Söylenti: The Witcher Dizisinde Ciri'yi Siyahi Veya Asyalı Bir Oyuncu Canlandıracak

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: Söylenti: The Witcher Dizisinde Ciri'yi Siyahi Veya Asyalı Bir Oyuncu Canlandıracak – Kayıp Rıhtım

image

Netflix’in Ciri’yi oynayacak aktrisler için belirlediği kriterler açığa çıktı, ortalık karıştı. (DEVAMI…)

4 Beğeni

Umarım yaşanmaz,Doğu Avrupa’da yaşanan olayda siyahi/asyalı oyuncu ne alaka diye sorarlar insana

2 Beğeni

hermione bile zenci olmaz imkaznsız dedik lütfen olmasın dedik oldu, bunun da olmama ihtimali yok. 2. Bir Hermione vakası görebiliriz hazırlıklı olalım derim.

2 Beğeni

Ufff var ya bu tarz yöntemlerin yaptığı tek şey . Bakın ben ırkçılığa karşıyım diyerek daha fazla para kazanmak . Bana göre bu tür insanlar irkiclardan daha beter . Acgozluler .

2 Beğeni

Haklısın biz Ciri’yi hiç esmer tanımadık ki neden böyle iğrenç seçimlere gidiliyor anlayamıyorum ya. Ne kadar Ciri için yakışacak oyuncu varken yapılmamalı bu ya.

1 Beğeni

Bir eser perdeye aktarılırken genelde yeni bir evren abi, alternatif olabilir her şey diye düşünen birisiyim. Hani farklı çizgi romanlarda aynı karakterin farklı versiyonlarını gördüğümüz gibi, açık fikirliyim o konularda. Ancak bu politik doğruculuk adına yapılan hareketler bir yerden sonra garip gelmeye başlıyor… Hani tamam siyahi veya asyalı bir karakter eklemek istersen evrene ekle kimse bir şey demez, ancak Ciri’yi yapmak zorunda mıydın Netflix?

7 Beğeni

İşin acı tarafı başta i09 gibi sitelerin insanların neye kızdığını anlamadan Ciri’nin siyahi olmasını onaylaması ve desteklemesi. Adamlar bir sayfa boyunca orta çağda da siyahiler vardı güzellemesi yapmış ve Witcher oyunlarını içinde sırf beyaz karakterler olduğu için (yine) inceden inceye suçlamışlar. Yahu Sapkowski elf ve cüceleri ezdirip, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmelerini sağlayarak ırkçılığın hasını eleştirmiştir. Gerçekten anlamıyorlar…

Daha da acısı tüm karakterler beyaz olmadığı için kızdığımızı sanıyorlar. Black Panther’i beyaz biri canlandırsaydı eşit derecede tepki göstereceğimizi anlamıyorlar.

14 Beğeni

Durum ancak bu kadar iyi özetlenebilir.

3 Beğeni

Abi sen böyle yazınca merak edip açtım okudum. Fenalık geldi. Çok ciddi inanarak yazmış hahah.

Utanmasa benim Polonyalı zenci arkadaşlarım da var diyecek.

5 Beğeni

Çocukluğumdan beri Witcher takip eden biri olarak ne diyeceğimi şaşırdım. Gerçi söylenebilecek her şeyi @mit gayet güzel bir şekilde özetlemiş. Merak ediyorum böyle büyük yapımlarda ırkçılığa karşı durduğunu göstermek adına yapılan saçma değişikliklerin insanları yapıma ısındırmak yerine soğuttuğunu bilmiyorlar mı? Yahu anlamıyorum son zamanlarda nerden çıktı bu film ve türevlerinde aslı beyaz karakterleri siyahi oyuncuların canlandırması. Hani adamlar Witcher popüler bir seri, bilinirliği var, diziye de güzel uyarlanır diye haklarını alıp dizi çekme kararı veriyor. Sonrasında ise seriyi takip eden, bilen kitleyi sinir edecek saçma sapan bir karar alıyor. Koskoca Netflix’te durun aga biz yanlış yapıyoruz diyecek kimse mi yok? Dünden beri tadımı kaçırır şu haber. Aferin Netflix çok iyi karar verdiniz!

3 Beğeni

Henry Cavill’i tartışıyorduk. Naifliğe bak. Vesemir için Shaquille O’Neal falan seçmesinler bari…

2 Beğeni

Yalnız çok fena komplo teorim geldi :slight_smile: Kitapları ve oyunları bitirmeyenler aşağıda yazacaklarımı okumasın.

Diyelim ki Ciri siyahi bir karakter. Ve bunu Cintra kanına borçlu olsun. Yani anne tarafından geliyor ve Pavetta, Calanthe falan hepsi siyah tenli insanlar. Peki Cintra’ya daha sonra ne oluyor? Nilfgaard gelip burayı yakıp yıkıyor. Şehri talan ve işgal ediyor. Daha sonra da Emhyr tahta oturup buranın resmi kralı olarak kuzey topraklarındaki yerini ülkesi olan bir kral olarak güçlendirmeye çalışıyor. Diğer krallıklar da boş durmayıp Ciri’yi bulmaya, onu kendi prensleriyle evlendirmeye ve Cintra topraklarını zimmetlerine geçirmeye çalışıyor.

Alın size ezilen, sömürülen siyahi ülke dramı… Acaba hedefleri bu mu diye işkillenmedim değil.

Hahahaha! :rofl::rofl::rofl:

4 Beğeni

Bir dakika bir dakika

Şimdi Calanthe, Pavetta ve Cintralılar da mı siyahi olabilir diyorsun? Aman diyim abi tutmasın böyle teori. Elfler felan da siyahi oluyormuş, tam komedi :joy: Bu arada dizi taa kitapların başından mı başlıyordu? Öyleyse ellerinde inanılmaz bir potansiyele var, umarım bu potansiyeli batırmazlar. Hani Duny ve Pavetta’nın sahneleri, Essi Daven, ilk kez Geralt ve Ciri’nin buluşması vb diye uzar bu konu. Neyse eninde sonunda dizi çıkacak, çıktığı zaman sağlıklı bir eleştiri yaparız, umarım aslina bağlı kalan ama arada hafif değişiklikler de (Ciri’nin siyahi olması gibi değil) yapan bir dizi olur.

1 Beğeni

:krs:

7 Beğeni

İnanamıyorum ya! Umarım böyle bir şey yaşanmaz. Çok sinir bozucu bir olay bu.

1 Beğeni

Bir de, oyuncu arama ilanında yalnızca BAME(Black, Asian, Minority Ethnicity) aradıklarını yazmışlar. Yahu, sırf politik doğruculuk adına onlarca iyi oyuncuyu dışarıda bırakmak demek bu. Yani eğer bir Slavsanız veya farketmez, İrlandalı yetenekli bir oyuncuysanız, geçmiş olsun. Seçmelere giremiyorsunuz, çünkü black veya Asian değilsiniz? E ne yaptık biz şimdi? Irkçılığı mı önledik? Such a wise policy.

7 Beğeni

Ben bazı şeylerin olduğu gibi aktarılması taraftarıyım, bu konuda muhafazakarım biraz. Bütün oyunları 4-5 defa bitirmiş, yalnızca ilk kitabı okuyabilmiş ama bu evrene çok fazla vaktini ayırmış biri olarak başta umutlandığım bu yapım yaptığı seçimlerle yavaş yavaş hypemi düşürmeye başladı. Henry Cavill castı yine bir nebze kabul edilebilir bir şey ama Ciri… That’s enough Netflix.

2 Beğeni

Netflix 21.yy modern ırkçılığının bayrağını taşımaya devam etmektedir.

Siyahi bir oyuncunun oynaması gereken rol sırf ten rengi yüzünden beyaz tenli bir oyuncuya verildiğinde ırkçılığın en üst mertebesine denk gelip lanetlenirken, beyaz birinin oynaması gereken rol, göstere göstere “bakın dizinin/filmin en beyaz, en solgun tenli olan karekterini (Örn. Death Note - L) sırf siyahi diye bu oyuncuya verdik” diye övünülmektedir.

“Politically Correct” 21.yy’ın modern ırkçılığıdır. Netflixde bu ırkçılığın öncüsüdür.

4 Beğeni

Buna ek olarak son çıkan Fantastic 4 filminde Johnny Storm rolünün Michael B. Jordan’a verilmesi.

2 Beğeni

Reddit ve Twitter’dan gördüğüm kadarıyla Lehler buna acayip derecede sinirlenmiş vaziyette. Bunun kendilerine yapılmış bir ırkçılık olduğunu düşünüyorlar. Ciri’nin birçok Slav kız için örnek olduğunu ve onu oynamak için aday olanların hakkının yenildiğini savunan bir sürü insan var.

Kendi adıma, ben de çok rahatsızım. Öncelikle, bunun sırf politik doğruculuk için yapılan samimiyetsiz bir hareket olduğunu düşünüyorum. Bundan bıkmadık mı? Ben aşırı bıktım. Yahu, ilan direkt azınlık olsun da gerisi önemli değil kafasıyla hazırlanmış zaten. Ne bileyim; siyahi bir insan, Ciri de siyahi olduğu için mi gurur duyacak, temsil edildiğini düşünecek hakikaten? Ya da Asyalı biri?

Sonra, Ciri’nin etnik kökeninin değiştirilmesi basit bir çeşitlilikten çok daha öte bir durum. Sırf Ciri’yi değiştirdikleri için belli bir coğrafyayı ve aynı coğrafyada bulunmayan ırkları dahi değiştirmek zorundalar.
İnsan düşünmeden edemiyor, ne gerek var? Neden bu çeşitlilik arzusu yeni bir karakter yaratmaktan aciz insanları kavuruyor? Neden illa var olan karakterleri değiştirmek zorundalar?

Fantastik bir evren olsa da, kitaplar kaynağını Slav kültüründen alıyor. Hatta the Witcher serisi, spesifik olarak Polonya için bir gurur kaynağı. Kitaptan uyarlama yapılacağını söylenip, ardından eseri böyle parçalamak (kesinlikle böyle yorumluyorum), yukarıda da yazdığım gibi, onlara karşı yapılan bir ırkçılık ve saygısızlık değil mi? Bence öyle.

Üstelik gittiler Henry’yi Geralt yaptılar. Peki Ciri ile Geralt’ın şaşırtan benzerlikleri ne olacak? Bunlar küçük detaylar ama yukarıdaki büyüklerin yanında daha az değer ifade etmiyorlar çoğu okuyucu için.

Hayır, hakikaten, düşünüp düşünüp belli özellikleriyle var olmuş bir karakteri değiştirmek yerine, neden yeni bir karakter yaratmadıklarını anlayamıyorum. Hayır, bir de ırkçılık/ayrımcılık üzerinden mesaj vermek istiyorlarsa, anlatmak istedikleri bir dertleri varsa, Witcher evreni hali hazırda buna çok uygun zaten? CDPR bunu çok güzel bir şekilde başardı zaten? Nedir bu tembellik?

10 Beğeni