Sizi Uzayın Derinliklerine Götürecek 15 Mikro Bilimkurgu Öyküsü

(Devrim Beyaz) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/sizi-uzayin-derinliklerine-goturecek-15-mikro-bilimkurgu-oykusu/

Mikro öykü dünyasına hızlı bir giriş yapmaya ne dersiniz? Bilimkurgu temalı bu kısacık hikâyeler sizi uzayın derinliklerine davet ediyor. (DEVAMI…)

(galeme) #2

Şahaneymiş. Takibe aldım.
Dipnot olarak “Şifre” ve “Son İnsan” öykülerinden bir şey anlamadığımı da eklemek isterim.

(Can) #3

Şifre aralarında rn sevdiğim oldu. Yönetici şifresi aynı bilgisayarlarda olduğu gibi Yaratıcının şiftesi yani ışık hızını aşmak için gereken şifre gibi. Tam anlatamadım daha çok bir programın uzman girişi olur ya kodlara erişip değişiklik yapabilmeye olanak veren işte ona bir atıf yapılmış.

İş kazası da robotlara değil insanlara özgü olduğu için son insan gitmeden önce ona sıfırlatmışlar sanırım.

Öykülerin çoğunu çok beğendim. Okumadan önce bu kadar yaratıcı olabileceklerini düşünmemiştim. Tw. kullansaydım takip ederdim.

(galeme) #4

Zevkler ne kadar değişken. Benim de belki en sevmediğim oldu bu liste içerisinde.

İş kazasını ben de o şekilde yorumlamıştım fakat başka bir şey var herhalde diye düşünmüştüm. Teşekkürler açıklık getirdiğiniz için.

Şifre öyküsü Simülasyon evren teorisi öykünün çıkış noktası olabilir.

Bulut öyküsü Altered Carbon ’ dan etkilenmiş gibi.

Ama ben Jelibon öyküsünü daha çok sevdim. Uzaylıları yiyerek savaşmayı :slight_smile:

(Can) #6

Simülasyon evren olduğunu düşündüm ben de okurken.

Mars öyküsü de güzel ve anlamlı. Aslında mars yarışında bayrağı diken veya üs kuran değil de ilk bitki yetiştirebilenin kazanacağını güzel ifade etmiş.

(Muhammet Topcu) #7

Şifre ve Müdahale en sevdiklerim oldu. Gerçekten keyifli hikayeler var içlerinde, Schrödinger de güldürdü :smiley:

(Cemalettin Sipahioğlu) #8

Adresi takibe aldım -yani Twitter’a girmeye üşenmezsem alacağım :sweat_smile: Edeceğim, edeceğim :+1:

(Mehmet Kardaş) #9

Selamlar,

Facebook’ta da varız, oradan takip etmek isterseniz :slight_smile:

(Mehmet Kardaş) #10

Paylaşım için teşekkürler Kayıp Rıhtım, harikasınız! Seçtiğiniz öyküler de benim favorilerim arasındaydı, yorum bırakan herkese de çok teşekkür ederim :slight_smile:

Ama şimdiye kadar 730’dan fazla öykü yazdım. Arasından benim seçtiğim -çoğunlukla yeni öykülerden oluşan- 100 favori öyküme de bakmak isterseniz şuraya alayım sizi :slight_smile:

Ek olarak, Facebook hesabı da mevcut, oradan takip etmek isterseniz.

Ayrıca, BK Mikrohikaye’nin 1. yılında Bilimkurgu Kulübü ile bir söyleşi yapmıştık. Onu da okumak isterseniz burada.