Seri Kitap Sorunsalı

Epsilon, Dex, Pegasus, İthaki yayınlarında takip ettiğim ve yıllardır devamı basılmayan seriler var. Örnek vermek gerekirse;

Epsilon;

 • Ölümsüzlerin Tarihi Serisi, sadece 2 kitap basıldı. 16 kitaplık bir seri.

 • Medici Serisi, sadece 1. kitap basıldı, 4 kitaplık bir seri.

 • Londra Nehirleri, sadece 1. kitap basıldı, 8 kitaplık bir seri.

 • Geçmişte ilk 2 kitabını basıp büyük bir vizyonsuzluk örneğiyle devamını getirmedikleri Mercy Thompson Serisi, dünyadaki en popüler Urban Fantasy serisidir.

Dex,

 • NK Jemisin’in yarım bıraktıkları bir serisi var ve beşinci mevsim serisinin de 2 kitabını çıkardılar henüz.

Pegasus,

Muhtemelen en çok seri katleden ve süründüren yayınevlerinden birisidir.

 • Cüceler Serisi, 2. kitabı 2015 yılında basmışlar 5 yıldır devam kitapları ortada yok.
 • Temeraire Serisi 4. kitabı 2014 yılında basmışlar. 9 kitaplık bir seri.
 • Harap Deniz Serisi, 3 kitaplık bir seri. Sadece ilk kitabını bastılar 2018 yılında.
 • Vahşi Serisi, 2 kitaplık bir seri. İlk kitabı 2018’de basmışlar 2. kitap da 2018’de çıktı yurtdışında bizde henüz çıkmadı.

İthaki,

 • Dresden Dosyaları, ilk 5 kitabını basıp bıraktılar. Yurtdışında 17. kitabı çıkacak. Dünyadaki en popüler Urban Fantasy serilerden birisi.
 • Expanse, ilk 3 kitabı bastılar. 3. kitap 2016’da basıldı, 4 yıldır gelişme yok. Muhtemelen bu serinin az sattığından şikayetçilerdir, şunu söyleyim bu seri space opera ve 1. kitabın ejderha olan bir kapakla bastılar. Dünya genelinde en popüler ve en iyi bilimkurgu eserlerinden birisi bu seri.
 • Yaşlı Adamın Savaşı Serisi, 6 kitaplık bir seri ve 4 kitabı basılmış. 4. kitabı 2013 yılında basmışlar. 4 ve 6. kitap basılmamış.
 • Uzun Dünya serisi, 1. kitabı 2014 yılında basmışlar, 2. kitap ise 2020 yılında basıldı. Toplam 5 kitaplık bir seri.

Bunlar sadece benim takip ettiğim seriler. Biz neden bu yayınevlerine mahkum kalıyoruz?
Bir yayınevi çıkıp Dresden ve Mercy Thompson’ın telifini alıp neden basmıyor mesela?

Zaten ortalama saatlik kazanç ve kitap fiyatını oranlarsak avrupa ve abd’deki fiyatların 3-4 katını veriyoruz muhtemelen. Buna rağmen yılda 1 tane devam kitabı çıkarsa sevinecek duruma geldik. Baskısı tükenir diye çekindiğimiz için alıyoruz artık çoğu kitabı.

Eğer 10-12 kitaplık bir seri değilse yayınevinin seri satmıyor diye devam kitaplarını basmama veya 3-4 yılda 1 kitap gibi süründürme işine girmesi son derece saçma.
Çoğu kişi 4-5 kitaplık serileri 1-2 ay içerisinde okuyup bitiriyor arka arkaya. Sen 5 kitaplık serinin 2 kitabını basıp bırakmışsın, satmıyor demeye ne hakkın var? Okur seri tamamlanınca alıp hepsini arka arkaya okumak istiyor.

Sen başladığın seriyi 2-3 ayda 1 kitap şeklinde basıp tamamlayacağının garantisini vermiyorsun ki ben kitaplar basılır basılmaz satın alayım.

Çok merak ediyorum ortalama bir avrupa ülkesinde herhangi bir yayınevi okurlarına benzer saygısızlığı yapabilir mi? Eğer yaparsa okurlar nasıl tepki verir?

7 Beğeni

Benimde canımı sıkan bir durum. Sırf bu yüzden ilk 2 kitabı basılmış olan serileri bile almıyorum yarım kalacak veya 4 5 sene bekleyeceğim diye. Bu saydıklarınızın çoğunun yeni baskısı veya yeni kitabını raflarda görmeyeceğiz gibime geliyor.

1 Beğeni

Türkiye’de yayıncılık sektörü tamamen para kazanmaya oynuyor hangi yayınevi olursa olsun satılmayan , ilgi görmeyen kitaplarını/serilerini bir daha basmıyor örnek vermek gerekirse Dresden istedikleri satış rakamını yakalamayınca vazgeçtiler ki adamlara da hak vermek gerekir Dolar, Euro üzerinden bir fiyatta anlaşılıyor eğer ceplerine verdikleri paradan daha az giriş varsa tabiki vazgeçiyorlar .

Bir de şöyle bir durum var popülerlik . İthakinin son yıllardaki politikası bir kitabın dizisi, filmi varsa daha çok ilgi gösteriyor o kitaba , seriye çünkü daha kolay pazarlıyor ve sunuyor okuyucuya .

Önemli olan artık popüler olması Pegasus Yayınları Witcher serisini nasıl bastı mesela belki 3 4 yılda 7 kitap bastılar .

4 Beğeni

karanlık cevher , narnia gibi artık kultleşmiş eserlerin baskısı yok ülkede.

İlk kitap bu yılın başında basılmıştı. Ben devamı gelir diye düşünüyordum. Belki İtalyanca çeviri olduğu için yavaş ilerliyordur.

Karanlık Cevher tekrar basılacaktı ama çok yakın bir zamanda değil gibi görünüyor maalesef. :no_mouth:Narnia serisi de Doğan Egmont yayınlarında yok muydu zaten?

Temeraire Serisi 4 kitaptır diye büyük bir hevesle almıştım. Bu haber beni üzdü. Umarım basılır devamı.

en son onlar bastı amaa baskısı yok diye biliyorum .

Doğan Egmont da mimli benim için. Licia Troisi’nin Nashira Krallıkları serisinin ilk kitabını yıllar önce basıp bıraktılar. Yazar bu sırada başka seriler yazdı. Hala içim yanar. Çok seviyorum o yazarı. Çocukken okuduğum ilk fantastik seri Ejder Kız serisiydi. Hala özledikçe okurum…Keşke yazarın tüm serilerini görsek.