Sorular: Harry Potter (Spoiler Kuyusu)

Merhabalar, sorum şu: Bildiğiniz üzere bir nesne yoktan var olamaz ama Sırlar Odası’nda Hogwarts’ın ilk kitabında Mekvanıgıl (yazımı yanlış, biliyom) Harry ile Ron aç kalmasın diye masanın bir sürü yemekle dolmasını sağladı. Bu nasıl oldu?

4 Beğeni

Muhtemelen mutfaktan oraya getirtmiştir.Nasıl salonda yemekler aniden beliriyorsa burada da öyle olmuştur

3 Beğeni

Aslında bir de şu var: Harry patronus büyüsü yaptığı için hogwarts’tan atılmıştı. Bakanlığın karşısına çıktığında Dumbledore kendine bir koltuk yapmıştı/ var etmişti. Buna da açıklık getiren olursa sevinirim.

2 Beğeni

Belkide başka bir yerdeki nesneyi yanına getirmiştir

2 Beğeni

Albus yerine neden harry kim olduğunu bilirsinle savaşıyor

1 Beğeni

Geçmişte bir bebekken onun yaptığı ölüm büyüsünden kurtulduğu için? Bir de hortkuluk meselesi var sanırım garip şeyler. Doğrusunu ben de öğrenmek isterim bilen varsa aydınlatabilir mi?

1 Beğeni

Soruyu daha açık sorabilirseniz yardımcı olurum.
Dumbledore neden Voldemort’un peşine düşmüyor mu diyorsun? Yoksa Voldemort neden Harry ile bu kadar uğraşıyor mu diyorsun? Tam net olmamış.

1 Beğeni

Dumbledore neden voldemort la kapışmıyor gellert la yaptığı gibi

1 Beğeni

Ben Mürver asa yüzünden olduğunu düşünüyorum, sonuçta yadigarlardan biri ve Voldemort bunu biliyor. Olası bir ölümde Voldemort’un eline geçecektir. Her halükarda geçti ama…

1 Beğeni

hortkuluklar olduğu sürece onunla savaşması anlamsız aslında çünkü hortkulukların hepsi yok olmadıkça voldemort geri dönecek ateş kadehinde tekrar bir bedene kavuştuğu gibi o yüzden dumbledore önce hortkulukları bulup yok etmeye çalışıyor tabi hepsinin yerini de bilmediği için baya araştırmak zorunda kalıyor zaten dumbledore öldüğü zaman sadece 2 tane hortkuluk yok edilmişti ve kalanlarında yerini bilinmiyordu

3 Beğeni

Şartlar tamamen farklı. Grindelwald’ın hortkuluk yoktu. Voldemort’un ise vardı. Zümrüdüanka Yoldaşlığında Dumbledore vs Voldemort karşılaşmasını gördük. Voldemort tam olarak şöyle dedi: ‘‘Beni öldürmeye çalışmıyorsun Dumbledore.’’ Buradan da anlaşılacağı üzere Dumbledore, Voldemort’ta hortkuluk olduğu için öldürmek istemedi. Çünkü öldürmüş olsa bile tekrar geri dönecekti ve belki de daha fazla hortkuluk yapacaktı. Bu riske giremezdi. Voldemort, bütün hortkuluklar bittiği sırada, en zayıf olduğu sırada, mükemmel bir zamanda ölmeliydi. Bu yüzden de Dumbledore, Harry üzerine ve kehanet üzerine mükemmel bir plan yaptı. Yaptığı plan tam istediği gibi gitmedi ama sonuçta Voldemort öldü. Daha da ayrıntı istersen şurayı okuyabilirsin. Güzel yazmışlar.

2 Beğeni

Evet aslında
mantıklı teşekkürler

1 Beğeni

Teşekkürler aydınlandım

2 Beğeni

Aydınlanmayı biraz karaltacağım ama mesajları okuyunca fark ettim soru hatalı haliyle cevap da hatalı. Kitapları okumama rağmen siz sorana kadar fark etmemiştim. Hortkuluklar Voldemort gibi yani onun bir parçası. Hangi sırayla yok edildiklerinin bir önemi yok. Voldemort neden en sona bırakılıyor daha mantıklı bir soru gibi gözüküyor. Voldemort’u yok ettikten sonra da hortkuluklar aranabilirdi. Bunun cevabı ise galiba Harry Potter’ı öldürmeden hortkuluğu yok etmenin tek yolunun Voldemort’un Harry Potter’ı öldürmesi. Harry Potter Voldemort’a teslim olmayıp savaşarak ölseydi hortkuluk ve Harry birlikte ölebilirdi. Hatta avada kedavra ile değil başka bir büyü ile ölmesi halinde hortkuluk yine yok edilmeyebilirdi, hortkuluk Harry Potter’ın ölen vücüdunda varlığını sürdürmeye devam edebilirdi. Harry Potter’ın geri dönmesini sağlayan fedakarlıktı ve annesinin fedakarlığının da Voldemort ile yaşıyor olması geri dönmesini sağladı. Ayrıca sadece filmleri izleyenler bilmez Harry Potter bu fedakarlığı ile Voldemort ve Ölüm Yiyenlerin büyülerinin gücünü azaltmıştır. Neville’in beden kilitleme ve alevlerden kurtulması bunun sayesinde olmuştur.

Şimdi benim soruma geleyim; Voldemort ilk ortaya çıktığında daha horkuluklar bilinmezken ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı en güçlü halindeyken, Harry Potter’ın annesi babası yaşarken, Harry Potter daha bir hortkuluk olmamışken Dumbledore Voldemort’un karşısına neden çıkıp onu durdurmadı? Öldürmekten bahsetmiyorum. Grindelwald yenildi ve ömür boyu hapsedildi. Aynısı neden Voldemort için yapılmadı? Kaldı ki Dumbledore ve Grindelwald Voldemort’tan daha güçlü büyücüler ve Dumbledore Grindelwald’ı mürver asaya rakibi sahipken yenebildi. Ayrıca Voldemort ölmeyip hapsedilseydi hortkuluklara ihtiyaç duyulmayacaktı.

İkinci soru; hortkuluklar neye göre hareket ediyor ve niye 13 yıl boyunca hareketsiz kaldılar? Voldemort’un bilinci harekete geçirmiyor. Çünkü ikinci kitapta gördük ki bir Voldemort hala sağken ikinci bir Voldemort hortkuluk ile başkasının yaşam gücünü ele geçirerek hayat bulmaya çalışıyordu. Filmler ne kadar öyle söylerse söylesin kitaplarda hortkuluklar birbirinden bağımsızdı. Bunu Dumbledore söyledi: “Ruhunu o kadar dengesizleştirdi ki hortkuluklarını kaybettiğinin bile farkında olmuyor.”

1 Beğeni

Hayır yanılıyorsunuz. Hortkuluk, taşıdığı nesne zarar görürse değil yok edilirse tamamen gider. Ölmekten bahsediyoruz. Nagini öldü mesela, ölü vücutta hortkuluk yaşadı mı? Yaşayamaz. Ayrıca Voldemort ölseydi, tekrar dirilip daha fazla hortkuluk yapardı. Üstte bunu yazdım zaten. Sırf bu yüzden hortkuluk yok etme işi tamamen gizli yapıldı.

İlk sorunuzun tam cevabı yok. Çünkü Rowling geçmişe yönelik fazla şeyler yazmadı. Bilinen şu ki Voldemort Hogwarts’tan uzak durdu. Dumbledore da elinden geleni yaptı.

Hmm. İkinci soru güzel bir bakış açısı. Bu durumda Voldemort ölünce hangisi baş hortkuluk olur gibi bir soru gelir ki öyle bir şey yok. Hepsi birbirinden bağımsız. Harry Potter ve Sırlar Odasında bildiğimizden yola çıkarsak, birinin hortkuluk’a duygusal olarak bağlanması halinde, aynı Ginny gibi, hortkuluk kendine beden yapabilir. Ama yine de tüm hayatı hortkuluk olan nesneye bağlı kalır.

1 Beğeni

Bunun gibi birçok soru işareti var biz okuyanların kafasında;bu yüzden söylenebilecek şeyler varsayımdan öteye gitmiyor.Muhtemelen,Voldemort ile olan savaş, göğüs göğüse bir savaş değildi.Aslında,bununla ilgili Sirius Black, 5.kitapta,Harry’ye Yoldaşlık ile ilgili açıklama yaptığı yerde biraz buna değiniyor.Grindelwald’a gelince; o konuda tek bilgi kaynağımız Fantastik Canavarlar filmi olacak.

1 Beğeni

Her soruya cevap vereyim. Hortkulukları sadece belirli şeyler yok ediyor. Zebaniateşi, basilisk zehri, avada kedavra bunlardan üçü. Diğerlerinin ne olduğunu bilmiyoruz. Nagini öldü ama basilisk zehri ile. O yüzden hortkuluklara ek olarak kılıç arandı. Çünkü kılıcın içerisinde basilisk zehri vardı. O yüzden kılıç ellerinde değilken Ron ve Hermione basilisk dişlerini almak için sırlar odasına indiler. Şimdi Harry Potter diyelim ki hortkuluk yok etmeyen bir şey ile öldü. Hortkuluğun başka bir şeye tutunacağını Harry Potter’ın anne babasının ölümünde hortkuluğun Harry Potter’a tutunmasından biliyoruz. Voldemort’un daha fazla hortkuluk yapamayacağını Dumbledore söyledi: “Kötülükler ile ruhunun dengesini o kadar bozdu ki Harry sen hiç bir zaman yapmak istemediği hortkuluktun.” Yani daha fazla hortkuluk olmayacaktı ve hortkuluklar gereken şekilde yok edilmezse Voldemort ölmeyecekti.

@meetraolorin Dediğiniz gibi çok soru var. Mesela niye her kitap okul dönemi sonunda bitiyor? Daha önce veya sonra değil. Dördüncü kitapta Deligöz Moody (Barty Crouch Jr.) Harry Potter’dan Çapulcu Haritası’nı almıştı. Harry Potter geri nasıl aldı? Yedinci kitapta uzun bir süre boş boş dolanırlarken niçin birdenbire tabu (Voldemort isminin söylenmesi) söylenince aydınlanma yaşayıp hortkulukları bulmaya başladılar? Tabu meselesi ayrı mesele. Ron Weasley niye bu kadar önemli bir şeyi gelir gelmez söylemedi? vb. Devam eder gider daha. Başlık "Bu bir soru"dan "Sorular"a çevrilse daha mantıklı olacak gibi.

3 Beğeni

Burada hortkuluk olarak Harry’yi yapmak istemediğini söylüyor. Başka hortkuluk olmayacak demiyor. Ayrıca hortkuluk yok etmek için gereken yöntemler arasında Avada Kedavra yok. O zaman Harry’nin içindeki hortkuluk nasıl yok edildi? Sırlar Odasında Harry’ye basiliks dişi saplandığı halde içindeki hortkuluk neden ölmedi? Şimdi bunları daha açık olarak anlatacağım.

Hortkuluklar cansız nesneler içerisine hapsedilmiş canlı ruh parçaları olduklarından dolayı, her canlı gibi zamanla kendilerini iyileştirebiliyorlar. Onları tamamen yok etmek için de Rowling’in söylediği gibi geri dönüşün mümkün olmayacağı şekilde yok etmek gerekiyor. Bir hortkuluğu bu şekilde yok etmenin de bilinen iki yolu var: basilisk zehri ve zebani ateşi. Gel gelelim Harry cansız bir nesne içerisinde değil, canlı bir beden içerisine bir hortkuluk olarak vazife görüyordu. Yani klasik kurallar onun için geçerli değildi. Bir insanı geri dönüşün mümkün olmadığı şekilde yok etmek öldürmek demektir. Yani Harry’nin içindeki hortkuluğun ölmesi için hortkuluğun ikamet ettiği beden olan Harry’nin geri dönüşü olmayan bir şekilde yok olması yani ölmesi gerekiyordu. Sırlar Odası’nda Harry’nin koluna saplanan dişin onun bedenine zehir enjekte ettiği bilinen bir şey. Ama yalnızca zehir yeterli değildi, normal bir hortkuluktan çok daha farklı olan, bir canlı olan Harry’nin tamamen ölmesi gerekiyordu. Lakin o anda yardıma gelen ve üstün bir şifa yeteneğine sahip olan anka kuşu Fawkes kendi gözyaşlarını kullanarak Harry’nin içindeki zehri etkisiz hale getirdi ve Harry’nin hayatını kurtardı. Ölümden dönen Harry’nin içindeki hortkuluk da her normal hortkuluğun yaptığı gibi kendini iyileştirdi.

Diğer sorularından bildiklerimi cevaplayayım. Aslında kitapta cevabı geçen her şeyi yanıtlayabilirim. :wink:

Yakalanmak kötü oldu. Ama hatırlarsan orada kılıcı da kaybettiler. Hatta bu uğurda Griphook onlara yalan söyledi. Bellatrix bu durumdan çok şüphelendi. Kasasına girilmesinden ölümüne korktu. Bunu fark eden Harry, bu durumu temel alarak plan yaptı. Hogwarts’ta gitmeleri gerektiğini ise Voldemort’un zihninden öğrendiler.

Ron bunu bence gayet iyi açıklıyor. Diyor ki ''tabu meselesini nasıl öğrendiniz? ‘’ Harry de diyor ki önemsiz bir alışkanlık bence sakıncası yok, derken Ron söylüyor onlara. Yani aslında bu kadar önemli bir şeyi o zamana kadar herhalde öğrenmişlerdir diye düşünüyor. Ama dış dünyaya tamamen kapalı durumda olan Harry ve Hermione bildiğimiz gibi o sırada Ron’dan öğreniyor.

Çapulcu haritasına gelince, o konuda kitapta bilgi yok. O yüzden Rowling açıklama yapmış zaten.

Çapulcu Haritası sonralardan gerçek yaratıcısına (bana) sıkıntı yarattı, çünkü harita Harry’ye olması gerekenden birazcık fazla bilgi özgürlüğü sağlamıştı. Harry’nin (sözde) Deli-Göz Moody’nin boş ofisinden haritayı geri alışını hiç göstermedim, hatta kimi zaman bu hatamdan yararlanmayıp öylece bıraktığım için pişman oldum. Fakat Harry’nin, Ölüm Yâdigarları’nda Ginny’nin adımlarını izlediği anı seviyorum ve Harry’nin kendisine ait olanı geri almasından memnunum.

Başka soru varsa alabilirim. Söz konusu Harry Potter ise her zaman :buyucu:

3 Beğeni

Benim de bir sorum var. Gerçi daha önce bir yerde sormuştum ama bulamadım.
Testralleri görmek için ölüm görmek gerekir. Peki neden Harry onları 5. sınıfa kadar göremiyordu? Ne de olsa 1 yaşında Voldemort’un annesini öldürdüğünü ve 1. sınıfta Quirrel’i ölümünü görmüştü. Ve şunu da bilmek isterim ki, ölüm derken insan ölümü mü kastediliyor? Eğer herhangi bir canlının ölümünü görmek testralleri görmeye yeterliyse Harry Basilisk’in ölümünü görmüş, onu kendisi öldürmüştü. Ayrıca 4. bölümde sınıftakı herkes Deli-Göz Moody’nin (!) örümceği öldürdüğünü görmüştü.

2 Beğeni

Testralleri görmek için ölüm gerekir evet. Ve bu insan ölümü kesinlikle. Hatta bunu Luna’dan da duyuyoruz.
“Aslında uysaldırlar, ama insanlar onları pek sevmezler; çünkü onlar-”
ve Harry Potter bu noktada söze karışır:
“Farklı”.
Luna başını evet anlamında sallar. Sonra Harry kafasına takılan soruyu sorar:
“Başkaları neden onları göremiyor?”
“Çünkü sadece ölümü görenler onları görebilir.”
“Sen kimin öldüğünü gördün?”
ve Luna şaşırtıcı bir soğukkanlılıkla cevap verir:
“Annemin. Çok olağanüstü bir cadıydı. Deneyler yapmayı severdi. Bir gün deneylerinden birinde bir terslik oldu. 9 yaşındaydım.”
“Üzüldüm.”
“Çok korkunçtu. Bazen onun için üzülüyorum. Ama babam var.”

Harry’ye gelince Harry, Cedric’in ölümünü gördüğü için testralleri görebiliyor. Quirell öldüğü sırada baygındı, annesi öldüğü sırada ise 1 yaşında her şeyden habersiz bir şekilde beşiğinde oynuyordu. Yani ikisinde de görmedi aslında.

@Agape İstersen başlığı "Harry Potter Kitapları Hakkında Aklımıza Takılan Sorular’’ şeklinde değiştirebiliriz.

2 Beğeni