Seri Tavsiye

Merhabalar! Kitap okumaya başlayalı uzun süre geçmedi. Fantastik edebiyat ve bilim kurgu okumayı tercih ediyorum. Kral Katili Güncesi serisini aşkla, şevkle okudum. Orta Dünya’yı bitirdim sayılır. Dune 1. kitabını okudum. Seriye ne zaman devam edeceğimi bilmiyorum. Şu anda kitap tavsiyelerinize açığım. Teşekkürler. :slight_smile:

Kozmer evreni;
Sissoylu
ELantrisi
Whitsand (cizgi roman)
Savaskiran
Firtinaisiği arsivi

not : kozmer evrenin yazdığım sırayla okuyabilirsn ama okumasanda olur .yeterki firtinaisigi arşivinin en son savaskiraninda ondan önce oku Oyle daha iyi oluyor

Cenntilmen piç (ilk başta okuması zordur)
Barut büyücüsü
zaman carki
Harry potter
Okumadığım ama yinede ünü yüzünden onerebilecegim kitaplar ;

Witcher
Gediksavaslari efsanesi2 (El bulmak zorundasin)
Ejderhamizragi destani
unutulmusdiyarlar
Elrich destani
merdivenler kenti
Dikenlikler prensi
Taht oyunları
colak kral

Tavsiyem yenilikçi bir eser arıyorsan sissoylu yok eğer orta dunya türevi birseyse witcher olabilir yada ejderhamuzragi olabilir.

1 Beğeni

Miras üçlemesine bakabilirsin. İlk kitabı Eragon yazarı Christopher Paolini. The Witcher serisine bakmanı şiddetle öneririm şimdilik 4 kitabı çevrildi. Bir Stephen King hayranı olarak Kara Kule serisini okumanı öneririm. İlk kitaplar birazcık sıkabilir onunda tamamen çeviriden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Sessizliğin Müziği, Locke Lamora’nın Yalanları, Hırsızlar Cumhuriyeti ve Sissoylu 1 aldım.
Sissoylu serisinin Kozmer isimli bir kitap evreninde olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim. Şu sınav senesi atlatayım komple bitireceğim.
Kara Kule’yi yorumlayanlar ~%80 çok sıkıcı diyorlar. Üstelik bunu diyenler 3. 4. kitap civarında oluyorlar. Stephen King okumadım henüz.
Değerli önerileriniz için tekrardan teşekkür ederim.

Kozmer evreninde herseri farklı bir gezegende geçer. Her gezegenin farklı bir büyü sistemi irklari filan var.

Centilmen Piçler serisini ben de kesinlikle öneririm. Almakla iyi bir şey yapmışsın özellikle Kral Katili Güncesinden sonra cidden hoşuna gidebilir(ben o sırayla okumuştum beğenmiştim). Ayrıca Kara Kule serisine laf eden insanların çoğunun seriyi anlamadığını ve Stephen King’in çok farklı tarzda bir üslubu olduğunu, yarattığı evreni anlamanın gayet güç olduğunu ve hayal gücünün sınırlarını biraz zorlamayı seven biri olduğunu düşünüyorum. Şahsen okurken zorlanmıştım ama biraz sabırla çok keyif alacağını düşünüyorum.

Listem baya kabardı. Uzun yıllar ne okusam sıkıntısı çekmeyeceğim sanırım.
Unutulmuş Diyarlar
Zaman Çarkı
Kozmer Evreni kitapları
Harry Potter (hala tam emin değilim ama 1. kitabı okuyacağım buradan birinin hatrına)
Kara Kule
GoT (izledim fakat unuttuğum zaman çığu kısmını okuyacağım)
Ve niceleri

Bir ara aşağıdaki gibi bir liste yapmıştım.Her ne okuyacaksanız keyifli okumalar.

1-Zaman Çarkı
2-Yüzüklerin Efendisi
3-Gediksavaşları
4-Krondor
5-Yılansavaşları
6-Centilmen Piç
7-Harry Potter
8-İblissavaşları
9-Belgariad
10-Malloryon
11-Yeryüzü Çocukları
12-Taht Oyunları
13-Elric Destanı
14-Hawkmoon Destanı
15-EjderGemileri
16-Kara Kule
17-Disk Dünya
18-Amber Yıllıkları
19-Farseer Serisi
20-Sissoylu
21-Fırtınaışığı Arşivi
22-Kuzgunun Gölgesi
23-Narnia Günlükleri
24-Karakılıç Serisi
25-Dört Serüvenci Serisi
26-Shannara Efsanesi
27-Yedi Krallık Üçlemesi
28-Laura
29-Açlık Oyunları
30-Dresden Dosyaları
31-Gregor Yeraltı Günlükleri Serisi
32-Mongoliad
33-Avalonun Sisleri
34-Ender’in Oyunu
35-Hayalevi Kralları Serisi
36-Kılıçların Serisi
37-Efsane Üçlemesi
38-Yürüyen Ölüler Serisi
39-Ejderha Mızrağı…Zahmetli, maliyetli
40-Unutulmuş Diyarlar…Zahmetli, maliyetli
41-Ölüm Kapısı Serisi
42-Kaos Yürüyüşü Serisi
43-Parçalanmış İmparatorluk Serisi (Dikenlikler Prensi)
44-Reckoners Serisi (Steelheart)
45-İblis Döngüsü
46-Kızıl İsyan Üçlemesi
47-Yerdeniz
48-Son Kurtadam
49-Kargalar Meclisi
50-Elenium
51-Tamuli
52-Kahinin Gülü
53-Hükümran Taş Üçlemesi
54-Dragonwarld Üçlemesi
55-Ateş Rüzgarı
56-Diablo
57-Warcraft Üçlemesi
58-Ultima
59-Enginlik Serisi
60-Güç Kalıtları
61-Kara Büyücü
62-Karanlık Cevher
63-Kayıp Kılıçlar
64-Miras Döngüsü
65-Moira
66-Otherland
67-Ravencloft
68-Savaş Lordu Yıllıkları
69-Son Hanedan Büyücüsü
70-Peggy Sue ve Hayaletler
71-Vlad Taltos
72-Percy Jackson ve Olimposlular
73-Lord Darcy

6 Beğeni

Eragon yazdım sen geldin, o zaman sana bir soru. Seride sadece Brisingr’ı okumuştum, son kitabı Miras’ı pek okuyasım yok o yüzden spoiler bir şey soracağım sana.

Eragon Alagaesia’dan neden ayrılıyor serinin sonunda? Sebebi ne? Sadece kitabın sonuna bakmıştım onu gördüm. 3. kitap Eragon’u lanetleyen lanetleyeneydi ayrıl diye(Seni lanetliyorum Shade Katili, Alagaesia’dan git ve bir daha geri dönme!) Okuduysan bir spoiler ver)

Henüz ilk 2 kitabını okudum. Söz seriyi tamamlayınca bu soruna cevap vereceğim :joy: