Sabahattin Ali Kitaplığı

(Ufuk) #82

Benimde en merak ettiğim iki kitabı kurgu dışı metinler “Hep Genç Kalacağım” ve “Mahkemelerde” bu iki kitabı roman ve öykülerinden daha çok merak ediyorum.

(Hiçliğin bekçisi…) #83

Açık konuşmam gerekirse çok fazla okumadım kendisini. Çocukken sokağa çıkmak için bilmemkaç sayfa okumalısın koşuluna bağlı olarak birçok Türk yazar okudum. Bu şekilde olunca ve yaklaşık 6-7 yaşlarıma denk geldiği için hiçbirini hatırlamıyorum.

Diğer açıdan hepsi o yaşlarda bana oldukça ağır ve anlaşılmaz geldi. Hepsi beni o kadar çok bunalttı ki 3-4 sene öncesine dek elime Türk yazar neredeyse almadım. Hatta 16 yaşıma dek mecbur kalmadıkça kitap okumadım. Genelde hep bir klasik sözü geçtiği için yabancı olanlarına da oldukça uzak durdum. Bir çeşit önyargı oluşmasına neden oldu diyebilirim. Yapmak istediğiniz her eylem okuma şartına bağlı olunca bendeki etkisi bu yönde oldu. 16 yaşımdan sonra okumaya başlamamın tek sebebi bir yazarın kafamın içindeki korkunç kitap anılarımı bir kalemde silip atmasıdır. O olmasaydı muhtemelen hâlâ aynı görüşte sığ bir insan olurdum.

Son zamanlarda bu çocukluktan gelen algımı kırmaya çalışıyorum. Yılların vermiş olduğu olgunluk sayesinde de anlama kapasitem arttı haliyle. Bazen diyorum yahu neleri kaçırmışım, neler neler varmış da ben okumamışım. Yine de geçmişe baktığımda 30 yaşındaki ben ile 20 yaşındaki ben arasında dağlar görüyorum. Gençliğin verdiği heyecan, coşku ve yapılabilecek binlerce aktivitenin içinde bunları okusaydım ne kadarını şimdiki gibi anlardım?

Yine de ister istemez biraz temkinli yaklaşıyorum. Genelde bir yazardan sadece tek kitap alıp okumayı ve beğenirsem 3-4 tane daha almayı tercih ediyorum. Hepsini okuduktan sonra hâlâ fikrim değişmemiş ise tüm eserlerini alıyorum.

Yeni baskıya geçerlerse diye bir kaygı duymuyorum şimdilik çünkü klasikleri toplarken tek bir yayınevine bağlı kalmıyorum. YKY, Can, Hasan Ali Yücel, Bordo-Siyah yayınevleri tercih ettiklerim. Birinden bulamazsam öbüründen alabilirim diye düşünüyorum. Hiçbiri olmazsa sahafların bu eserleri ortalama yine 5 tl civarından vereceğini düşünüyorum. Temiz ikinci ellerini de alabilirim.

Mutlaka okumak gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda haklısınız. Yavaş yavaş tabularımı yıkıyorum. Sadece biraz zaman alıyor ve herkese oranla daha geriden geliyorum. Bir gün hepinizi geçeceğim. :sunglasses:

Yazarı merak ettim doğrusu. Yabancı bir yazar mı? :slightly_smiling_face:

(Hiçliğin bekçisi…) #85

Yabancı bir yazar evet. Duysanız bile çok etkileyeceğini zannetmiyorum ama o zamanlar beni benden almıştı. :slight_smile:

(Barış) #86

Evet internette tükenmiş kusura bakmayın. Kartal’a yakınsanız Kırmızı Kedi Kitabevinde var.

Teşekkür ederim …

Telif süresinin dolması olayı yağmacılık gibi geliyor artık bana.

Bir süre sonra piyasa dengesini bulur. Stefan Zweig eserleri örneğindeki gibi bir kaç yayınevi liderliği götürür.
Benim anlamadığım yayınevleri neden kitap kapaklarına Sabahattin Ali’nin resmini koyuyor? YKY baskılarının etkisi mi? Eserlerin içeriğine uygun özgün bir çalışma ortaya çıkaran 1-2 yayınevi var gördüğüm kadarıyla.

(Alper) #90

“Zaten telif ödemiyoruz, bir de kapak için dünya kadar para mı verelim tasarımcıya, bizim yegen bu işten anlıyor, ona çizdirdik. Artık ne satarsak, kar sayacağız.” ( Xxx yayın evi sahibi ) :slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #91

Bence beterin beteri var. Ya şöyle olaydı?

Not: Gizlenmiş olarak verilen resim mide bulantısına sebebiyet verebilir.

Not2: Eğer ikilemde kaldıysanız resim kötü espri içermektedir.

Not3: Gerçekten kötü.

Özet

Ve sessizce gidip bi’ köşede saklanıyorum ve utanıyorum ve …

Ofiste baş ağrısıyla oturuyordum. Hiç güleceğim yoktu 5 dakikadır gülüyorum :smiley:

(Hiçliğin bekçisi…) #93

Aslında özet içinde de buğulu yapmak istedim ama sistem buna izin vermedi. :smiley: Ben bir yiğit yayınevi bekliyorum. Yapılsa şaşırmam. Buradan çıkarttığımız ders; kötü espri baş ağrısına iyi gelir. :zipper_mouth_face:

Ephesus’mu basmış bunu :slight_smile:

(Hiçliğin bekçisi…) #95

Yok yahu. Kimse basmadı. Ben kendim salladım ama böyle harikulade çalışmalar beklediğim bir-iki yayınevi var. :smiley:

Yok biliyorum, görsel direk Ephesus’u çağrıştırdı bende.
KÖTÜ ÇOCUK 4 - Kuyucaklı Yusuf

(Hiçliğin bekçisi…) #97

Önüme gelen resimlerden rastgele seçim yaptım. Genelde bu tip kapaklar çok popüler son yıllarda.

(Serhat) #98

Can Yayınları’da bandrol almış.

Eğer Can Yayınları çoğu kitabında olduğu gibi kapak tasarımını Utku Lomlu’ya (Lomlu Creative) verirse bizi görsel açıdan en sağlam Sabahattin Ali serisi bekliyor diyebilirim. Şimdiden sabırsızlandım.

(Serhat) #100

Can Yayınları herkesin bastığını değilde (Kürk Mantolu Madonna gibi) daha az baskı yapan kitaplara yönelmiş.

Belki önden öyküleri, arkadan romanları basacaklardır. Lütfen kapakları Lomlu tasarlasın.