Sosyal Medya Platformlarına 30'ar Milyon TL Ceza: Yeni Yaptırımlar Yolda

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/yasam/sosyal-medya-platformlari-ceza-yeni-yaptirimlar/Ülkemizde geçen ay yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası, etkisini hissettirmeye devam ediyor. Şirketler, eğer Türkiye’de temsilci bulundurmazlarsa ciddi yaptırımlarla karşı karşıya. Facebook, Twitter, YouTube, TikTok, Instagram, Linkedin, Dailymotion ve Periscope şimdiden ikinci para cezasını aldı bile. 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası ile ülkemizde 1 milyon ve üzeri kullanıcıya sahip olan sosyal medya… (DEVAMI…)

Bir çoğu için “çok da fi fiii” olur gibime geliyor. Bu sitelerin bir çoğunun bir iş sistemi var. Facebook tüm Türkiye’ye kapatılsa bu Facebook’a batmaz. Ama Türkiye’de bu platform kullanıcıları, bunun üzerinden reklam verenler için doğacak sıkıntı çok daha büyük olur. Bir de kimseye vergiymiş, ofismiş bu halinle açıklayamazsın. Gelen turist bir ülkeye gittim ki yıl 2020, o çekmiyor , bu yok, şu yasak der…

Haklı olmak, güçlü olmak gibi kavramlar denge isteyen kavramlar. Sürekli aynı örneği vermekten bıktım. Ruslar, internetsiz bir dünyada 1-2 hafta süreli bir bankacılık similasyonu denediler. Başarılı oldular mı belli değil ama niyet önemli. Bütün platform ve altyapılarınız yabancıların elinde. Adamlar silikon vadileri açıp bunları büyütürken biz imam hatip açıp bunları büyütüyoruz.

Türkiye 5 yılda 1, bir oyun şirketi satabilirse (ki bu şirketlerin de bilgisayar, anakart, ekran kartı ve programaları, hatta geliştirilen oyun dahi yabancı şirket egemen bir donanımda çalışıyor) bunu başarı lanse edecek durumda.

Dahası mevcut hukuk sistemi ne kadar güvenilir ve ne kadar A.B ve U.S. uyumlu ki yabancı yatırımcı buna güvenip ofis açsın. Bana öyle geliyor ki bir şey yapamazlar. Evet bir şov yapılır, ceza kesilir ama kesildiği ile kalır. Siyasi çıkarlar söz konusu olduğunda ve seçim zamanlarında da bant kısıtlayıp uluslararası camiada biraz daha rezil bir hale düşeriz.

Bitirmeden önce hali hazırda Avrupa’nın en yavaş ve en pahalı internetine de sahip olduğumuzu belirtiyim. Sınırsız internet adıyla adil kullanım kotalı 8 mb lik internet paketleri satılan bir ortamda bant tehdidi… Biraz komik!

EDİT: Eleştirmek kolay hali hazırda aklımdaki fikri de söyleyeyim. Bence bu tip şirketler için Birleşmiş Milletler gibi bir yapı kurulmalı.Ne biliyim bu yapı içinden belki temsilci atanmalı. Bu yapılar yargılamalı, yaptırım getirmeli ve yönlendirmeli. Uluslar arası bir hukuk düzünlemesi olmalı. Yoksa sadece bu şirketler değil UBER ve benzeri iş kolları içinde farklı hukuksal ve denetimsel sıkıntılar var.

3 Beğeni

Havanda su dövmekten başka bir şey değil.

Bu yaptırımların onlara zarar vereceğini hiç düşünmüyorum. Eğer bu böyle devam ederse Türkiye ne yapar kim bilir?