunun neresi yanlış acaba?

80 milyonluk bir nufusu olan ülkede bir avuç kadar sayılabilecek insanlarla elde edilen sonuçlar ne kadar isabetli olabilir diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Katılımcıların yüzde 70,4’ü internet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini düşünmekte. Burada kastedilen radyo ve televizyon yayınları. Araştırmaya katılanların yüzde 68,4’ü internet yayınlarının RTÜK tarafından denetlenmesinin doğru buluyor. Bu sonuc bile yalan dolan olduğunu kanıtlıyor. Her zaman nedense %60-70i buluyor. Rtük bişeye yarasaydı hergün tvde milletin değerleriyle dalga gecen proğramları yayından kaldırır başta Ahaberi tabi:-) VER MEHTERİ, KES KAFALARI

6 Beğeni

Geçen sene istatistikle alakalı bir dersim vardı. Anket şöyle tanımlıydı: Herhangi bir konu ya da görüş hakkında olabildiğince farklı kesimlere ve farklı yaş grubuna (anket konusu belirli bir yaş aralıği belirtmemişse) danışılarak elde edilen bilginin bütüne yayılması. Ek not olarakta hocamız demişti ki maliyeti düşürmek için de olabildiğince az kişiye sorarız.

Tarafsız bir araştırma olduğunu düşünmüyorum özellikle şu kısımlar:

  • Katılımcıların yüzde 70,4’üinternet üzerinden yayın yapan platformların denetlenmesi gerektiğini** düşünmekte.
  • Günlük ortalama televizyon izleme süresi 3 saat 34 dakika. İzleyicinin televizyonprogramlarını televizyondan izleme süresinde azalma var.
  • Toplumu Şiddete Yönelten Yayınlara Asla İzin Vermeyeceğiz

İmzalanan Yayın Etik İlkeleri ve bu kapsamda medyada öz denetimin önemine de vurgu yapan Yerlikaya, “Medya kuruluşlarından ricamız haber ve programlarını hazırlarken vicdanlarının sesine de kulak vermeleridir. Bugün burada imza altına alacağınız etik ilkelere uyacağınıza bütün kalbimle inanıyor ve göstereceğiniz hassasiyet için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Şiddet içerikli haberlerin her geçen gün arttığını gözlemlediklerini dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Bıçaklama, cinayet, gasp, hırsızlık, taciz, tecavüz, ihmal ve istismar konuları artık sıradan bir olaymış gibi haber bültenlerinin ağırlıklı içeriğini oluşturmaya başlamıştır. Görüntü tekrarlarıyla oklar çıkartılmak suretiyle yayınlandığı görülmekte, şiddetin ekranlarda sürekli yer alması şiddeti adeta meşrulaştırmaktadır. Ana haber bültenlerinin yayınlandığı saatler, her yaştan en fazla izleyici kitlesinin ekran karşısında olduğu zaman dilimlerine denk gelmektedir. Bu durumda çocuklar ve gençler bu tarz haberlere maruz kalmakta ve bu haberlerin içeriğinden olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Devlet kurumlarının yaptığı bu tarz araştırmalar da uzun süredir gerçekler sunulmuyor halkın önüne. Ki devlet kurumlarında devlete aykırı işler atan insanların da sonu belli. Bu yüzden bu güvenilmez olduğunun birinci sebebi benim için. İkinci olarak:
ATV’de yıllardır yayınlarının çok çarpık saçma sapan senaryolara sahip dizilere özellikle izin veriyorlar. Adlarını tam bilmiyorum ama aklıma gelenler Adanalı, Karadeniz …, Çukur, Kurtlar Vadisi vs.

Evlendirme programlarını(casting) bu ülkenin başına saldılar. Birkaç şanslı kezbanı-kekoyu sosyal medya fenomeni veya DJ haline getirip başımıza saldılar.

Bu programları ve bu programlarda rol alanları da ünlü yapan yine bizim halkımız niye?

Çünkü biz de eğitim ailese başlamıyor, her çocuk yapan çocuk yapmanın bilincinde olsaydı ne evinde TV bulundururdu, bulunduruyorsa da bu tarz şeylerden kaçınmasını sağlardı. Şimdi trend değişti ver eline telefonu- tableti büyüt çocuğu. Çocuk başarısız olursa da:”Bizim çocuk mal.” Böyle bir aile- toplum kültürünün olduğu yerde RTÜK’ün yaptığı araştırmaya inanmam. Gerçekler ortada bunlar için araştırma yapmaya gerek yok. Yıllardır medyayı çok büyük araç olarak kullandılar kitle imha aracı olarak. Komplo teorisi gibi olmasın ama ABD’nin bu işte bir parmağı olduğunu düşünüyorum. Yoksa da bizim kendimize verdiğimiz bir ceza olabilir.

Son olarakta bunu paylaşmak istiyorum:

4 Beğeni

Rtük’ün pek bir şeye yaradığı söylenemez. Hocam şunu söyleyebilirim kendi çevreniz nasıl bilmiyorum fakat Konya da yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki hem bu dizileri izlerler hem de Rtük’ün bu dizileri denetlemesini isteyen akranlarım var ki akranlarımı geçtim 35-40 yaş istisnasız denetlenmeli diyor. Ülkemin insanında “devlet yapıyorsa bi bildiği vardır” mantığı yerleşmiş çok insan olduğu için bu oran beni hiç mi hiç şaşırtmıyor.

1 Beğeni

Al tabi. Anketin nasıl yapıldığı hakkında bir bilgi paylaştım. Doğru da bir bilgi. Doğruysa kıstas alacaksın tabiki de.

Benim bundan anladığım kadarıyla doğruluk payına inanmak mümkün değil. Bir avuç insanın seçimleri genele yayılsa böyle kabul edilse ne olur ki? 10 bin kişilik bir ülke var diyelim. Maliyeti düşük tutalım, farklı kesimlerden seçelim diyerek bir eleme yapılarak 1000 kişilik bir liste çıkartıp anket yapalım. Sonuç ne denli doğru olabilir? Kalan 9 bin kişi ya çok başka görüşe, yaşam tarzına sahipse ne olacak? Bu tip anketlerin bence yarıdan fazlayla yapılması gerekmektedir. Bunlar benim görüşlerim elbette. Belirli periyotlarla gidip oy veriyor bu millet. Orada bazı önemli konular için anketler yapılabilir diye düşünüyorum. Ya da e-devlet gibi siteler üzerinden topluma açık süreli anketler yapılabilir. Dileyen girer verir. Yani zor işler değil bunlar. Benim istediğim mantıklı sonuçları okumak.

Demokrasi bu yüzden iyi işlemiyor bu ülkede zaten. En iyi yaptığımız istatistik seçimler. %51 vatansever %49 vatan haini. Maliyet de yüksek, katılım oranı da çok yüksek. Bunu da kıstas alabiliriz öyleyse.

2 Beğeni

Bu 3 yasadan ilki belki oranı biraz fazla olabilir ama çay ve keke oy verenlerin harman olduğu bir şehirdeyim çok iyi bilirim insanlarımızı muhtemelen bu oran doğru. Ebeveynler-özellikle de internete pek girmeyenler- Show haberde izledikleri haberlerle internette herkesin uyuşturucu sattığına uyuşturucuya özendirdiğine inanıyorlar. Özellikle şu deep turkish web haberiyle TV haberlerinin zihniyetini görmüş olduk. Aileleri her gün daha da çok yanlışa sürüklüyorlar.
Gunluk ortalama süresini az mı buldunuz fazla mı? Bana biraz az gibi geldi de.

2 Beğeni

Seçim sistemin başına gelecek kişileri belirlemek için veya köklu bir sistem değişikliğinde(referandum) yapılır.
Ve bu olay da anket olduğu için herkese sormaya gerek yok.
Ayrıca burada bir şey seçtiğimiz veya değistirdiğimiz yok. Ki her değişiklikte de halka sorulmaz. Meclis bunun için vardır. Küçük değişiklikler yapılıcaksa meclise sunulur, oylanır, kabul edilirse yasalaşır ve yürürlüge girer.

Bunları zaten biliyorum. :slight_smile: Benim demek istediğim; bu tip konularda anket oylarına göre bir adım atılacaksa daha geniş bir kitleyle yapılması gerektiği. Kendimce düşündüğüm öneriler de bunun içindi. Yoksa her pazar kimse ona buna anket vermek için sıraya girmek istemez. Eğer maksat mevzu olsun diye yapılıyorsa 3 kişiye de sorabilirler bana göre. Bu anketleri yapıp sonra efendim işte şu anketimize dayanarak artık carttube sitesine rtük onaylamadan video yüklenemeyecek diye karar alınırsa hoş olmaz. Benim anlatmaya çalıştığım şey bu. Yoksa kime isterlerse sorsunlar. Hatta bir kişi oturup kendine göre de anket doldurabilir.

1 Beğeni

Benim artık ülkemizde özgürlüğe bir inancım kalmadı, adamlar kafalarına koydu bir kere artık her türlü maskelemeyi, bahaneyi kullanacaklar. Bunlar değil miydi “Suriye’den bizim topraklara bi kaç bomba atalım da savaşa girelim” diyen? İnsan canına bile kastı olanlar bizim zevklerimize mi önem verecek. Tartışmayla bir şeylerin değiştiği dönemler bitti.

Anlıyorum. Muhtemelen mevzu olsun diye değil. Avrupa birliği Hitler’den kalma bir sıkıntısından dolayı demokrasiyi sağlayacak kriterlere aşırı önem veriyor. İnternet ortamını denetlemek isteyen malum şahısın Avrupa Birliğine biraz da şirin görünme çabasıyla yaptırıldığını da düşünüyorum. Avrupa Birliğine girmeyi dört gözle bekliyor çünkü. Bunu da işte, e halk istiyor bende bundan dolayı denetliyorum imajı vermek istiyor diye düşünüyorum.