Film Soundtrack Kamarası

Henüz yakın zamanda tanıyıp çoğu işlerini beğendiğim genç cevher : Nicholas Britell.
Umarım çizgisini bozmadan kariyerinde kaliteli işlerlerle yükselir. Bunlar da bazı efsane besteleri.

1 Beğeni

2 Beğeni
1 Beğeni

:kalp:

3 Beğeni

Ah şu şarkı yok mu… Code Geass bitirmişlerin gözü yaşlı.

2 Beğeni
2 Beğeni

Öylesine (!) aklıma geldi :slight_smile: Gelecek haftadan itibaren olup olmadık yerlerde beni benzer durumlarda görebilirsiniz. Jinxed… :skull:

Bu da bonus olsun:

Rachel’s Song’u dinlerken başlığa denk gelmem ve bu mesajı görmem büyük bir tesadüf olsa gerek.

Çok sevdiğim bir soundtracktir.

3 Beğeni

Dark Phoenix’in tek güzel şeyi olmuş bu.

3 Beğeni

Şahsen Hans Zimmer’ı eskisi kadar başarılı bulmuyorum artık, sanki her yaptığı birbirine benzemeye başladı. Stilini hiç değiştirmiyor, hele son zamanlarda fazla elektroniğe kaydı bence.
Nerede o Karaip Korsanları’ndaki, Kara Şövalye üçlemesindeki müzikler, nerede yeni yaptıkları…

2 Beğeni

Aynı fikirdeyim.

Ben Hans Zimmer’ın kendine has tarzını seviyorum ya, değişsin istemem açıkçası. Sonra da stilini değiştirdi, eski Zimmer nerede diye eleştirenler olacaktır illaki.

1 Beğeni

Eh, bence Hans Zimmer çoktan tarzını değiştirdi, eskisi gibi değil. Çok daha basit şekilde yapıyor müziklerini artık.
Yani sanki koca filmde sadece tek bir duyguya, tek bir karaktere odaklanıyor; yarattığı temalarda genelde tek bir duygu öne çıkıyor ve bu da genelde müziklerdeki anlatımı zayıflatıyor.
Fakat Karaip Korsanları’nda böyle değildi mesela, o yüzden onu örnek vermiştim.

1 Beğeni

Basit yaptığı kısmına tam katılamayacağım ama en azından benim için -şuana kadar- Now We Are Free’yi aşamadığını söyleyebilirim. Sen de Karayip Korsanları’nı söylemişsin, o da çok iyiydi, son olarak da Interstellar olabilir belki.
Ama hala basitleşti diyemiyorum, bir filmin müziklerinde Hans Zimmer ismini görmek hala etkili bence.

2 Beğeni

Eh, evet bir ismi olduğu muhakkak ve zamanında gerçekten hakedilmiş bir ün kesinlikle. :slight_smile: Ancak bilemiyorum… Amazing Spider-man 2 ve Wonder Woman gibi işlerde çeşitliliğe biraz daha önem verse çok daha iyi işler ortaya koyardı gözüyle bakıyorum. Tamamını dinlememiş olsam da Gladyatör, Karayip Korsanları, İnterstellar, İnception ve Kara Şövalye üçlemesi Zimmer’ın en iyi işlerinden bence.

2 Beğeni

Bir stüdyodan çıkıp diğer stüdyoya gidiyor gibi. @nymeria’nın attığı müzikten yola çıkarsak 6:30’daki kısım ile Dunkirk - Supermarine OST hemen hemen aynı.

Hans Zimmer’ın zirvesi bana göre The Thin Red Line’daki besteleridir. Kişisel hayatında da kendisini en çok zorlayan filmi o olduğunu ve Terrence Malick’in 4 buçuk saat üzerinde beste yaptırdığını biliyoruz. C.Nolan’ın da Hans Zimmer ile çalışma sebebi yine bu filmdir. TDK’da yükselişe geçse de, Interstellar’da Philip Glass tınılarını kullansa da hiçbir zaman o orijinalliğe dönemedi.

İnsanların Hans Zimmer’da yanlış anladıkları bir başka mesele ise müziklerin hepsini Zimmer’ın yaptığını düşünmesi. Lorne Balfe, Steve Jablonsky, Ramin Djawadi, Junkie XL tüm bu insanlar Zimmer’ın şirketinde çalışmış, Zimmer için müzik bestelemiş insanlar. Hans Zimmer’ın bu adamların bestelerini de kullandığını görüyoruz. Bu isimlerin bugün Hollywood’da ne kadar popüler olduğunu düşünürsek bir nevi Hollywood’a müzik anlamında 2000’den sonra yön verdi.

2 Beğeni
1 Beğeni