Simülakrlar ve Simülasyon Çerçevesinde Günümüz Youtube Camiası

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/simulakrlar-ve-simulasyon-youtube/Jean Baudrillard’ın medyayı yerden yere vuran Simülakrlar ve Simülasyon eseri çerçevesinde, Youtube dünyasına ayrıntılı bir bakış sizlerle. (DEVAMI…)

9 Beğeni

Vayy! Amma da sağlam bir inceleme olmuş bu canım kardeşim. Bu seneki Kayıp Rıhtım "en"lerinde oyum kesin bu yazıya gidecek. Haarika ve teşekkürler.

3 Beğeni

Kısaca hayatımız dev bir pornoya dönüşmüş durumda. Herşey gerçekliğin çarpıtılmış hali ve konunun cahili olanlarımız bu çarpıtılmış gerçeklikleri asıl gerçekler zannediyoruz.

Televizyonda izlediğimiz Zuhal Topal’ın saçma sapan programını ve ara sıra yemekten sonra anneme yaptığım “Masaya puanım 10 üzerinden 7” şakalarını hiç böyle düşünmemiştim.

Ve sanırım Twitter’ı bırakacağım.

4 Beğeni

Harika bir yazı. Günümüz gerçeklerini o tüm acısıyla okurlara sunuyor. Kaleminize sağlık.

2 Beğeni

Bu sabah aklıma birden şöyle bir düşünce esmişti:
"Herkes izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar, gezilmesi gereken yerler, dinlenmesi gereken müzikler, oynanması gereken oyunlar listesi yapıyor. Tarih uzmanı çıkıyor tarih anlatıyor, felsefeciler felsefe, doktorlar bir sürü mesele hakkında bir şeyler anlatıyor. Hiçbiri de ne kadar cahil olduğumuzu hissettirmekten başka bir işe yaramıyor. Bu kapana kısılmışlık, bu hapishane; neden? "

Sonra da yazınıza denk geldim. Güzel de oldu, teşekkürler.

2 Beğeni

Elinize sağlık. Çok beğendim ben yazıyı. Konuyla ilişkin Guy Debord’dan Gösteri Toplumu’nu öneririm. Ve bir şarkı bırakmak istiyorum buraya. Sözlerinden yola çıkarak Seçki’de Pinokyo temasına da bir öykü yazmıştım. Yazıyla çok bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Elinize sağlık tekrar. Güzel yazıydı. :+1:

3 Beğeni

Öncelikle, ellerine sağlık diyorum, bir sosyolog olarak Rıhtım’da Baudrillard’ı görmek beni oldukça heyecanlandırdı. Bence düşünürün görüşlerinin çok sağlam ve temiz bir anlatımla yansıtıldığı bir yazı olmuş. Baudrillard genelde karamsar ve korkutucu gelmiştir bana hep, ben o kadar da korkulacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yine de insanların düşünmeye ve bu simülasyondan yaka sıyırmaya ihtiyacı vardı, virüs bunu becerebildi mi hiç bilmiyorum. Ve okuduğum ve gördüğüm onca şeyden sonra bile insanların düşünce yapısı olarak kendini tekrar ettiğini görüyorum, sanki yaşanan onca şey boşuna yaşanmış, insanların zihninde hiçbir şey değişmemiş, değişenler de azınlıkta olduğu için sesi kısılmış gibi kalmış. belki de sadece bizim ülkenin insanları için geçerlidir bu söylediklerim. Umarım güzel günler bizi bekliyordur diyor ve ellerine sağlık diyorum :slight_smile:

1 Beğeni