Salvador Dali Hakkında 23 'Sürreal' Bilgi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/salvador-dali-hakkinda-23-surreal-bilgi/

Salvador Dali hakkında bilinmeyenler! Sanatçının eserleri ve en az eserleri kadar tuhaf olan hayatı hakkında öne çıkan bilgiler sizlerle. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Dali egzantrik bir tipti. Çoğumuzun itici hatta iğrenç bulduğu pek çok olay veya durum onun hoşuna gidermiş. Adam Sanat Dergisinin Haziran 1989 tarihinde yayınlanan 43 sayısında Gürhan Tümer’in okuduklarınıza inanamayacağınız bir yazısı var. Başlıklarını yazmakla yetinmek istiyorum.
Dali -Çiş
Dali-Kaka-
Dali-Kokuşuk
Dali-Güzel Koku

1 Beğeni

Yıl: 1969… Salvador Dali, evcil olarak beslediği hayvanı olan karıncayiyenini, Paris sokaklarında, herkesin meraklı bakışları altında gezdirirken…

Oysa ki şu gençlik fotoğrafında ne kadar mülayim, halim selim bir görünüşü var…

Kimilerinin “Deli dâhi” diye nitelendirdiği Salvador Dali, deli taklidi yapan bir dâhi miydi yoksa dâhi taklidi yapan bir deli miydi??

O’nu daha iyi tanımak için, aşağıdaki Türkçe Altyazılı röportajını izlemek yararlı olabilir.

1958 yılında, bir televizyon programına katılmış ve gazeteci Mike Wallace’ın sorularını yanıtlamış. (oldukça kötü olan İngilizcesiyle)

23 dakikalık bir kayıt bu ve Dali sürekli kendisinden üçüncü şahıs olarak bahsediyor.

Ortalarda bir yerde, gazeteci soruyor:

“Beğendiğin çağdaş ressamlar var mı? Varsa kimler?”

Dali yanıtlıyor: “Öncelikle Dali. Dali’den sonra Picasso. Ondan sonra ise kimse yok.”

Gazeteci tekrar soruyor:

“Seni gerçekten heyecanlandıran sadece bu ikisi mi? Yani Dali ve Picasso mu?”

Dali de diyor ki: “Modern resmin iki dehasıdır bunlar.”

Onunla röportaj yapabilmiş sayılı isimlerden birisi olan Ara Güler’in anlattığına göre, röportaj için kaldığı otel odasına geldiğinde Dali çırılçıplakmış ve içeride bir kaplan varmış.

Blade Runner ve Alien gibi bilimkurgular için çalışmış Amerikan fütüristik konsept tasarımcısı Syd Mead’in tasarımlarını üstlendiği Japon Anime serisi Turn A Gundam’da, başrol karakter biriminin dizaynı için ilham aldığı kişi Dali imiş. Bunun yanısıra popüler Manga serisi One Piece’de Whitebeard karakterinin bıyıkları da kendisini oldukça andırıyor.

Bu konuyu daha önce geçtiğimiz yüzyılın en büyük sanat sahtekarlığı olarak gördüğümü söylemiştim ama yine de belirtmeden geçmeyelim: Uyuşturucu yada orji alemlerinde tanışmış olduklarını düşündüğüm Jodorowsky’nin çekilmemiş Dune filminde Baron Vladimir Harkonnen rolü için istediği kişiymiş.

1 Beğeni

Bu görüşmelerin birinde Dali’nin odasında bulunan başka üç gazeteciye ‘bu bastonu katrana ben batırırsam 25 bin dolar eder. Sen katrana batırırsan deli derler.’ demiş. Bence bu cümlede anlamsız şeylere anlam yükleyen sanat camiasıyla da güzel alay etmiş, dahi Dali.

1 Beğeni