Şifreyi Kırabilir misiniz? (Bilmece / Oyun)

Selamlar. Paylaştığım cinayet sorusunun ardından bir de böyle bir şifreleme sorusu sormak istedim. Yoğun bir şekilde polisiye hikayeleri yazdığım dönemlerde şifreleme yöntemlerini araştırıyordum. Bu yöntemi de o zamanlarda öğrenmiştim. Bakalım çözebilen çıkacak mı :slight_smile:

TCFGD4 RNYNG23 HR23YŞ

Eğer şifreyi kırabilirseniz, cümlenin orijinal haline ulaşabilirsiniz.

İpuçları:
Yansıma
Değişime İnan
İki
Yukarı Bak
29’dan Yardım Al
Atla

1 Beğeni

SADECE ÖLÜLER GÖRÜR gibi bir şey mi ?

3 Beğeni

Kolay bir şifreydi ama bu kadar çabuk çözüleceğini tahmin etmiyordum. Tebrik ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Ben hiçbir şey anlamadım acaba açıklayabilir misiniz?

Her harf başka bir harfe mi tekabül ediyor diye düşündüm ama cevaba bakınca olmadığını gördüm. İpuçlarından da hiçbir şey anlamadım.

Aslında bu alfabenin kaydırılması ile yapılan bir şifreleme yöntemidir. Sezar şifrelemesi olarak bilinir. İpuçları arasında yer alan “2” rakamı aslında kaç kere kaydırma yapılması gerektiğini söyler. Yani “T” harfinin iki basamak üstünde “S” harfi vardır; tüm harfler için bu yöntem geçerlidir. Şifrenin içinde yer alan “4” ve “23” sayıları ise, harflerin sayı karşılığıdır (Yansıma) Yani 4. Harf “Ç” iki basamak üstü “B” 23. Harf “Ş” iki basamak üstü “R”

29’dan Yardım Al derken alfabeyi incele demek istedim
Değişime İnan derken harflerin değiştiğine işaret ettim
Yansıma derken harflerin sayı olarak yansıdığını anlatmak istedim
Yukarı Bak ve Atla derken de yukarı doğru atla demek istedim

Umarım anlaşılabilir olmuştur :slight_smile:

1 Beğeni

Vay be çok etkileyici gerçekten. Şifreleme yöntemlerini araştırıyorum demişsiniz, nereden araştırıyordunuz acaba?

Harikaymış gerçekten. Teşekkürler.

Aklımda kesin bir kaynak kalmadı ama kriptoloji ile ilgili epey makale bulunan siteler vardı. Ayrıca “Sherlock Gibi Düşünmek” kitabının içinde de güzel yöntemler vardı :slight_smile:

1 Beğeni

Peki, teşekkür ederim :slight_smile: