Şirket

Öykü Seçkisi'nde okumak için: http://oykuseckisi.com/sirket/

image

İstanbul, Benim adım İsmet. Uzun yıllar Fransız merkezli Noel şirketinde çalışıyorum. Çalışmak derken, yılın sadece bir ayı ve o ayın sadece bir günü zamanında ulaştırmam gereken bir paketten bahsediyorum. Para Palas’ın lokantasında soğuk kasım ayının içinizi donduran havasından kurtulmak için yudumladığım çayım, kaymaklı sıcak kadayıf ile neşem yerindeydi. Bu sabah 1 ay sonrası için beklediğim… (DEVAMI…)

Güzel bir anlatımınız var. Öyküde verilmek istenen mesajı sevdim. Noel ve geyikler konusu ile sözü geçen mekânlar alakasız gibi görünse de değişik bir uyum katmayı başarmışsınız. Betimlemelerinizi başarılı buldum. Öykü genişletilse bir romana bile dönüşecek havada. Ellerinize sağlık.

Yerli bir karakter yaratma istegim ile kafanda planladığım öykünün bir yerde kesişmesi gerekiyordu. Yeti’yi ağrı dağında da kahramanimizla buluşturabilirdim, bu seferde okuyucunun bildiği figüre zıt, kavraması zor bir durumla karşı karşıya kalardik, okuyucu kısa bir öyküde geleneksel yapisindan çıkmış yetiyi benimsemeyebilirdi.
Bu durum tabi beni daha zor duruma soktu. İstanbul ve himalayalar mesafesi cok uzak, cok zıt yerler. Aslında ilk aklımda deniz yoluyla gitmek vardi. O kasım ayında o dönem olabilirliği imkansız bir durum, kara yolun tercih etmek zorunda kaldim ve himalayalara gitsem hangi yolu izlerim, araştırdım ve öyküde geçtiği şekilde ayrıntıya kaçmadan anlattım. Yolculuğun sorunsuz geçmesi mümkün degildi, araya dönemleri farkli ama gerçek politik ve yetinin konuşmalarını hak vermemiz için gerekli ince detaylari harmanladim. Şah biraz zorlayıcı oldu, olayi bir yerde bağlamak gerekiyordu, bu sebeble ikinci bir karakter yaratip cevaplarla donattım.
Tabi yolculuğun dağ kısmı hala imkansiz görünebilirdi, bu sebeble geyikler öyküyü hem sevimli hale sokup, büyü ile harmanlaninca fantastik bir yapiya soktu. Önemli olan eğlendirmek ve düşündürmekti, başarabilirdiysem yeterlidir.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Yüzümde gülümseme yarattıniz.

1 Beğeni