Siyahperdenin Başrolünde: Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

(Kayıp Rıhtım) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/yalcin-tosun-anne-baba-ve-diger-olumcul-seyler/

Yalçın Tosun’un ilk öykü kitabı Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler üzerine konuştuk. Uyaralım. Bu inceleme, tıpkı kitap gibi sizi biraz huzursuz edebilir. (DEVAMI…)

(Onur Özgüner) #2

Bu kitabın yerli öykü kitapları arasındaki yeri, belki askerde nöbetçi gece çavuşuyken santralci meslektaşımla değiş tokuş ederek gece gözüyle vakit buldukça okuduğumuz sayılı kitaptan biri olduğundan, benim için bir başkadır. Bir de isminin, Dostlukların Son Günü’nün ardından en sevdiğim yerli öykü kitabı isimlerinden biri olduğunu söylemek isterim. Bu da ziyadesiyle ismine esin verdiğini düşündüğüm “Anne, Baba ve Geride Kalan Her Şey” adlı bir şiiri ve o şiirden uyarlanan şarkıyı aynı dönemde okuyup dinlememden kaynaklı olmalı (Şiir, Yom Kippur Savaşı’nda ya da bizde bilinen ismiyle 1973 Arap-İsrail Savaşı’nda şehit düşmüş gencecik bir İsrailli çavuşun ailesine yazdığı son mektuptan kalmıştır). O şarkıyı Idan Raichel ile Idan Haviv’in ortak yorumuyla burada paylaşmak ve eğer okuyorsa bu vesileyle Sayın Tosun’a selamlarımı iletmek isterim: