Şair Eşref'in Şiirlerini Sansürleyip Mezarında Ters Döndürmek

2006’da basılmış bu derlemeyi uzun zamandır almayı istiyordum. Platin Üyelik İndirimi Gününde de aldım. Geldiğindeyse sinirden güldüm.

Evet, büyük başarı; belki de tek bir şiirini bile pas geçmemişler derlerken ama ömrü boyunca istibdadın her türlüsüne ve kendisini gerek Abdülhamid gerekse de İTC döneminde daima bend bend bağlamış sansöre sövüp saymış bir adamın şiirlerini yayınlarken noktalarla küfürleri sansürlemek nedir?

Bir sanatkar ancak böyle mezarında muazzep edilir, tebrikler.
Aynısını çok heccavın şiir derlemesinde gördüm, dalga geçer gibi.
Evet, o küfürleri sansürleyince ahlakımızı kurtardın, yaptığın çalışmanın da ırzına geçtin. Akademik âmâlık…
Bıktım artık Türkiye’deki yayıncılıkta böyle saçma sapan işler görmekten. Adam yüz yıl önce beş yüz yıl önce yazar, günümüzdeki adamlar bizim göreceğimiz veya göremeyeceğimiz şeye karar verip canı öyle istediği için sansür eder.
Bunun gibi başka bir idiotik tavırsa öyle 1000 yıl değil daha 100 yıl önce yazılmış bir eserin dilini tenasül uzvunun arzusu doğrultusunda sadeleştirme adı altında katletmektir. Herkesin bayılarak okuduğu İş Bankası’nın o Türk Edebiyatına ihanet gibi olan Türk Klasikleri Serisi gibi.
Kimse edebi kabiliyetini geliştirmeye uğraşmasın tabii iki kelime öğrenmek istemesin, sonra tarihi hikaye yazarken tarihi de dili de bilmeyenler tebdil diye bir şey de bilmediği için tedbir-i kıyafet yazarlar.
Sıkıldım bu şeylerden ben.

4 Beğeni