Silndiii

Silindi (20 karakter)…

1 Beğeni

Akıcılık ve imla önemli olmakla beraber sağlam bir kurgu da çok önemli olabiliyor benim için.

3 Beğeni

Benim için kurgudan çok üslup önemli. Hikayenin nasıl anlatıldığı, bana neler hissettirdiği ve derinliği önemli. Akıcılığa çok takılmıyorum. Çünkü duruma göre değişebilir. Bazen çok sade dille anlatılan çok samimi öyküler de harikalar meydana getirebilir. Evet, samimiyet de önemli tabi. Eğer okurken samimiyet hissetmezsem, bana yapay gelen şeyler varsa kopuyorum öyküden.

3 Beğeni

Kesinlikle samimiyet kısmına katılıyorum. Zorlama yazılmış kelimelerle yazarın gerçekten gönlünden kağıda düşürdüğü kelimeler arasında fark oluyor. Bu his okuyucuya inanılmaz şekilde geçiyor.

1 Beğeni

İmla kuralları ve noktalama en çok önemsediğim. Bu kurallara azami dikkat gösteren kişi yazdıklarına da okuyana da saygı duyuyor demektir nazarımda. Kusar gibi kağıda dökülenlere, isterse dünyanın en yaratıcı hikayesi olsun, saygı duyamıyorum. Emeksiz geliyor.

Özgünlük sonra. Aslından özentilikten uzaklık diyelim. Yazının çok düşünülmemiş, herhangi bir yenilik katılmamış olduğunu görünce soğuyorum. Yeryüzünde yazılmamış, bahsedilmemiş bir hikaye var mı bilmem. Arzum da bu değil zaten. Sadece bir yenilik istiyorum. Çünkü bu da emektir, çabadır. Yeni bir şey söylemek için, olmadı yeni bir biçimde söylemek için çabalamalı insan.

Tasarruf elbette. Tek cümlede söylenebileceği üç cümlede anlatan yazılardan uzaklaşıyorum hemen. Yazı çoğalan değil eksilen olmalıdır bana göre. Buna bağlı olarak “gösteren” değil “anlatan” hikayeleri de sevmiyorum. “Serra çok üzgündü, kendini çok yalnız ve çaresiz hissediyordu. Sıkıntısını dökecek ne bir dostu ne bir yakını vardı.” gibi bir cümle okur olarak bana bir şey bırakmıyor. “Serra başını ellerinin arasına aldı, uzun uzun halının desenlerini takip etti. Desenlerin ucunda çözüm varmış gibi.” gibi bir cümle ise beni Serra’nın ruh halini anlamaya itiyor.

5 Beğeni

Hikayenin neler hissettirdiği bence de son derece önemli. Ve söylemeden geçmek istemiyorum Gaara’yı görmek güzeldi :rofl:

2 Beğeni

Bir Gaara sever görmek de güzeldi. :smiley:

1 Beğeni