Simone de Beauvoir Kitaplığı / Bibliyografisi

simonedebeauvoir

BİYOGRAFİSİ

OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

İlköğretimini Katolik okullarında gördü. Babasının yönlendirmesiyle 1925’te matematik, felsefe, edebiyat ve dil alanlarında yükseköğrenimine başladı. 1928 yılında Sorbonne’dan diploma alan dokuz kadından biriydi. École Normale Supérieure’de felsefe öğretmenliği sınavlarına hazırlanırken hayat arkadaşı olacak Jean-Paul Sartre’la tanıştı. 1929-1943 arasında, Marsilya, Rouen, Paris gibi şehirlerde lise öğretmenliği yaptı. 1943 yılında yazdığı Konuk Kız ilk edebi eseri olarak görülür. Ardından Başkalarının Kanı (1945), Bütün İnsanlar Ölümlüdür (1946), Mandarinler (1954 Goncourt Ödülü), Güzel Görüntüler (1966) ve Yıkılmış Kadın (1968) geldi. Bir yazar için yaşamın mutluluğu ile yazmanın gerekliliği arasında seçim yapmanın imkânsız olduğu fikri otobiyografik yazılarının temelini oluşturdu. Bir yanda paylaşılan bir mutluluk öte yanda da hayat kurtaran bir sıkıntı varken, kendini eserlerinin nesnesi yaparak bu ikilemden biraz olsun kurtuldu. Dünya çapındaki feminist hareketin kaynak eseri olmuş İkinci Cins (1949) kitabının dışında de Beauvoir’ın birçok felsefi ve teorik metni vardır. Elli bir yıllık hayat arkadaşı Jean-Paul Sartre’ın ölümünden sonra Simone de Beauvoir Veda Töreni (1981) ile Sartre’la mektuplaşmalarının büyük bir kısmını yayımladı. Ölümüne kadar, Sartre’la birlikte kurdukları Les Temps Modernes dergisine katkıda bulunmaya ve feminizm hareketiyle olan dayanışmasını da her fırsatta çeşitli yollarla göstermeye devam etti.

Kaynak: 1

ROMANLARI (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Konuk Kız (1943) (Everest Yayınları - 2022, Payel Yayınları - 1971)
2. Başkalarının Kanı (1945) (Payel Yayınları - 1972)
3. Bütün İnsanlar Ölümlüdür (1946) (Alfa Yayınları - 1. Baskı Mart 2019, +2 yayınevi daha)
4. Mandarinler (1954) (Alfa Yayınları - 1. Baskı Haziran 2019, +3 yayınevi daha)
5. Moskova’da Yanlış Anlama (1965) (Yapı Kredi Yayınları - 6. Baskı Mayıs 2022)
5. Güzel Görüntüler (1966) (Doğan Yayınları - 1972)
6. Yıkılmış Kadın (1967) (Everest Yayınları - 1. Baskı Ağustos 2022, Alfa Yayınları - 1. Baskı Haziran 2020, Doğan Yayınları - 1973)

9786051857169 simon1 simone2 simone4

KURGU DIŞI ESERLERİ (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Müphemlik Ahlakı Üzerine - Pirus ve Sineas (1944) (Everest Yayınları, 1. Baskı 2022, Payel Yayınları)
2. İkinci Cinsiyet (1949) (Koç Üniversitesi Yayınları “2 Cilt” - 1. Baskı Aralık 2019, Payel Yayınları)
3. Sade’i Yakmalı mı? (1955) (Yapı Kredi Yayınları - 5. Baskı Nisan 2020)

9786051857152 simone5 25

OTOBİYOGRAFİK ESERLERİ (Orijinal çıkış tarihlerine göre sıralıdır)

1. Bir Genç Kızın Anıları (1958) (Payel Yayınları - 1971)
2. Olgunluk Çağı (1960) (Payel Yayınları - 1991)
3. Koşulların Gücü (1963) (Payel Yayınları - 1996, Payel Yayınları “Olgunluk Çağı ile birlikte Kadınlığımın Hikayesi adı altında yeniden baskı” - 1969)
4. Sessiz Bir Ölüm (1964) (İmge Kitabevi Yayınları - 5. Baskı Nisan 2019, Bilgi Yayınevi -1966)
5. Veda Töreni (1981) (Alfa Yayınları - 1. Baskı Aralık 2019)

simone7 simone8

MEKTUPLARI

1. Sartre’a Mektuplar 1 (1930-1939) (Everest Yayınları - 1. Baskı Ağustos 2022)
2. Nelson Algren’e Aşk Mektupları (Alfa Yayınları - 1. Baskı Ağustos 2019)

simone9 0001993689001-1

YAZARA DAİR TÜRKÇEDE YAYINLANMIŞ ESERLER

1. Simone de Beauvoir Aramızda - Julia Kristeva (Sel Yayıncılık, 1. Baskı 2017)
2. Simone de Beauvoir: Özgürlüğü Yazmak - Jacgues Deguy, Sylvie Le Bon De Beauvoir (Yapı Kredi Yayınları - 2. Baskı 2017)
3. Simone de Beauvoir: Yaşamı, Görüşleri ve Eserleri - Gönül Bakay (BAU Yayınları, 1. Baskı 2014)
4. Simone de Beauvoir - Christiane Zehl Romero (Alan Yayıncılık)
5. Öğlen Paris’te Sekizde Chicago’da - Douglas Cowie (Alakarga Yayınları -.1. Baskı 2018)
6. Simone de Beuvoir - Ursula Tidd (Runik Kitap - 1. Baskı 2021)

simone10 simone11 bau öpsc

NOT: Yazarın kendi yazdığı ve yazara dair yazılmış eserlerden yayınevi bilgisi italik olarak verilmiş olanlar baskısı tükenmiş/uzun süredir yeniden basılmamış çeviriler olduğundan bu şekilde stilize edilerek yazılmış ve ilgili kitaplara ait görsellere de yer verilmemiştir.

Kategorizasyon için Kaynak: 2

Baskısı Tükenmiş Eserlerin Bibliyografyası İçin Kaynak: 3

BİBLİYOGRAFİSİ

Romanları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
L’Invitée Konuk Kız Everest, Payel Var 1943
Le Sang des autres Başkalarının Kanı Payel Yok 1945
Tous les hommes sont mortels Bütün İnsanlar Ölümlüdür Alfa Var 1946
Les Mandarins Mandarinler Alfa Var 1954
Les Belles Images Güzel Görüntüler Doğan Yok 1966
Kısa Hikâye Koleksiyonları Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
La Femme rompue Yıkılmış Kadın Everest, Alfa Var 1967
Quand prime le spirituel 1979
Kurgu Dışı Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Pyrrhus et Cinéas Müphemlik Ahlakı Üzerine - Pirus ve Sineas Everest, Payel Var 1944
Pour une morale de l’ambiguïté 1947
L’Amérique au jour le jour 1948
Le Deuxième Sexe İkinci Cinsiyet KÜY Var 1949
La Longue Marche 1957
La Vieillesse 1970
Faut-il brûler Sade ? Sade’i Yakmalı mı? YKY Var 1972
Lettres à Sartre, tome I, 1930-1939 Sartre’a Mektuplar 1 (1930-1939) Everest Var 1990
Lettres à Nelson Algren Nelson Algren’e Aşk Mektupları Alfa Var 1997
Otobiyografik Eserler Türkçe İsim Yayınevi Baskı Durumu Yıl
Mémoires d’une jeune fille rangée Bir Genç Kızın Anıları Payel Yok 1958
La Force de l’âge Olgunluk Çağı Payel Var 1960
La Force des choses Koşulların Gücü Payel Yok 1963
Une mort très douce Sessiz Bir Ölüm İmge Var 1964
Tout compte fait 1972
La Cérémonie des adieux Veda Töreni Alfa Var 1981

Bibliyografi için kaynakça.

SÜRPRİZ BONUS:

BBC’nin 1968 yılında J. R. R. Tolkien’le yaptığı röportajdan:

İnsanlarda ilgi uyandıran, hatırı sayılır bir süre onların dikkatlerini canlı tutan tüm uzun hikayeleri gerçekten tek bir şeye indirgeyecek olursanız ölüm hakkındadır. Ölümün kaçınılmazlığı hakkındadır… Geçen gün gazetede gördüğüm Simone de Beauvoir’dan yapılan bir alıntı var ki, bana göre her şeyi kısaca özetliyor. Şimdi onu okuyacağım size: “Doğal ölüm diye bir şey yoktur. İnsanın varlığı tüm dünyanın doğruluğunu sorgulanır kıldığı için insanın başına gelen hiçbir şey doğal değildir. Her insan ölür, ama her biri için kendi ölümü bir kazadan ibarettir. Bunu bilse ve bunu kabullense bile, yersiz bir aykırılıktır başa gelen.” Bu sözlere katılıp katılmamak size kalmış ama Yüzüklerin Efendisi’nin esin kaynağı budur.

(Çeviri: Ümid Gurbanov, bahsi geçen röportaj kısmını izlemek için kaynak)

17 Beğeni

Bol kaynak taramalı Beauvoir okuma rehberi, umarım yeni zihinlerde taptaze fikirler yaratır. İşte o zaman, ne mutlu bana :blush:

3 Beğeni

Harika bir rehber elinize sağlık. Simone de Beauvoir maalesef gereken özeni bir türlü görmedi. Kitapları karman çorman. Alfa bir kitaplık haline getirecek gibi ama inşallah devamı gelir. Baskıları da şirin.

2 Beğeni

Bütün İnsanlar Ölümlüdür kitabını okudum ve çok beğendim. Sonra Mandarinler’i okuyayım dedim ama kitabın içine pek giremedim. Yazarın romanda kendisini ve arkadaşlarını anlattığını okumuştum. Acaba önce o yazar olan arkadaşlarının da bazı eserlerini okuyup onları tanımak iyi olur mu? Bir tavsiyeniz var mı bu konuda ? @KubilayK

1 Beğeni

Sarah Bakewell’ın Varoluşçular Kahvesi-Özgürlük, Varoluş ve Kayısı Kokteylleri kitabıyla bir hazırlık okuması ve Mandarinler’e eşliken -daha önce okumadıysanız onları da anlamaya bir giriş yapmak için- Sartre’dan Bulantı ve Camus’dan Yabancı’yı okumak doğru bir tercih olabilir. :blush:

2 Beğeni

Çok teşekkürler. Tavsiyelerinize uyacağım :slight_smile: .

1 Beğeni

Yeni Beauvoir geldi :smiling_face_with_three_hearts: ( The Woman Destroyed (1967) çevirisi )

• Ana gönderi güncellendi, yeni kitap kapağı eklendi.
2 Beğeni

Yıkılmış Kadın kitabını çok merak ediyordum, bugün elime geçti 48. sayfadan 96. sayfaya kadar sayfalar baş aşağı gidiyor. Neden böyle olduğunu bilen var mı acaba? Baskı hatası mı yoksa kitaba özel bir şey mi ben pek bir anlam veremedim.

Baskı hatası olmuştur elinizdeki kopyada. Alfa Kitap’a Instagram’dan ulaşıp durumu anlatır iseniz yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Instagram hesabım olmadığı için Twitter’dan yazdım, aldığınız yerden değişim yapabilirsiniz dediler sadece :smiley: Bir kitap sitesinden aldım, siparişi zaten eksik yolladılar pek uğraşasım yok ama bakalım.

Güncelleme:

Rehbere bibliyografi tabloları eklendi. :raising_hand_man:

Yeni kitap, Runik Kitap’ın Runik Hayatlar serisinden Ursula Tidd imzalı Simone de Beauvoir biyografisi:

Akademik çalışmalarındaki başlıca odağı Beauvoir’ın felsefi ve edebi mirası olan Ursula Tidd, bu kısa biyografide mevcut her türlü belgeye başvurarak onun hayatı ve eserlerini daha iyi anlamamızı sağlayacak gelişkin bir arka plan sunuyor. Zaten Beauvoir’ın kendisi de biyografinin böyle bir işlevi olabileceğini yazmıştı bir keresinde: “Biyografi türü tarih ve psikoloji arasındaki sınırda yer aldığı için büyüler beni. Her monografide olduğu gibi biyografide de bireysel vakanın eşsizliği beni dünyaya bir bütün olarak yönlendirir.”

Dünyayı daha iyi anlayıp dönüştürme tasarılarından biri olarak feminizmin seslerinin giderek daha da kuvvetlendiği bugün, Tidd’in Simone de Beauvoir biyografisi, bu öncü düşünür ve eylemcinin nevişahsına münhasır hayatına bakarak dünyaya bir bütün olarak yönelme yolunda ıskalanmaması gereken bir fırsat.

Sartre’nin en yakın arkadaşı olan Beauvoir değil mi bu yazar?

1 Beğeni

Everest Yayınları’ndan yeni çıkan Konuk Kız’ı da kitaplığa ekleyebilir misiniz? Teşekkürler.

1 Beğeni

Ana gönderi baskı bilgileri güncellendi, yeni kitap kapakları eklendi :blush:

1 Beğeni

Elinize sağlık, teşekkürler :blush:

1 Beğeni

Yeniler:

Yeniden baskı - Alfa’dan Everest’e Geçiş: