Sarı Duvar Kâğıdı: Feminizm Bir Zamanlar Kibardı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/sari-duvar-kagidi-charlotte-perkins-gilman/Charlotte Perkins Gilman’ın kaleme aldığı ve Maria Brzozowska’nın resimlediği önemli feminist öykülerden Sarı Duvar Kâğıdı’nı sizler için inceledik. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Deli Dolu’dan çıkan 48 sayfa, Otonom 115 sayfa. Siz hangisinden okumuştunuz?

Otonom’daki hikayeler:

Bu kitabı okulda okumuştuk ve bayılmıştım (İngilizce olarak). Elbette hocanın notlarından okuduğumuz için ve a4’e basıldığı için tam olarak nereden okuduğumu ve kaç sayfa olduğunu da söyleyemem. Acı verici bir esaret, kimseye yapılmaması gereken bir şey, özellikle kadının hiçbir zaman dinlenmemesi çok sinirimi bozmuştu. Resmen onu hasta eden kişiler gerçekte kocası ve diğerleri. Şimdi karşıma çıkmasına ve incelemesinin yapılmasına sevindim.

1 Beğeni

İthaki yayınlarının Karanlık kitaplık dizisinden basılan “Sarı Duvar Kağıdı” 4 öyküden oluşuyor…

  • Sarı Duvar Kağıdı
  • Ben Cadıyken
  • Büyük Morsalkım
  • Sallanan Sandalye

Kitaba adını veren ilk öykü yeni doğum yapmış buhranları olan bir kadının hikayesi.

İkinci öykü, " Ben Cadıyken" diledikleri gerçekleşen bir kadının hikayesi.

Üçüncü Öykü “Büyük Morsalkım” aslında öykü içerisinde çok az yer alan genç bir kadın ve onun bebeğinin hikayesi.
Bu öyküde sanki 2 hata yapılmış gibi geldi bana.

Bunlar spoiler olabilir, kitabı okuma düşüncesi olan uzak dursun :slight_smile:

Sayfa 50: " Birden uyandım, içimde sanki bir (?) olacakmış hissiyle"
"şey " unutulmuş galiba.

Sayfa 54: " Bir aydan fazla olamaz; küçücük bir bebekti" derken burada ben yanlış anlamadıysam zaman bebeğin yaşını ifade etmek için kullanılmış. "Bir aylıktan fazla " denmesi daha doğru olur gibi geldi bana.

Dördüncü Öykü: " Sallanan Sandalye" Kasvetli bir evin iki odasını kiralayan Maurice ve Hal’ın Sallanan sandalye ve altın saçlı bir kızla olan hikayeleri.

Tüm öyküleri beğendim. Yazarın yaşama feminist bir bakış açısı ile baktığı, feminist olduğu bir çok yerde yazılıyor, söyleniyor, Yazar ile ilgili ayrıca ikinci öykü ile anlaşılan o ki diğer canlılara (hayvanlara) yapılan eziyete de kayıtsız kalmamak gibi bir anlayışa da sahip.

5 Beğeni