Sorular: Harry Potter (Spoiler Kuyusu)

Yeni başlık güzel oldu,seri ile ilgili birçok şeyi burada konuşabiliriz.

3 Beğeni

Deligöz Moody (Barty Crouch Jr.) 4. kitapta affedilmez lanetleri anlatırken “Hiç kimsenin bundan geriye dönüşü olmadı. Bir kişi hariç. O da burada.” dedi. Dediğiniz gibi açıklama olmadı ama buradaki açıklamadan, Harry Potter’ın ölüp kendi çabasıyla geri dönmesinden ve hortkuluğun geri dönmemesinden avada kedavranın yok eden şeylerden biri olduğu görülüyor. Mesela mesajları okuduktan sonra merak ettiğim şuydu: Acaba Nagini avada kedavra ile ölseydi hortkuluk yok edilir miydi?

Harry Potter sordu: "Canlı bir şey hortkuluk olabilir mi? Dumbledore direk söyledi: “Aklı olan bir şeye hortkuluk yapmak mantıklı değil ama olabilir.”

Bence ruhunun daha fazla hortkuluk yapacak seviyeyi geçtiğini söylüyor.

Hortkuluklar yok edilmeye direniyor. 2. kitapta Harry Potter dişi defalarca saplamak zorunda kaldı. Kitabı okurken zaten merak ettiğim bir kısımdı. Siz söyleyince mantıklı geldi. 7. kitapta diadem yok edilirken diademin zebaniateşinden kaçtığı ve o sırada Harry Potter’ın diademi aldığı anlatılır. 2. kitapta Harry Potter ölseydi dediğiniz gibi hortkulukta ölürdü.

2 Beğeni

Bu konuda kitaptan değil ama kendi yorumumla bir şeyler demek istiyorum. Kitabın son kısmı, Voldemort, Avada Kedavra lanetini Harry’ye gönderiyor. Harry direnmiyor ama ölmüyor. Fakat hortkuluk ölüyor. Aslında bu lanet Harry’i öldürdü. Ölen Harry’nin içindeki hortkuluk da bu şekilde yok edilmiş oldu. Gel gelelim hortkuluktan özgür kalan Harry hayata geri dönebildi. Bunu nasıl yaptığına gelecek olursak, benim düşüncem şu ki büyük ihtimalle öldüren lanetin etkisini üzerine alan hortkuluk oldu. Çünkü öldüren lanet fiziksel bir saldırı değil. Direkt ruhu hedef alan bir saldırı. Öldüren lanet ile ölen kişilerin üzerinde hiçbir yara izi olmaz bu yüzden de, sadece öylece ölüverirler. Bu lanet hortkuluk olarak bilinen Voldemort’un ruhunu yok edince Harry’nin ruhu ölümcül etkiden kurtulmuş oldu ve kendi bedenine geri dönebildi. En nihayetinde de gördük ki, bu saldırı sonucunda ölen Harry’nin ruhu değil hortkuluk olan ruh yani Voldemort’un ruhu oldu. Zaten Voldemort’un Harry’e saldırdıktan sonra yere yığılmasının sebebi de bu. Çünkü o saldırı sonrasında kendi ruhunu yok etti ve bu durum onun bir anda yere yığılmasına sebebiyet verdi. Ruhunun 7 parçasından biri yok olunca da bu fiziksel bir etki oluşturdu onda. Peki bu etki neden oluştu? Diğer hortkuluklar yok edilirken Voldemort hiçbir şey hissetmemişti bile. Bunu yine Harry’nin içindeki hortkuluğun doğasına bağlayabiliriz sanırım. O hortkuluk normal bir hortkuluk değil, canlı bir bedenin içine saklanmış ikinci bir ruh idi. Sanırım onun bu anormal doğası da yok edilince anormal bir etki yarattı ve hortkuluklar yok edilirken hiçbir hasar almayan Voldemort bir anda yere yığıldı.

Olayı bu şekilde açıklayabiliriz sanırım.

Bu açıklamayı kabul edersek, Harry gibi Nagini de ölmezdi.

1 Beğeni

Dumbledore 7. kitapta King’s Cross’ta Harry Potter ile birlikteyken açıkladı: “Senin kendini feda etmem ve annenin fedakarlığının kanın vasıtasıyla Voldemort’ta yaşıyor olması seni, kendisinin korktuğu en büyük düşmanını hayata bağlamış oldu ama eğer istersen geri dönmezsin.”

1 Beğeni

Buraya kadar anladım, teşekkürler. Peki neden 4. kitabın sonunda Harry testralleri göremiyordu? Halbuki artık Cedric ölmüştü.
Not: Şu hortkluklarla ilgili mesajları okudukça beynimden dumanlar çıkıyor. :joy:

2 Beğeni

Stephen Fry: […] Harry saw his parents die, so why hasn’t he been able to see the Thestrals before?
JK Rowling: At the end of Goblet of Fire, we sent Harry home more depressed than he had ever been leaving Hogwarts. Now I knew that the Thestrals were coming and I can prove that because they are in the book that I produced for Comic Relief, Fantastic Beasts and Where to Find Them , these unlucky black winged horses.
However, if Harry had seen them then and we hadn’t explained them then, I thought that would be rather a cheat on the reader in that Harry suddenly sees these monsters but we don’t go anywhere with them, so to explain to myself I said that you had to have seen the death and allowed it to sink in a little bit before slowly these creatures became solid in front of you, so that’s how I am going to sneak past that one.

Ölümü tamamen idrak etmesi, üzerinden bir müddet zaman geçmesi gerekiyormuş testralleri görebilmesi için.

Aslında dördüncü kitabı yazarken Testralleri zaten kurgulamış ama kitabın sonunda Harry onları görürse sonu bir yere varmaz diye yazmamış. Daha önceden kurguladığına kanıt olarak da daha önce yazmış olduğu Fantastik Canavarlar ve Onları Nerede Bulabilirsiniz’i kanıt göstermiş.

3 Beğeni

Teşekkürler anladım. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Şimdi benim 2 sorum daha var.

1. Hagrid okuldan kovulduğunda Hogwarts’ın müdürü Armando Dippet değil miydi? Ama Hagrid atıldığında Tom Riddle da okuldaydı ve onun okuduğu dönemde müdür Dumbledore’du. Nasıl oluyor bu?
  2. Ilk Zümrüdüanka yoldaşlığında sanırım Molly ve Arthur Weasley yoktu. Peki nasıl oluyor da Lily ve James vardı? Molly ve Arthur onlardan daha büyükler.
3 Beğeni

Gelsin sorular :yum:

1. Şunu buldum.
    Dumbledore , 1944-1997 tarihleri arasında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun müdürlüğünü yapmıştır.
    Tom Marvolo Riddle olarak 31 Aralık 1926’da, Londra’daki bir yetimhânede dünyaya gelmiştir.

Bu durumda Riddle 11 yaşında yani 1937 yılında okula başlar ve 1944 yılında mezun olur.

1. Güzel soru. Sahiden de ilk kurulan yoldaşlıkta Weasleyler yok. Neden yok sorusunun cevabını bilmiyorum. Potterlar Dumbledore’a daha yakın olduğu için yoldaşlığa da girmişler diyebilirim. Hatırladığım kadarıyla ilk yoldaşlık zamanında yani Voldemort’un yükseldiği zamanlarda Arthur ve Molly yeni evlenmişti.
    Voldemort 1970 yılında terör estirmeye başlıyor.
    Ünlü kehanet 1980 yılında yapılıyor.
    Harry’nin doğum tarihi de 31 temmuz 1980 :slight_smile:
3 Beğeni

Ama filmde de gördüğümüz üzere Dumbledore Tom Riddle’in kaldığı yetimhaneye gelir ve Tom onun doktor olduğunu sanar. Ama Dumbledore ona Hogwarts okulunun müdürü olduğunu söyler. Neyse Rowling açıklasa iyi olur, yoksa meraktan çatlayacağım. :sweat_smile:

Sanırım öyle. Ama kitapta böyle bir kısım var.

Mr. Weasley geçen sefer yoldaşlıkta Tonks ve Kingsley’nin olmadığını söyledi. Kendinin olmadığı bir kuruluştan bu şekilde bahsetmesi çok garip. :face_with_monocle:

2 Beğeni

Filmi boşver. Melez Prens sayfa 251’de bu geçiyor bak.

“Ben Profesör Dumbledore."

“Profesör?" diye tekrarladı Riddle. Tetikte duruyor gibiydi. “Bu “doktor’’ gibi bir şey mi? Neden buradasın? O seni buraya beni muayene etmen için mi getirdi?” Mrs Cole’un az önce çıktığı kapıyı işaret ediyordu.

“Hayır” dedi Dumbledore gülümseyerek.

“Sana inanmıyorum." dedi Riddle. “O bana bakmanı istedi değil mi? Bana gerçeği söyle!"

Son üç kelimeyi şaşırtıcı bir güçle söylemişti. Bu bir emirdi ve ses tonundan anlaşıldığı kadarıyla daha önce pek çok kez bu şekilde konuştuğu belliydi. Gözleri yerinden fırlayacak gibiydi, şimdiyse yüzüne içten bir gülümseme yerleştirmek dışında hiçbir tepki vermeyen Dumbledore’a gözlerinden ateş püskürerek bakıyordu. Birkaç saniye sonra saldırganca bakmayı bıraktı ancak hâlâ tetikteydi ve gözlerini bir an olsun Dumbledore’dan ayırmıyordu.

“Kimsin sen?"

“Sana söyledim. Benim adım Prof. Dumbledore ve Hogwarts adında bir okulda çalışıyorum. Buraya seni okula senin yeni okuluna davet etmeye geldim. Tabi eğer sende gelmek istersen."

Güzel tespit. Mr Weasley ilk üyelerden değildi, sonradan girmiş olabilir. Bu konuda hiç bilgi bulamadım malesef.

2 Beğeni

Cevap: Ölüm Yadigarları’nda Ron’da bu konuda bahsetmişti.Hermione ona asla asadan yoktan var edilebilen bir şey çıkamayacağını söylemiştir.Bu durum Gamp’ın Temel Yasası’na göre 5 istisnai durum vardır ama bunu bende bilmiyorum.

1 Beğeni

Zümrüdüanka yoldaşlığı kitabını bitmemesi için kendimi zar-zor tutarak günde sadece 3-4 bölüm okudum ve az önce bitirdim. Daha Melez prense başlamadım. Bu yüzden ilk aklıma kitap değil film geldi. Bu da sadece filmleri izlemekle Harry Potter öğrenmenin mümkünsüzlüyünün kanıtı.

Demek ki, Dumbledore o zaman müdür değilmiş sadece çalışanıymış.

1 Beğeni

Biçim Değiştirme Profesörüydü. :slight_smile:
Dumbledore müdürlüğe atandıktan sonra Minerva McGonagall onun yerine geçerek Biçim Değiştirme Profesörü oldu.

3 Beğeni

Işte bunu bilmiyordum. Teşekkürler :slightly_smiling_face:
Bir de ilk soruyu şimdi fark etdim. Kim demiş hiç bir şey yoktan var olmaz diye. @gorkem.kaygisiz benim bildiğim kadarıyla her şey yoktan var ola bilir.

Evet ama bu istisnalar yoktan var olamaz şeyler hakkındadır. Yemek ve giysi gibi.

2 Beğeni

Rica ederim. O zaman sen şunu da bilmiyorsun: Hagrid’in pembe şemsiyesi hakkındaki teori. Yorumları da oku, yorumlar daha değerli :laughing:

3 Beğeni

Şu yorumlardan birindeki Mürver asa teorisi hoşuma gitti. :joy:

3 Beğeni

Sadece kitaplar. Bana göre diğer yayınlar Pottermore, Rowling twitter, instagram hatta hatta sekizinci kitap kabul edilen Lanetli Çocuk, Fantastik Canavarlar filmleri yani yedi kitap dışındaki her şey serinin ahengini bozuyor. Bir ara insanlar Rowling’in sürekli bir şey paylaşmasından sıkılmaya başlamıştı. Fantastik Canavarlar 2 patlayınca üçüncü filmin senaryosu için kendini kapattı da ortamlar biraz duruldu.

Not: Bence ana serinin iyi olup diğer her şeyin seriden geri kalmasının sebebi Harry Potter’ın aşırı tutulması. Çünkü yazar yedi kitabın tüm taslağına ilk kitaptan beri hakimdi. Harry Potter tutulup yazar ünlü olunca ipin ucu kaçtı. Son olarak şunu belirteyim taslağı diyorum yedi kitabın aynı anda yazılmadığını biliyorum. Bunu nerden duydunuz derseniz Severus Snape gerçeğini ilk filmden önce Alan Rickman’a açıkladığını okumuştum.

3 Beğeni

Ne güzel söylediniz :slight_smile: 8. kitap öyle rezil ki ben de seriden saymıyorum. 7 kitap + Rowling’in ilk açıklamaları. Sonradan Rowling bile yanlış açıklama yapmaya başladı. Ama ilk röportajlar çok iyiydi. Fantastik canavarlar filmine uysun diye yapılan açıklamalar hayal kırıklığına uğrattı :frowning:

3 Beğeni

Kesinlikle katılıyorum,'Lanetli Çocuk’a hiç gerek yoktu.Ayrıca, 'Fantastik Canavarlar’ın 2.filmi gerçekten çok kötüydü.

Not:“Ozan Beedle Hikayeleri”,“Çağlar Boyu Quidditch”,"Fantastik Canavarlar Nelerdir “Nerede Bulunurlar?” zaten 7 kitaplık serinin içinde olduğu için onları dahil etmediğinizi varsayıyorum.

2 Beğeni