Sabahattin Ali Kitapları

A101’in satacağı Sabahattin Ali kitaplarını alıp okullara bağış yapılabilir. Bizim buraya gelirse yapmayı düşünüyorum.

1 Beğeni

Önce bir okumanızda fayda var. En azından inceleyin. Editörlük nasıl? Çocuklar küçükken hatalı şeyleri ayırt edemiyorlar ve hatalı olarak belleklerinde yer eden kelimelerin düzeltilmesi zor oluyor.

2 Beğeni

BKM’de 5 liraya satılıyor YKY baskısı kitaplar. İlla ucuz istiyorsanız ordan alın. En azından güvenilir. A101 falan gerek yok cidden.

1 Beğeni

Ben zaten alıntıladığım metin için konuşmuştum. Orada fiyatın düşmesinin nedeni farklı gibi anlaşılıyordu.

Onun dışında zaten telif düşsün, herkes bassın; bu durumun herhangi bir zararı yok. Zaten rasyonel tüketici alacağı şeyi inceler ve ona göre karar verir. Bir kitabı incelemeden sadece fiyatı düşük diye alıyorsa sorun tüketicidedir, üreticinin bu durumda hiçbir suçu yok.

Denetleme konusuna gelirsek, maalesef bu konuda hiçbir kurum hiçbir şey yapamaz. Telifsiz, yerli ve çeviri milyon tane kitap var.Ve bir kitabı onlarca yayınevi basıyor; kimi tam metin, kimi uygun olmayan yerleri sansür yaparak, kimi de çocuklar için kısaltılmış metinle… Ve her bir yazar da ayrı bir dünya, her yazar için ayrı bir denetleme kurulu oluşturulmalı. O yüzden denetleme mekanizmasının olması için Türkiye’nin bütün nüfusu sırf bu işle uğraşmalı.

Bunlardan da anlaşılacağı gibi herhangi bir denetleme mekanizması oluşturulması imkansız. Bu sorunun tek çözümü rasyonel tüketici profili oluşturmak, ki o da hiçbir devletin isteyeceği bir şey değil.

Daha önce de demiştim. Bu telif sorunu Sabahattin Ali özeline indirgenip konuşulacak bir konu değil; ortada milyon tane telifsiz eser varken.

1 Beğeni

Denetleme mekanizması var zaten talim terbiye kurulu bu işi yapan, bir sürü öğretmen görevlendirebiliyorlar. Mesela bakanlık için 6 ay kendine izin yazdırıp evinde okul ders kitaplarını inceleyen arkadaşım var. Yani sandığınız kadar zor değil düzgün yapılsa bu işler. Her kitap değil belki ama en azından Türk klasikleri için bu iş yapılabilir.

Neyse bu konu çok uzar ve gereksiz konuşuyoruz şu an bence, basan basıyor alan alıyor :slight_smile: Konuyu takipten çıkarıyım bari de görünce yazmaya başlıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Okul ders kitapları ayrı bir durum. Zaten onların incelenmesi mecburen gerekiyor. Ama bu mekanizmayı edebiyata uyarlamak çok sıkıntılı.

Basan bassın, alan alsın; bu konuda şimdilik bizim için burada kapansın.

1 Beğeni

Ben katılmıyorum düşüncenize. Bence hatta bim ve öteki türevleri de satmalı. Ülkenin en ücra köşelerinde bile bu marketler var. Onları okuma fırsatı olmayan çocuklar alıp okuma fırsatı bulmuş olacak. Malum herkes interneti kullanıp en uygun ucuzu nerde diye aramıyor. Bırakalım da satsınlar, alıp okusunlar.

Rekabetin olması tüketicinin işine gelir, baksanıza YKY hemen de fiyatları nasıl indirdi…

2 Beğeni

Aynen konuşmamız sonuçta bu işe çözüm üretmeyecek. Ama denetleme konusunda size katılmıyorum. Bu işe ne kadar bütçe ve zaman ayrıldığını görünce. Bunun çok da iyi bir şekilde yapılabileceğini biliyorum.

1 Beğeni

Listemize Ayrıntı Yayınları da eklendi.

6 Beğeni

Alfa geliyor. :slight_smile:

3 Beğeni

Bugün iki yayınevi daha gördüm yayımlayan. Biz buraya eklemekten yorulduk adamlar basmaktan yorulmadı arkadaş. :joy::joy:

2 Beğeni

Yayınevler bunlar.

1 Beğeni

Karbon Kitaplar’dan da hamle geldi. :slight_smile:

1 Beğeni

Aperatif Kitap’tan almayın mümkünse. Kağıtları baklava hamuru gibi 5 sayfa birden okuyabiliyorsunuz aynı anda.

4 Beğeni

İş Kültür yayınları hala çıkarmadı. Onların baskılarını merak ediyorum zira Stefan Zweig eserlerinde piyasayı domine etmişlerdi.

2 Beğeni

Benim tahminim piyasadaki şu çılgınlığın geçmesini bekliyorlar. Yıl ortası gibi çıkarırlar diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Yalnızca bugün 15 bandrol alınmış. Bu furyanın bir sonu gelse iyi olacak.

2 Beğeni

Sabahattin Ali basmak için yayınevi kurulur. Gel vatandaş gel. :sweat_smile:

1 Beğeni
1 Beğeni

A101’in Sabahattin Ali kitapları satmasından rahatsızlık duyanlar olmuş. Garip bir site vesselam.

3 Beğeni