Sissoylu

Elimdeki ilk baskı, en azından kitap kalitesi tatmin edici.

1 Beğeni

Sissoylu serisinin ilk iki kitabını okudum ve neden bu kadar beğeniliyor anlamakta zorluk çekiyorum. Özellikle mükemmel vb. yorumlarda bulunanlar var ki sanki başka kitaplardan bahsediyormuşuz gibi hissediyorum. Bir kere karakterler çok yüzeysel, iki boyutlu. Bir derinlikleri yok. Olaylar çok yüzeysel geçiliyor. En rahatsız olduğum konu ise brandon sanderson okuyucuya ne düşünmesi gerektiğini dikte ediyor. Bize bir karakter hakkında ne düşünmemiz gerektiğini söylüyor. Mesela, daha ikinci kitabın başında elend’in mükemmel bir şekilde kral gibi göründüğünü flan söyletiyor başka bir karakterin ağzından, bizden de inanmamızı bekliyor. Halbuki ben onun hala tam bir aptal olduğunu düşünüyorum. Başka örnekleri de var. Kelsier ve sazed dışında ilgi çekici, zorlama olmayan bir karakter yok. Bundan önce elantris’i okudum ordaki karakterler çok daha doğaldı sarene hariç. Onda da yazar yine bizim onun çok zeki dahi kurnaz bir kadın olduğunu düşünmemizi istemişti ve sürekli bunu vurgulamıştı. Fırtınaışığı serisi nasıldır bilmem ama şimdiye kadar okuduklarımdan söyleyebilirim ki Brandon Sanderson; Patrick Rothfuss, George Martin, Scott Lynch gibi yazarların çok gerisinde. Son sayfalarda okuyucu şaşırtıyor olabilir ama okuması zevk vermiyor.

4 Beğeni

Karakter ve dil olarak saydıklarınla karşılaştırılamaz bu seri. Hikayesi, dünyası ve gizemi için övülüyor.

3 Beğeni

Örnek verdiğiniz yazarların tek bir serileri olduğunuda düşünmek gerekir. Sanderson ise komple bir yazar. Sıkı bir Pat hayranı olarak Kralkatilini Sissoylunun önüne koyabilirim ama yazar olarak bakarsak elimizde Fırtınaışığı varken Sanderson açık ara önde bence.

Ayrıca eklemek isterim ki; yazış hızı önemli bir etken :smiley:

3 Beğeni

Şu Patrick Routfussa yazar falan demeyin ya. Adam yazmıyor işte.

5 Beğeni

Karakter derinliği konusunda Fırtinaışığı çok daha güzel bir ornek olabilir. Ama Kozmer kitapları genelde zaten kurgu ve hikaye kalitesi ön planda kitaplardır diye düşünüyorum. Rothfuss ile karşılaştırıldığında kendisi de benzer şeyler söylemiştir. Bu arada Elantrisin en uyuz karakteri Sarene idi bana göre :slight_smile:

1 Beğeni

Ama öyle deme. Kendisi çok zeki, eğitimli, çok zeki, azimli, çok zeki, gözü kara, bu arada ne kadar zeki olduğunu söylemiş miydim?

1 Beğeni

Ben de sizin gibi serinin ilk 2 kitabını okudum. İlk kitabı ilk çıktığında almıştım. O kadar çok güzel yorum okumuştum ki kesin mükemmeldir demiştim kendi kendime. Kitabı okumaya başlayıp, sıkılmıştım. Yaklaşık 1 yıl sonra tekrar okumaya başladım ve bitirdim. Ama gerçekten kitabı beklediğim gibi sevemedim. Herkes için farklıdır ama ben bir kitapta karakterle bağ kuramadığımda isterse yazar en orijinal olayı kurgulasın, kitap benim için 'iyiydi’den öteye gidemiyor. İkinci kitap ilkine göre daha iyiydi ama yine etkilenemedim. Kesinlikle karakterler konusunda bir sıkıntı var. Eğer karakterlerle bir iletişim kurabilseydim her şey daha iyi olurdu. Sırf bunlardan dolayı içimde finale dair heyecan yok. Bununla beraber Fırtınaışığı Arşivi karakter konusunda kesinlikle daha iyi. Malesef seriye şu an devam etmiyorum. Yayınevinin politikası beni bıktırdı. İleride dayanamazsam falan ancak okurum. Yoksa İngilizcemin daha iyi bir seviyeye geldiğini hissettiğimde orijinal halini okumak istiyorum. Fırtınaışığı’na şans verin bence.

Benim için de söylediğiniz gibi, karakterlerle bağ kurmam gerek kitaptan zevk alabilmem için. Aksi takdirde, sissoylu örneğinde mesela finaldeki olaylara şaşırıyorum ama gram bir şey hissetmeden. Diğer bahsettiğim yazarların kitaplarını okurken heyecandan yerimde duramadığım yerler oluyordu. Yine de üçüncü kitabı da okuyup seriyi bitireceğim ve kelsier için secret history kitabını okuyacağım. Fırtına ışığı serisini de merak ediyorum gerçekten, herkes muhteşem olduğunu söylüyor. Umarım öyledir…

1 Beğeni

20 karakter 20 karakter

1 Beğeni

Kitaplar boyut olarak küçüldü ve baskı kalitesi eskiye göre çok düştü. Şu an büyük olan her kitap yeni baskısında küçük olarak gelecek ve yeni çıkanlarda direkt küçük olarak çıkacak. Fırtına Işığının ise + olarak kapakları değişti.

1 Beğeni

20 karakter 20 karakter

Kuşatma hariç küçülmedi diye biliyorum ama 1 aydır filan kontrol etmedim emin değilim.

1 Beğeni

Mart 2020 itibariyle bilgisi olan var mı ?

Üçlemeyi 1 ay önce aldım sadece kuşatma küçültülmüş.

Elimde 1. Ve 3. Kitaplar var, burayı okuduğum kadarıyla 2. Kitabın da satışı var. Sorunsuz şekilde bu Üçlemeyi okumaya başlayabilirim :slight_smile:

Bu saatte aklıma düştü. Okuma listesine ekledim bu seriyi de.

Bu durumda listede tam 26 kitap olmus oldu :innocent:

1 Beğeni

24 kitap oldu :blush: listeyi mail atarım birazdan. Hassas konu karışıklık kabul etmiyorum

1 Beğeni

Arkadaşlar ilk üçlemeyi okumuştum tahmin edebileceğiniz gibi çok beğendim. İkinci üçleme beklentilerinizi karşılamadı mı yoksa ilkine göre çok mu sönük kaldı ?

1 Beğeni

Ben belli şeyleri sevip yenilerine filan o kadar açık olmayan bir insan tipiyim o yüzden ilk üçlemenin yerine diğerleri ne kadar iyi olursa olsun ilk üçleme hep en sevdiğim olarak kalacak. Ona rağmen ikinci üçleme bence yeterli ve ilkinden aşağı kalır bir yanı yoktu. Tabii eksikleri vardı ama başka şeyler ile kapatıyordu. Benim için ikinci üçlemenin en büyük eksiği -okuyanlar ne düşünüyor merak ettiğim için spoiler içerisinde yazacağım.- İçerisinde Sissoylu bulunmaması idi.

2 Beğeni