Sabahattin Ali Kitaplığı

(Emre ) #204

Ürünü basan da %50 hata varsa alanda da aynı miktarda hata vardır. Kitabın fiyatı ucuzsa ve maliyeti azsa bu sadece satan tarafı ilgilendirir. Maliyeti düşük olup da kar marjı 1000 katına kadar çıkan ürünler var.

Aynı şekilde bir kitaba(ürüne) özenilip özenilmediği de herkesin bakış açısına göre değişir. Ben de yıllardır YKY’de gördüğüm kapakları hiç özenli bulmazdım, ben de o izlenimi bırakırdı ve şuan çıkan tasarımlar ne kadar kötüyse YKY’dekilerde o kadar kötüydü benim için. Ben zaten tasarımlarla ilgilenmediğim için bu konuyu atlıyorum.

Bir şey özensiz diye kendi canınızı sıkmaya değmez boşverin gitsin. Hayatınız bunun için çok kısa. Yayınevine küsüp yazardan soğumaya değmez. Yarın bir gün daha özenle hazırlanılmışını bulur daha çok seversiniz belki. Ya da çok büyük bir akademisyen veya eleştirmen olursunuz belki de hiç bir şey sizi kesmez. Hayatın ne getireceği belli olmaz.

Sabahattin Ali hype’ı başladı gidiyor forumda. Orhan Pamuk’u vatan haini ilan edip bütün edebi eserlerini yok sayanlar Sabahattin Ali hakkında hiç dile getiremiyorlar. Belki de okumadan yorum yapanlar bile vardır, bilmiyorum internet çöplüğünde böyle şeyler doğal.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #205

A101 mantığı 1₺ kardan 1000 ürün satar 5₺ kardan 200 ürün satmak için uğraşmaz. 8000 market var her mağazada bir tane 1₺ karla satsa yeter. Ve fazlasınıda satar. Kalite için bişey diyemem Sabahattin Ali kitaplarını. Ne alaka niye yazdım bilmiyorum bunları. :grin:

( tansel) #206

İçerikte kesilme, sansür vb şeyler yoksa eğer gayet güzel bir proje bence. Büyük şehirlerde kitaba ulaşım kolay, internette alışverişlerde kargo ulaşımı da rahat. Bazı kitap sitelerinde çoğu şehir için sadece belli ilçeler adres olarak seçilebilir durumda, nüfusu düşük bir bölgede yaşıyorsanız şehir merkezine gidip şubeden almanız bile gerekebiliyor. A101 mağaza zincirini kullanarak kitaba ulaşımın zor olduğu yerlerde de satışı gerçekleştirebilir. Belli ki zaten 4 kitap için de renklendirme hariç kapak tasarımı aynı, bilinçli olarak maliyeti düşürmek için yapılmış. Wattpad çöplüğünün her yerden fışkırdığı şu zamanlarda belki annesi babası çocuğum bunu da okusun diye alacak A101’den alışveriş yaparken görüp, böyle böyle hem okumayan insan okumaya alışkanlığı edinir, hem halihazırda okuyanlar edebi değeri yüksek eserlerle tanışabilir. Her eve girip, hiç okumayan insanın bile en azından birkaç sayfasını okuması gerektiğini düşünüyorum ben ki şöyle olaylarla daha fazla karşılaşmayalım. :joy:

A101’in satacağı Sabahattin Ali kitaplarını alıp okullara bağış yapılabilir. Bizim buraya gelirse yapmayı düşünüyorum.

(Hiçliğin bekçisi…) #208

Önce bir okumanızda fayda var. En azından inceleyin. Editörlük nasıl? Çocuklar küçükken hatalı şeyleri ayırt edemiyorlar ve hatalı olarak belleklerinde yer eden kelimelerin düzeltilmesi zor oluyor.

(Umut Özak) #209

BKM’de 5 liraya satılıyor YKY baskısı kitaplar. İlla ucuz istiyorsanız ordan alın. En azından güvenilir. A101 falan gerek yok cidden.

(Umut K.) #210

Ben zaten alıntıladığım metin için konuşmuştum. Orada fiyatın düşmesinin nedeni farklı gibi anlaşılıyordu.

Onun dışında zaten telif düşsün, herkes bassın; bu durumun herhangi bir zararı yok. Zaten rasyonel tüketici alacağı şeyi inceler ve ona göre karar verir. Bir kitabı incelemeden sadece fiyatı düşük diye alıyorsa sorun tüketicidedir, üreticinin bu durumda hiçbir suçu yok.

Denetleme konusuna gelirsek, maalesef bu konuda hiçbir kurum hiçbir şey yapamaz. Telifsiz, yerli ve çeviri milyon tane kitap var.Ve bir kitabı onlarca yayınevi basıyor; kimi tam metin, kimi uygun olmayan yerleri sansür yaparak, kimi de çocuklar için kısaltılmış metinle… Ve her bir yazar da ayrı bir dünya, her yazar için ayrı bir denetleme kurulu oluşturulmalı. O yüzden denetleme mekanizmasının olması için Türkiye’nin bütün nüfusu sırf bu işle uğraşmalı.

Bunlardan da anlaşılacağı gibi herhangi bir denetleme mekanizması oluşturulması imkansız. Bu sorunun tek çözümü rasyonel tüketici profili oluşturmak, ki o da hiçbir devletin isteyeceği bir şey değil.

Daha önce de demiştim. Bu telif sorunu Sabahattin Ali özeline indirgenip konuşulacak bir konu değil; ortada milyon tane telifsiz eser varken.

(Ufuk) #211

Denetleme mekanizması var zaten talim terbiye kurulu bu işi yapan, bir sürü öğretmen görevlendirebiliyorlar. Mesela bakanlık için 6 ay kendine izin yazdırıp evinde okul ders kitaplarını inceleyen arkadaşım var. Yani sandığınız kadar zor değil düzgün yapılsa bu işler. Her kitap değil belki ama en azından Türk klasikleri için bu iş yapılabilir.

Neyse bu konu çok uzar ve gereksiz konuşuyoruz şu an bence, basan basıyor alan alıyor :slight_smile: Konuyu takipten çıkarıyım bari de görünce yazmaya başlıyorum :slight_smile:

(Umut K.) #212

Okul ders kitapları ayrı bir durum. Zaten onların incelenmesi mecburen gerekiyor. Ama bu mekanizmayı edebiyata uyarlamak çok sıkıntılı.

Basan bassın, alan alsın; bu konuda şimdilik bizim için burada kapansın.

(Misafir Çocuk) #213

Ben katılmıyorum düşüncenize. Bence hatta bim ve öteki türevleri de satmalı. Ülkenin en ücra köşelerinde bile bu marketler var. Onları okuma fırsatı olmayan çocuklar alıp okuma fırsatı bulmuş olacak. Malum herkes interneti kullanıp en uygun ucuzu nerde diye aramıyor. Bırakalım da satsınlar, alıp okusunlar.

Rekabetin olması tüketicinin işine gelir, baksanıza YKY hemen de fiyatları nasıl indirdi…

(Ufuk) #214

Aynen konuşmamız sonuçta bu işe çözüm üretmeyecek. Ama denetleme konusunda size katılmıyorum. Bu işe ne kadar bütçe ve zaman ayrıldığını görünce. Bunun çok da iyi bir şekilde yapılabileceğini biliyorum.

(Serhat) #215

Listemize Ayrıntı Yayınları da eklendi.

Alfa geliyor. :slight_smile:

(Serhat) #217

Bugün iki yayınevi daha gördüm yayımlayan. Biz buraya eklemekten yorulduk adamlar basmaktan yorulmadı arkadaş. :joy::joy:

(Serhat) #218

Yayınevler bunlar.

(Serhat) #219

Karbon Kitaplar’dan da hamle geldi. :slight_smile:

(Emre ) #220

Aperatif Kitap’tan almayın mümkünse. Kağıtları baklava hamuru gibi 5 sayfa birden okuyabiliyorsunuz aynı anda.

İş Kültür yayınları hala çıkarmadı. Onların baskılarını merak ediyorum zira Stefan Zweig eserlerinde piyasayı domine etmişlerdi.

(Serhat) #222

Benim tahminim piyasadaki şu çılgınlığın geçmesini bekliyorlar. Yıl ortası gibi çıkarırlar diye düşünüyorum.

Yalnızca bugün 15 bandrol alınmış. Bu furyanın bir sonu gelse iyi olacak.