Son Aldığınız ve Alışveriş Listenizde Olan Kitaplar

(Erdal Hellaçoğlu) #964

Babilden iki sipariş verdim.

(Erman Akman) #965

hepsi ithaki :rofl::rofl::rofl:yayınları %100

Geldi, ihihi.

Alma hayalleri kurduğum kitaba 2. el kitap dükkanında kavuşmam büyük bir şans oldu :smiley: Gördüğünüz gibi Tübitak basım bir EVRİM kitabı. Son zamanlarda böyle baskılar göremeyiz çünkü Tübitak artık evrim kitabı basmıyor. Kitap oldukça eski ve önemli kısımların altı çizilmiş. Bu da kitabın değerini gözümde artırıyor. Basım yılı yazmıyor ama kitabın arkasındaki YTL para birimi nostalji katıyor.
Bunun dışında Zygmunt Bauman - Küreselleşme kitabını aldık @doyoulikepie ile birlikte.

(Hüseyin gök) #969

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) dünyanın tartışacağı bilim adamlarının inanamayacağı bir icraata imza attı. TÜBİTAK, Evrim Teorisi’nin sahibi Darwin’e sansür koydu. Mart ayında Bilim ve Teknik Dergisi’nin kapağı son anda değişti. Dergideki Darwin’le ilgili 15 sayfa da atıldı. Kapağı hazırlayan derginin genel yayın yönetmeni Çiğdem Atakuman da görevden alındı.

(Hüseyin gök) #970

Bu kitab’da sansüre maruz kalmışmı?

Kitabın yeni baskısı Say Yayınları tarafından yapıldı ama bu kitabın kapağı çok güzelmiş. Tabii önemli olan içerik. Keyifli okumalar.

Kısaca araştırdım. Bu kitabın basımı durdurulmuş fakat sansürle ilgili bir şey bulamadım.
Kitap direkt evrim kitabı olduğundan sansürlemek isterlerse basacak bir şey kalmaz bence :smiley:

(Alper) #973

2000’li yılların başında alıp okumuştum, hala kitaplığımda duruyor.
O yıllar da Tübitak kitaplarının büyük bir kısmını 2-3 biniş dolmuş / otobüs parasına alınabiliyordu. Çoğu zaman yakın / orta yakın mesafeleri yürüyüp dolmuşa otobüse vermediğim parayla Tübitak kitapları alıyordum.

Kitap denemelerden oluşuyor. İçerikle ilgili çok bir şey hatta hiç bir şey hatırlamıyorum 17-18 yıl geçmiş üzerinden…

Home deus ve speins de evrim kitapları ama bir kısıtlama göremedim

(Alper) #975

Tübitak’da sansür o yıllar da yok… Malum yıllar itibariyle bu kitapları basmadılar. Bilim Teknik dergisini de teknoloji dergisine çevirdiler.

Türkçe evrim ile ilgili okuma yapmak istiyorsanız. Say yayınlarının güzel kitapları var ayrıca Kuzey Yayınları Richard Dawkins kitapları yayınlıyor. Kör saatçi geçen yıl yayınlandı,(daha önce Tübitak basmıştı bunu da) Bu ay Ruhtaki Bilim yayınladılar. Yine Türkçe içerik konusunda Bilinkurgu kulübü tarafından hazırlanan İthaki’nin bastığı Yeryüzü Müzesinde bence en iyi öykülerden birinin yazarı olan Çağrı Mert Bakırcı’nın kitaplarını, Youtube videolarını ve Evrim agacı sitesini takip edebilirsiniz.

Bu kitapları Tübitak basmadı ki.

Sadece tübitak’a mı kısıtlama yapıyor devlet?

( tansel) #979

Türk Tarih Kurumundan çıkan bazı kitaplarda da sansürleme, kesme oluyor. Kaynağının bir kısmı devlete bağlı olan kurumlarda daha sık bu durum

Tübitak otosansür uyguluyor. Zaten devlet tüm yayınevlerine kısıtlama uyguluyor diye yazmamış kimse. Tübitak’ın eski anlayışıyla bugünü karşılaştırmış. Bu anlayışı sadece kitaplarda değil ilgili kurumun kabul ettiği ve etmediği bilim projelerinde de çok kolay görebilirsiniz.

Bu ayki siparişlerin hepsi İthaki oldu :slight_smile:

(Alican Doğan) #983

Bilimkurgu klasikleri eksiklerimi tamamlamaya devam ediyorum. Dün verdiğim siparişler bugün, çok iyi bir paketleme ve hediyelerle elime ulaştı. Kidega ve enpara’ya teşekkürler. :grinning:

(Umut K.) #984

Jelatinlerini açmaya korkuyorum :fearful::fearful::fearful:

Kalemine çok güvendiğim Brandon Sanderson ve kalitesinden çekindiğim Dex… Bilemiyorum bakacağız artık

(Erdal Hellaçoğlu) #986