Sandman Dizisi Oyuncu Kadrosu Resmen Açıklandı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Sandman Dizisi Oyuncu Kadrosu Resmen Açıklandı – Kayıp RıhtımSandman dizisi oyuncu kadrosu sonunda resmi olarak açıklandı. Neil Gaiman’ın meşhur çizgi roman serisinden uyarlanacak Netflix dizisi, birçok ünlü oyuncuyu bünyesine kattı. Gelen resmi açıklama ile birlikte bugüne kadar yapılan birçok söylenti de doğrulanmış oldu. İlk yayınlandığında toplam 76 sayı ile tamamlanan Sandman, tüm zamanların en büyük çizgi roman serilerinden biri olarak anılır. Ülkemizde de… (DEVAMI…)

Rıhtım’da böyle konular konuşulur mu bilemiyorum ama bence kötü bir karar.

Lucifer neden kadın? Hem de normal bir erkekten daha erkeksi bir kadın…

1 Beğeni

Lucien de aynı şekilde.

Evet onu da fark ettim şimdi. Bir de zenci yapmışlar onu. :joy: Neyse Lucifer ucuz yırtmış o zaman. En azından sarışın birisi.

2 Beğeni

Zerre kadar kitapla alakam yok, ama Netflix’in yaptığını görünce kesin pozitif ayrımcılıkla yapılır dedim. Pozitif ayrımcılıktan, negatif ayrımcılık kadar nefret ediyorum.

1 Beğeni

Tek kelime ile özetlemek gerekirse devşirme Netflix klasiği, çatanggg HÜSRAN

Ben Netflix’in bu politikasının daha fazla ötekileştirme olduğunu düşünüyorum. Bir eseri okurken içinde siyahi olup olmamasını umursuyor muyuz? Ya da bu kitapta ne kadar az kadın var böyle diyor muyuz? Yazarın kendi tercihi değil mi yahu bu? Netflix bu şekilde yerleştirdiğinde bence iyice ötekileştiriyor bu kesimleri, siz bizim sizi eklememize muhtaçsınız gibisinden.

1 Beğeni

Allaha şükür bugün de güne Netflix denen platformun sevdiğimiz bir serinin içinden geçme haberi ile uyandık.

Uyarlama mevzusunda fazla yükleniyoruz gibime geliyor. :thinking:

Orjinal eser, sırf uyarlamasına uygun olsun diye yeniden düzenlenmedikçe (Örneğin, karakterlerin tasviri dizideki oyunculara göre değiştirmek), üstüne bir de orjinal eserin kopyaları ortadan kaldırılmadıkça bu türden dizi/film uyarlamasına özel tercihler için dertlenmeye gerek yok.

Orjinal esere duyulan ilgi alaka, yani hayran kitlesi sayesinde uyarlamacıların radarına giriyor, doğru. Lakin, her ne kadar aksi söylense de, hayranlar ve talepleri bir yere kadar dikkate alınıyor.

Uyarlamalar, orjinal eserin hayranlarından ziyade, onu sadece uyarlandığı mecrada tüketecek daha geniş bir tüketici kesimine yönelik üretiliyor. Uyarlamayı, orjinaline sadıkmış değilmiş, umursamayan, hatta uyarlama olduğunu bile bilmeyen, önemsemeyen geniş bir kesmin izleyeceği hesaplanarak proje hazırlanıyor.

Oyuncu seçimi de o hesap kitaba göre şekilleniyor. Şimdiye kadar açıklanan isimler, kendi çapında göz aşinalığı olan isimler. Sandman’dan bi’ haber kesimi diziye şans vermeye ikna edebilirler. Belki. Neticede oyuncular tek başlarına diziyi/filmi kurtaramazlar; özellikle bu türden yapımları.

Olay yine dönüp dolaşıp ne nasıl yorumlanıp, ne biçimde yansıtılacak.

Sesli Kitap için toparlanan kadronun dengini toparlayabilseydiler proje daha fazla dikkat çekerdi tabii. Link

Uyarlama vesilesiyle orjinal esere merak salan olur belki. Ancak zannedildiğinin aksine dikkate değer oranda olmuyor maalesef. Dizisi/Filmiyle yetinen, “Hikâyeyi biliyorum zaten, bir de orjinaline zaman ayıramam.” diyen daha fazla oluyor.

Sadece dizi ve film tüketen büyük bir çoğunluk zaten. Hah, işte, bu uyarlama da onlar için.

İzlemeyeceğim. Çünkü “hikâyesini zaten biliyorum yahu” huyu bende de var. :sweat_smile: Tabii benimki biraz ters.

Tamam, kabul, çizgi romanı okumayı bitiremedim. Lakin ben de Sandman’a asıl mecrasından başlamışım şimdi. Sevmişim de. Bende böyle. Eserin ana mecrası neyse, imkân dahilinde önceliğim o oluyor.

Örneğin, The Boys dizisine bulaşmadım; öyle bir çizgi roman sadece çıplak şiddetle ekrana taşınamazdı; ilk sezon çoğunlukça takdir edilse de, ilk sezon finali ve ikinci sezon The Boys’u çizgi romanlarından tanıyanlar için tatsız gelmiş; orjinal çalışmaya göz gezdirince günümüz genel izleyici profilinin kaldırabileceği kadar uyarlanabildiğine kani oldum. Bire bir uyarlansaydı, yapımcılar, “İnsan neden böyle bir dizi yapar!” yorumları eşliğinde feci linçlenirdi; çizgi romancıların beğendiği, genelinse çizgi romancıların akıl ve ruh sağlığından şüphe duyduğu bir iş olurdu.

Sandman’da da uyarlama hususunda nasıl yorumlayacaklarını merak etmiyor değilim hani.

Ana kahramanımız Dream insana has ahlaki kodlarla yargılanamayacak bir konumda. Sorgulamasını yaptığı geçmiş eylemleri ile serüveni boyunca yapacağı tercihler nasıl sunulacak?

Çizgi romanın mitolojik hikâye anlatımında olağan gelen bazı senaryo tercihleri, genel izleyiciyi rahatsız etmeden diziye nasıl aktarılacak?Rüya Lord’unun kendisini kabul etmeyen kadını cehenneme göndermiş olması. Yıllarca tutsak alınıp cinsel istismara uğrayan ilham perisi. Ölüm’ün hayat doluluğu “intihara yatkın” izleyiciyi nasıl etkiler?.. vs. vs.

Yahu, izlemem yazdım. Kendi kendimi meraklandırdım. :sweat_smile: İnat değil mi, izlemeyeceğim seni… Belki… nasıl yorumlamışlar dediğim kısımlara hızlıca bir göz gezdiririm. O izlemek sayılmaz; bakınmak sayılır. :sweat_smile:

1 Beğeni