Sherlock Holmes Maceralarını Türkiye'ye Taşıyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/sherlock-holmes-turkiyede/

Dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes Türkiye’de yaşasaydı neler olurdu? Seval Şahin’in yazarlarımızdan derlediği bu öykü kitabı bunun cevabını fazlasıyla veriyor. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merhaba. Son zamanlardaki kitap tanıtım yazılarınızda kitap kapağı paylaşmamanız dikkatimi çekti. Bunun mantıklı bir açıklaması var mı?

3 Beğeni

Bir tinerci tarafından bıçaklanabilirdi, bir maganda tarafından serseri bir kurşunla vurulabilirdi.

3 Beğeni

Ne kadar iç ferahlatıcı bir cümle :smiley:

Bu soru editörüme sanırım? O.o

Biraz objektif bakmak lazım. Tüm dünyayı dolaşıp sağ salim çıkan ama Türkiye’de bir sapık tarafından öldürülen turistler var. Bisikletiyle 40 ülke gezen ama Türkiye’ye geldiğinde araba çarpıp ölen turistler var. Burada Holmes ağabeyimizin başına her şey gelebilir. Töre cinayetine bile kurban gidebilir. Derbi maçı çıkışında öldürülebilir vs vs.

1 Beğeni

1 Beğeni

Ovv Koskoca Sherlock ! Yazık olmuş :smile:

1 Beğeni

Zaten görevi o olur. Yabancı bir karaktere Türkiye uyarlaması yapmak bence çok saçma olur. Kültürler o kadar farklı ki… Türkiye şartlarına göre değerlendirdiğimizde Sherlock o kadar başarılı bir dedektif olamazdı. Müge Anlı’nın karşısında ezilirdi. Yalçın Çakır falan da vardı tabi. Zaten bizim ülkede işlenen cinayetler çok teferruatlı, alengirli olaylar değil. Bir kadın öldürülmüşse ya eski kocasıdır ya da sevgilisidir, bunun için Sherlock’a gerek yok :smiley:

1 Beğeni

Sizi eleştirdiğimden değil şu cumle ne kadar normalleşti değilmi.“Bir kadını öldurmek…” bu canilik cahillik ne zaman bitecek acaba :no_mouth:

2 Beğeni

Onu sade bir vatandaş olarak ben bilemem. Yüce devletimiz, yüce bakanlıklarımız bilir.

Her gün haberlerde gördüğünüz bir olay basitleşir. Babam her gün normal şekilde pahalılıktan, dolar yükselmesinden bahsediyor. Bu ne kadar doğalsa kadın cinayetleri de artık normal karşılanıyor. Bu çok derin bir konu, bunu derinlemesine tartışmaya girersem toplum olarak farklı sesler çıkar ve bu tartışmaya döner.

2 Beğeni

Doğru söylüyorsunu ne bunun normalleşmesi sizin benim gibi insanların suçu ne de bunları engelleyebilmek elimizde. İçimde kalmaması için iki kelam yazayım dedim sadece :blush: Konu başlığınında fazla dışına çıkmadan kapatalım bu konuyu en iyisi. :slight_smile:

2 Beğeni