SabitFikir Dergisinde "Eşcinsel" Sansürü

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sabitfikir-dergisinde-escinsel-sansuru/Sabitfikir dergisi, A7 Kitap tarafından verilen bir ilanı, içinde “Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel” adlı kitabın yer verilmesinden dolayı geri çevrildi. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Diğer yayınevlerinden de LGBTQ+ konusun araştırma/inceleme kitapları çıkıyor. Bu durum, derginin öncedenberi genel yayın politikasının sonucu mu, yoksa başka gerekçelere dayarak alınmış bir kararın sonucu? :thinking:

2 Beğeni

@Bay_Karamsar ’ ın da sorduğu gibi başka gerekçelere mi dayanıyor yoksa yayın politikası gereği mi reddetmişler bunları bilmek lazım. Eğer yayın politikası gereği bunu reddetmişse ben ce buna hakları var ve yayınevinin bunu ‘‘sansür’’ diye damgalamaya hakkı yok.

  • Yayınlayacak mısınız? * Hayır. * Peki. deyip gider başka yerde yayımlatırsın ki yayımlayacak onlarca yer de bulursun. Nasıl ki yayımlayanlara bir şey demiyorsak yayımlamayanlara da bir şey demeye hakkımız yok.

Haa bak şimdi ‘’ Peki ver yayımlayacağım’’ diye alır son halinde o kısmı çıkarıp yayınlarsa o zaman sansür olur ama reddetmesi sansür olmaz.

O zaman benim aklıma da şu soru geliyor (derginin yayın politikası olduğunu varsayarsak):

Sen derginin böyle bir politikası olduğunu biliyor muydun? (Bildiğini varsayıyorum) Muhtemelen yayımlamayacağını bile bile niye gidiyorsun o dergiye?

Ve benzerleri… :thinking::face_with_raised_eyebrow:

Aşırı sabit fikirlilermiş :smiley: adı zaten ben böyleyim diyor, ne yapalım :smiley:

Sanırım bu kararda şu anki yönetimle alakalı.

Son olay ister istemez beni böyle düşündürttü: Şair Küçük İskender’in vefatı sonrasında, Sabitfikir’de şairin anılmamasıyla başlayan bir süreç yaşanıyor. Twitter’da internet sayfasında şairin anılmama sebebi açıklanırken, böyle bir alışkanlığımız yok, üstelik zorunda da değiliz, minvalinde bir açıklama gelince tepkiler geldi. Onun üzerine temsili bir anma yazısı eklendi. Sürecin başında gösterilen tutum sebebiyle tepkiler dinmedi. Doğu Yücel Sabitfikir’in Twitter sayfasını takibi bırakınca SF Twitter sayfası da kendisini engellemiş. Tartışmalar sebebiyle bazı yazarlar yazılarının siteden kaldırılmasını talep ediyor.