Sorular: Harry Potter (Spoiler Kuyusu)

Dumbledore karanlık sanatlara karşı savunma Profesörü değilmiydi

1 Beğeni

Hayır.Biçim Değiştirme Profesörüydü.Maalesef Fantastik Canavarlar filminde öyle Karanlık Sanatlara Karşı Savunma olduğu söylendi. 2.kitapta Tom Riddle kendisi de söylüyordu.Hatta, 6.kitapta Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeninden de bahsediliyor ve kendisinin neredeyse elli yıldır bu dersi verdiği söyleniyordu.

2 Beğeni

bu cisimlenme ile alakalı olan gaunt un 7 ayrıcalıklarından biridir fakat ihtiyaç odası için bundan bahsedilmiştir ayrıca büyük salondaki şölenlerde de yoktan var oluyor büyük bit ihtimalle burada da buna benzer bir şey var

1 Beğeni

Ben ikinci kitabı tekrar okudum, orda yazıyordu.

1 Beğeni

Büyük salondaki şölenlerde yemeklerin birden ortaya çıkmasının sebebi şatonun mutfağının, şölen salonun hemen altında bulunması.Böylece yemekler hazır olup şölen başladığında, yemekleri sihir vasıtasıyla yukarı gönderiyorlardı.4.kitapta okulun mutfağını ziyaret ettiklerinde bundan bahsediliyor. Harry Potter evreninde yiyecekler, sihirle yoktan
var edilemiyor sanırım.Bu durum, Gamp’ın Temel Biçim Değiştirme Yasası’nın beş istisnasından biri olarak geçiyor

1 Beğeni

Biri bana şunu anlatabilir mi? Harry Potter Ölüm Yadigarları 2’de Voldemort Harry Potter’a öldüren laneti yapıyor; Harry mefta. Sonra nasıl oluyor da asa Voldemort’a bağlı olmuyor? Bir de bu Harry nasıl diriliyor? Diriltme taşını başkası 3 kere çevirmesi lazım değil mi? Kendi kendine nasıl hayata dönüyor?

1 Beğeni

Sadece ikinci soruya cevap verebilirim.
Voldemort Harry’ye öldüren lanet yolladığında Harry’nin içindeki hortkuluku yok etmiş oluyor aslında.
Diğer soru için @Expelliarmus

Bu arada benim de sorum var. Sırlar Odası ilk kez açıldığında Mızmız Mirtle ölmüştü. Peki anne babası nasıl okula gelebilmişti? Mugglelar Hogwarts’ı göremezdi ki.

1 Beğeni

ben de tam olarak senin soruna cevap veremem ama sırlar odasında harry ile ron treni kaçırınca arabaya okula giderken kalkış yaparken harry diyor muggler uçan araba görmeye alışık değil arabayı gören şatoyuda görür diye düşünüyorum ve ayrıca benim sorumda aklıma geldi voldemort harry öldürünce hem hortkuluk hem o yani anlamadım halen orayı birde draconun annesi harry yerde yatarken draco yaşıyor mu diyor orda koptum hiçbişey anlamadım…

Anladığım kadarıyla neden Ateş Kadehinde olduğu gibi asalar bağlanmadı diyorsun. O olay Priori İncantatem :slight_smile: Yani iki asanın çekirdeği aynı olunca çok nadir bir durum ortaya çıkıyor ve asalar bağlanıyor. Daha fazla detaya girmeden soruya döneyim. Harry Ölüm yadigarları kitabında Nagini ile karşılaştığı zaman Hermione’nin büyüsü Harry’nin asasını kırıyor. Bu nedenle Harry bu avantajı kaybediyor. @Rena demiş zaten. Öldüren lanet Harry’yi değil Harry’nin içindeki hortkuluğu öldürüyor. Yani olayın diriltme taşı ile ilgisi yok. Hiçbir büyü ölü birini diriltemez.

@Rena Mızmız Myrtle’ın ailesi ne yaptı unutmuşum. Kitaba baktım. Öyle bir yer bulamadım. Dediğin yer kitapta nerede geçiyor söylersen uygun bir açıklama yapabilirim. Dediğin gibi Mugglelar giremez.

2 Beğeni

Harry’nin Tom Riddle’nin günlüğüne bir şeyler yazdığı yerde yok muydu?

1 Beğeni

Riddle çok fena. Harry’ye yalan söylüyor. :grin: Myrtle sözü geçmiyor hiç. İşte burası:

“Elbette Sırlar Odası’nı biliyorum. Benim dönemimde bize bunun bir efsane olduğunu, var olmadığını söylerlerdi. Ama bu bir yalandı. Ben beşinci sınıftayken Oda açıldı ve canavar birkaç öğrenciye saldırdı, sonunda birini öldürdü. Oda’yı açan kişiyi yakaladım, okuldan atıldı. Ama Müdür Profesör Dippet, Hogwarts’ta böyle bir şey olmasından utanç duyduğu için, gerçeği söylememi yasakladı. Kızın tuhaf bir kazada öldüğü hikayesi yayıldı. Bana zahmetlerim için güzel, parlak, oymalı bir ödül verdiler ve ağzımı kapalı tutayım diye uyardılar. Ama gene olabileceğini biliyorum. Canavar yaşıyordu ve onu serbest bırakma gücüne sahip olan kişi de hapiste değildi.”

2 Beğeni

Aslında demek istediğim; Voldemort, Harry’i öldüren laneti yaptı içindeki hortkuluğu öldürdü ama sonuçta Harry yerlere yattı ,yenildi.Ölmemesini anladım içinde hortkuluk vardı ,2 canı vardı 1’e düştü . Mürver asanın bağlığı o ana kadar Harry’de idi voldemort geçmesi gerekmiyor mu? Harry yenildi sonuçta , Harry yerde yatarken draconun annesi gidiyor yanına draco hayatta mı diyor o kısım kafamı karıştırdı . bu kısmada bir cevap verir misin? Ö Y 2 filmdeki sahneler bu arada .Öteki arkadasının muggle sorusuna gelince S O filmden bahsediyor sanırım kızın ailesi okula geldi diye filmde geçen bir sahne var ordan bahsediyor sanırım…Yanlış hatırlamıyorsam albus ile tom konuşurken yarın kızın ailesi gelicek diye …

2 Beğeni

Güzel soru. Hayır öyle olmuyor. Şöyle ki Harry orada hiçbir şekilde mücadele etmedi. Bu nedenle yenilgi de olmuyor. Aynı mantıkla Dumbledore da Snape’e hiçbir şekilde mücadele etmeden ölmüştü. Ama son anda Draco’nun gelmesi tüm planları bozdu ama sonuçta Harry’nin işine geldi :slight_smile: buralar biraz karışık :slight_smile:

Harry’nin kalbine dokunuyor ve anlıyor yaşadığını. Bu nedenle soruyor. Zaten Narcissa Malfoy hiçbir zaman sadık bir ölüm yiyen olmamıştı. Tek derdi oğlu Draco’nun hayatta olmasıydı. Bu nedenle de şatoya girmenin en kısa yolunun kazanan ordunun bir parçası olduğunu biliyordu. Voldemort’a yalan söyledi. Bu kısım kitapta “Bakanlara ölmüş dedi” şeklinde geçiyor. Çünkü Voldemort ile göz teması kursaydı Voldemort zihnefend ile anında yalan söylediğini anlardı.

Filmlere hakim değilim. Zaten bence önemli olan kitaplar.

2 Beğeni

Filmleri ben de çok fazla iyi bilmiyorum, ben zaten kitaptan bahsediyordum. “Çok gizli günce” bölümünde Tom Riddle Hagrid’e böyle diyordu: "Ölen kızın annesiyle babası yarın buraya gelecek. Hogwarts’ın hiç değilse onları, kızlarını öldürenin imha edildiği konusunda temin etmesi lazım "
Ölen kız Mirtle’dı ama muggle-doğumluydu.

2 Beğeni

Bir sayfa daha ileri baksam görecekmişim. :grin: İyi yakaladın. Eh bu durumda şöyle yorum yapabilirim. Normalde Hogwarts’ın yakınından geçen Mugglelar orayı dev bir yıkıntı, harabe alan olarak görür. Daha da yaklaşınca muggle kovucu büyüler devreye girer. Böylece yapması gereken işler gelir bir anda aklına. Daha başka bir sürü büyü var da Hogwarts Tarihini okumadım çok uzun. :joy: Bu durumda benimkisi tahminden, yorumdan ibaret. Çok istisna bir durum olduğu için onları almak için bazı büyücüler karşılama için gitmiş ve büyüleri onların üzerinden kaldırmış olabilir diyorum. Ya da daha acımasız bir şekilde o muggleların hafızaları silinebilir. Bir ihtimal de Riddle yalan söylüyor olabilir.

@silence Sizin yorumunuzu da görmek isterim.

2 Beğeni

Normalde Hogwarts içinde cisimlenmek yasak ama ders için geçici olarak iptal ediliyor. Belki bu durumda da muggle kovucu büyüler geçici olarak iptal edilip iş bitince ailenin hafızası silinmiştir.

3 Beğeni

Evet biraz karışık, söylede bir durum var evet draco pek sadık değil ama harry yerde yatarken draconun annesi anlamsız bir şekilde draco hayatta mı diyor orası karışık draco o sırada satoda … olay karanlık ormanda annesi draco yaşıyor mu diyor :S , diğeri ise malfoy albustan expeliiarmus büyüsünü yapıp asayı elinden düşünüyor sonra snape gelip öldürüyor diyosun mucadele yok , mürver asaya sahip oluyor ama Ö Y 1 hermonie 3 kardeşin hikayesini anlatırken ölümden asayı isteğen kardeş köyüne gidip onu yenen büyücüğü alt etmiştir ancak gecesine yatarken boğazsı kesilerek ölmüştür o burdada mucadele yok tabi ama gene asa başkasına gidiyor anladığım biraz sıkıntılı bu kısım

1 Beğeni

Draco bölümü çözdüm sayende teşekkuler.

1 Beğeni

Rica ederim. Gel bunu bi de Olivander’e soralım.

“Bu asayı Draco Malfoy‘dan zorla aldım,” dedi Harry. “Bunu güvenle kullanabilir miyim?”
“Sanırım. Önemli yasalar asa sahipliğini korur, ama kazanılmış asa genellikle yeni efendisine boyun eğecektir.”
“O zaman bunu kullanabilir miyim?” dedi Ron, Kılkuyruk‘un asasını cebinden çıkarıp Ollivander‘a uzatarak.
“Kestane ağacı ve ejderha teli. On sekiz santim. Kırılgan. Kaçırılmamın hemen ardından bu asayı yapmak için zorlanmıştım, Peter Pettigrew için. Evet, eğer onu kazandıysan işini görecektir ve bunu başka bir asadan daha iyi yapacaktır.”
“Ve bu bütün asalar için geçerli, değil mi?” diye sordu Harry.
“Sanırım,” dedi Ollivander, dışarı fırlamış gözleri Harry‘nin yüzündeydi. “Derin sorular soruyorsunuz, Mr. Potter. Asa ilmi sihrin karışık ve gizemli bir dalıdır.”
“O zaman bir asanın sahipliğini alabilmek için bir önceki sahibini öldürmeye gerek yok?” dedi Harry. Ollivander yutkundu.
“Gereklilik? Hayır, öldürmek gerektiğini söyleyemem.”

"İsterse cinayetle el değiştirir olsun, bilmiyorum. Tarihi kanlıdır ama belki de bu derece arzulanan bir nesne olmasından veya büyücüler arasında tutkuya neden olduğundan kaynaklanıyordur.

Dediğin gibi mücadele yok. Ama asa sahipliği değişmiş. Sahibinden alarak kazanılmış asa olduğu için asa sahipliği de değişmiş. Ama Voldemort mürver asayı aldığı zaman onun sahibi Draco’yu yenen Harry idi. Ve Voldemort asayı Harry’den almadı.

2 Beğeni

O zaman biraz daha netleşti bende söyle bir yorum getirdim gene 1 2 kafamda soru var tabi . Draco , Albusa expelliarmus ile asayı kazandı sonra snape öldürdü, asa Dracoda.Malfoy malikanesinde harry ile draco kapışır hangi büyü ile kazandı hatırlamadım , draconun asasını kazanır ama işin garip tarafı mürver asada dracoda değil draco o zaman 2 asanın sahibi oluyor hem murver hemde kendininki harry dracoyu orda yenince o asayı kazandı o zaman mürverde oda geçmiş oluyor .Sonra Harry karanlık ormana voldemorta geliyor voldemort bu avada kedavra yapıyor harry ölmüyor içindeki hortkuluk ölüyor .Kendi hortlugu olduğu için diyelim başkası harry e öldüren laneti yapsaydı mesela bellatrix ı harry ölür müydü ve o zaman asa o lanete yapana geçer miydi ? Filmden bir sahnede sorum var bide cok hakim değilim dedin ama genede bilgilisin sormakta fayda var sana harry ölmedi ise albus ile bir sahne çekmişlerdi voldemortu lanetti yapınca o sahneyi tam anlamadım madem harry ölmedi öyle bir sahneye gerek varmıydı ölmedi beyazlar içinde albus ile konusurken olan hortluğun parçasını görüyor birde parça gidince harryden gene çatal ağız olur mu yoksa hortluluk gidince voldemortun özellikleride gitti mi ?

2 Beğeni